Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

δεν νομίζω πάντως, πως εξ αιτίας αυτού του bug, να θεωρήσουν αυτές τις δηλώσεις ληξιπρόθεσμες, από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης πληρώνει κανονικά κάθε μήνα. δεν είναι δυνατό να είχες πληρώσει το παράβολο τον ιούνιο, και να φαίνεσαι ληξιπρόθεσμος επειδή την δόση του ιουλίου, π.χ. την θεώρησε το σύστημα καθυστερημένη καταβολή του ιανουαρίου... 

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει το τι ακριβώς θα φαίνεται στα "οικονομικά στοιχεία" της δήλωσης στις 6.2.2014.

Αν εκείνη την ημέρα φαίνονται ημερομηνίες που πρέπει να πληρωθούν δόσεις οι οποίες δεν έχουν πληρωθεί, τότε θα είναι ληξιπρόθεσμες.....

Link to comment
Share on other sites

Στα οικονομικά στοιχεία όμως φαίνεται και η ημερομηνία που εκδόθηκε το παράβολο, η οποία είναι μήνες ΜΕΤΑ την ημερομηνία λήξης του παραβόλου. Αν στον έλεγχο ληφθεί υπόψη η ημερομηνία έκδοσης παραβόλοου τότε το πρόβλημα λύνεται αφού θα φανεί ότι από εκείνη την ημερομηνία έχουν πληρωθεί τόσες δόσεις όσοι και οι μήνες που έχουν περάσει μέχρι σήμερα. Όλα είναι εύκολα να γίνουν, το ζήτημα είναι αν θα τους κόψει να το κάνουν με το σωστό τρόπο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια άποψη γι' αυτό?? 

 

Καλησπέρα

 

1) Τις ολοκληρωμένες δηλώσεις του 4014, με σχέδια πληρωμές και όλα, τις μεταφέρουμε στον 4178? Κάπου είχα διαβάζει, αν θυμάμαι καλά, ότι θα μεταφερθούν αυτόματα... Μήπως να το κάνουμε εμείς από τώρα για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεων? Η μεταφορά αυτή χρεώνει κάτι?

2) Λόγω του ότι δεν ασχολήθηκα καθόλου με τον 3843, θέλω να ρωτήσω: Πληρώνονται ακόμα δόσεις ή έχουν σταματήσει? Γίνονται περαιώσεις ακόμα? Λογικά ότι δεν έχει περαιωθεί το μεταφέρουμε 4178...

3) Περαιωμένες δηλώσεις με 3843 ΑΝ μας συμφέρει οικονομικά, δηλαδή μικρότερο πρόστημο με 4178, ξαναπερνάμε τα όποια τετραγωνικά ξανά ως αυθαίρετα και έπειτα αφαιρούμε τα πληρωμένα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μετα απο επικοινωνία με την επιτροπη αυθαιρετων του τεε κοζάνης σήμερα μου είπαν οτι δεν έχουν υποχρεωση μεταφορας στον 4178 ουτε οι προσωρινες υπαγωγες με ανεβασμενα τα αρχεια και πληρωμένα τα προστιμα. φυσικα αν χρειαστει βεβαιωση πρέπει να μεταφερθει στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτοί γνωρίζουν τι λένε!!!!

Κι όποιος δεν γνωρίζει τι λέει, απλώς λέει μπούρδες!!!!

Κι όσοι δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν τις μπούρδες ...παρασσύρονται!!!!

 

Και πως βρε παιδιά του ΤΕΕ Κοζάνης θα κάνω οριστική υπαγωγή σε μια τέτοια δήλωση;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση τους ? δεν θα κανεις οριστικη υπαγωγη θα παραμεινει η δηλωση ετσι ουτως η αλλως το χαρτι αυτο δεν θα το χρησιμοποιησει καπου..χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Μου δοθηκε διαμερισμα 2ου οροφου σε οικοδομη με ημιυπογειο χτισμενο με αδεια του 1951 παρακαλω και 2 οροφους ανωθεν αυτου, κτισμενους αυθαιρετα το 1962

 

Εχω, επισης, στα χερια μου, προσωρινη και οριστικη εξαιρεση απο κατεδαφιση με τον 720/1977 (μονο τις δηλωσεις, οχι σχεδια κλπ) με τα τετραγωνικα και τις διαστασεις να συμπιπτουν με την πραγματικη κατασταση που αποτυπωσα σημερα

 

Παρασκευη θα παω Πολεοδομια να αναζητησω το φακελο και να παρω ο,τι υπαρχει εντος αυτου

 

Σε περιπτωση που δεν υπαρχει τομη, ειναι απαραιτητη η τακτοποιηση εκ νεου με το 4178 για το υψος?

Η σε περιπτωση που οι διαστασεις των εξωστων δε συμπιπτουν με την πραγματικοτητα, δε φαινεται μια εξωτερικη σκαλα η οι διαστασεις των κουφωματων ειναι λανθασμενες, τι κανουμε?

 

Βεβαιωνουμε η ρυθμιζουμε τα εξτραδακια και επειτα μεταβιβαζεται το ακινητο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Τελικά τί γίνεται με τις δηλώσεις του 3843? Αυτές που έχουν περαιωθεί πρέπει να δηλωθούν στον 4178 ή όχι?

 

Επίσης αυθαίρετα που δηλώθηκαν με τον 4014 και έχει εκδοθεί Ο.Α. νομιμοποίησης τους και πέρασε η δήλωση δε ολοκληρωμένη υπαγωγή αλλά δεν έχουν ανεβεί τα σχέδια παρά μόνο τό έντυπο της Ο.Α. πρέπει να ξαναδηλωθούν στον 4178 για να ανεβούν τα σχέδια ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.