Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι! 

εχω μια περιπτωση ενός ακινητου με περαιωμενη διαδικασια ρυθμισης η.χ με τον 3843/10. Στο ακινητο επισης υπάρχει ενα υποστεγο με τσιγγο και σιδερα. Μου ζήτησε ο ιδιοκτητης να μεταφέρω στον ν 4178/13. Εγω τωρα θα πρεπει να συμπληρωσω κανονικά τώρα όλα τα πεδία (με τα τμ του ήδη τακτοποιημένου χωρου με τον 3843) και να συμπληρωσω στο πεδιο ¨παλαιοτερων πληρωμων" το ποσο που εχει καταβαλει? Ή οχι?και εν συνεχεια σε αλλο φυλλο καταγραφης να προσθεσω την παραβαση του υποστεγου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι! 

εχω μια περιπτωση ενός ακινητου με περαιωμενη διαδικασια ρυθμισης η.χ με τον 3843/10. Στο ακινητο επισης υπάρχει ενα υποστεγο με τσιγγο και σιδερα. Μου ζήτησε ο ιδιοκτητης να μεταφέρω στον ν 4178/13. Εγω τωρα θα πρεπει να συμπληρωσω κανονικά τώρα όλα τα πεδία (με τα τμ του ήδη τακτοποιημένου χωρου με τον 3843) και να συμπληρωσω στο πεδιο ¨παλαιοτερων πληρωμων" το ποσο που εχει καταβαλει? Ή οχι?και εν συνεχεια σε αλλο φυλλο καταγραφης να προσθεσω την παραβαση του υποστεγου?

 

1) Οι πληρωμες του 3843 (ή αλλων παλαιοτερων νομων) συμπληρωνονται απο σενα στο πεδιο "παλαιοτερων πληρωμων"

Μονο αυτες του 4014 συμπληρωνονται "αυτοματα" απο το συστημα.

 

2) Απο τη στιγμη που θα προσθεσεις αυθαιρεσια, θεωρειται υποβολη ΝΕΑΣ δηλωσης και απλα θα συμψηφιστουν τα ηδη πληρωθεντα ποσα.

Link to comment
Share on other sites

1) Οι πληρωμες του 3843 (ή αλλων παλαιοτερων νομων) συμπληρωνονται απο σενα στο πεδιο "παλαιοτερων πληρωμων"

Μονο αυτες του 4014 συμπληρωνονται "αυτοματα" απο το συστημα.

 

2) Απο τη στιγμη που θα προσθεσεις αυθαιρεσια, θεωρειται υποβολη ΝΕΑΣ δηλωσης και απλα θα συμψηφιστουν τα ηδη πληρωθεντα ποσα.

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

και το 500αρικο της ενταξης στον 4178/13 το πληρωνει βεβαια ετσι δεν ειναι?και μετα γινεται ο συμψηφισμος..αυτο καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

υποχρεωτικα πληρωνεται το παραβολο για να προχωρησεις

Αυτό νομίζω δεν αφορά τις δηλώσεις του 4014 που έχουν εξοφλήσει τα πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι λέμε; Έχω φύγει εξωτερικό 2 χρόνια τώρα, ο πελάτης άκουσε ότι άκουσε στις τηλεοράσεις και με πήρε τηλέφωνο και έχω φρίξει. Έχω καταθέσει όλα τα σχέδια (πληρότητα) για όλες τις υποθέσεις μέχρι 10 Φεβρουαρίου του 2013. Μπαίνω στην πλατφόρμα και τι να δω; ολοι μου οι φάκελοι ήταν "προσωρινή υπαγωγη" ενώ είχαν εξοφληθεί εφάπαξ πρόστιμα και είχαν όλα πληρότητες σχεδίων. Τι κόλπα είναι αυτα; Γιατί δεν έγιναν ποτέ "ολοκληρωμένη υπαγωγή";

Και με τις υπευθυνες δηλώσεις τι γίνεται; Ξανα κυνήγι για νέες δηλώσεις που να αναφέρουν οτι δεν "εμπιπτει στις διατάξεις μπλαμπλα του νεου νόμου" ενώ αναφέρουν τον 4014;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις γιατι δεν εγιναν ολοκληρωμενη υπαγωγη? Εσυ επρεπε να το προχωρησεις

 

@nikolaras

σωστα δεν αναφερομουν σε αυτες

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις γιατι δεν εγιναν ολοκληρωμενη υπαγωγη? Εσυ επρεπε να το προχωρησεις

 

@nikolaras

σωστα δεν αναφερομουν σε αυτες

Πως μπορούσα να το προχωρήσω ακριβώς; Αφού πάταγα το κουμπί για επανυποβολή κατάθεσης όπως γινόταν στην πρώτη φάση και δεν άλλαζε τίποτα! Παρέμενε προσωρινή. Το μόνο πεδίο που δεν είχα γράψει κάτι ήταν η Τεχνική Έκθεση στα Προσθετα Στοιχεία, αλλά είχα επισυνάψει στα αρχεία την απαιτούμενη Τεχνική Εκθεση. Απλά υπέθεσα οτι "οριστική υπαγωγή" γινόταν εφόσον ελεγχόταν απο τους αρμόδιους μηχανικούς - εξού και το "οριστικό" = "τελειωμένο"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.