Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχεις δίκιο κάτι άλλο σκεφτόμουνα 

 

Η εγκ 4 άρθρο 18 λέει:

 

"Σκοπός της διάταξης είναι, ανεξαρτήτως εάν το οικόπεδο/γήπεδο όπου βρίσκεται η 
αυθαίρετη κατασκευή είναι άρτιο και οικοδοµήσιµο, να συγκρίνονται τα πολεοδοµικά µεγέθη 
του αθροίσµατος των επιφανειών των αυθαιρέτων κατασκευών ή της αυθαίρετης αλλαγής 
χρήσης µε τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα στη θέση του ακινήτου προκειµένου ..."
 
Δηλαδή καταλαβαίνω ότι πρέπει να το συγκρίνεις με την δόμηση και κάλυψη του αρτίου (δλδ 200 τμ)
ή με την αναλογία του οικοπέδου σου ως προς το άρτιο δλδ εμβ/4000  = Χ    ,    και στην συνέχεια σύγκριση του:  αυθαίρετα / Χ  ???
 
Βέβαια δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν απλώς δεν έχουν σκεφτεί οτι το οικοπεδο που έβγαζε άδεια παλιά σήμερα δεν είναι άρτιο και οικοδομ.
Link to comment
Share on other sites

..Πρέπει να γίνουμε αλκοολικοί για να μπούμε μεσα στο κεφάλι τους....

Και γω φαντάζομαι οτι δεν εχουν σκεφτει την παραπάνω περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αν συγκρίνω την υπέρβαση δομησης με τα 400μ2 που επιτρεπονται στα εκτός σχεδίου θα εχω πρ'οβλημα?Υπενθυμιζω οτι το αγροτεμαχιο μου ειναι 280μ2 και εχει αδεια λυωμενου.

Link to comment
Share on other sites

400 ;;; μήπως εννοείς 200 τμ (min δόμηση για την min αρτιότητα)

 

 

Αν δεν το σύγκρινεις  με το τότε επιτρεπόμενο (με την αιτιολογία ότι τώρα είναι μηδέν)

 

Τότε :

 

με την αναλογία της δόμησης ως προς το οικόπεδο σου, δηλ 

 

Στα 4000 τμ χτίζει 200 τμ

Στα 270 τμ   χτίζει 13,5 τμ 

 

Αρα συγκρίνεις με το 13,5 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι να σας εκθεσω μια ιδιαζουσα περιπτωση να μου πειτε την αποψη σας

Υπαρχουν αυθαιρεσιες σε δυο διαμερισματα της ιδιας ιδιοκτητριας, του ιδιου οροφου, οι οποιες ρυθμιζονται με μια αιτηση

Το ενα διαμερισμα εχει φαγωμενο φωταγωγο, ο οποιος τακτοποιειται με ΥΔ μονο, χωρις Υκ καθοτι εντος ογκου και συναινεσεις

Το ετερο εχει κλεισμενο πισω εξωστη 1,00Χ1,28 περιπου

Η ιδιαζουσα περιπτωση εγκειται στο οτι υπαρχει πληρης απωλεια πολεοδομικων στοιχειων απο το φακελο της ΟΑ στην πολεοδομια και για το λογο αυτο προβαινουμε σε ανασυσταση με ταυτοχρονη τακτοποιηση των 2 αυθαιρεσιων.

Υπαρχει στελεχος, λοιπον, της ΟΑ (αδεια 1971) που δειχνει το εγκεκριμενο περιγραμμα, στο οποιο ολως περιεργως συμπεριλαμβανεται ΚΑΙ ο εξωστης που εκλεισε.

Ο οποιος εχει μετρησει τοσο σε καλυψη οσο και σε δομηση

 

Εγω με ποιον τροπο τακτοποιω την καταληψη του?

Αντε ΥΔ θα βαλω σιγουρα γιατι ειναι εκτος της ΟΙ μου

ΥΚ θα βαλω η απο τη στιγμη που υπαρχει στο περιγραμμα του τοπογραφικου θα θεωρησω οτι εχει μετρησει σε καλυψη?

 

Θεωρω πως εσφαλμενα μετρησε σε καλυψη, καθοτι εξωστης ανοικτος και θα πρεπει να τακτοποιηθει με ΥΔ και ΥΚ.

 

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

....Ο οποιος εχει μετρησει τοσο σε καλυψη οσο και σε δομηση...

 

Δεν είσαι βέβαιος γι' αυτό.

Να βάλεις και ΥΔ και ΥΚ και να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

400 ;;; μήπως εννοείς 200 τμ (min δόμηση για την min αρτιότητα)

 

 

Αν δεν το σύγκρινεις  με το τότε επιτρεπόμενο (με την αιτιολογία ότι τώρα είναι μηδέν)

 

Τότε :

 

με την αναλογία της δόμησης ως προς το οικόπεδο σου, δηλ 

 

Στα 4000 τμ χτίζει 200 τμ

Στα 270 τμ   χτίζει 13,5 τμ 

 

Αρα συγκρίνεις με το 13,5 

στα 750 κτιζει 150(αν δεν κανω λαθος η 200 μη τοψαχνω τωρα..)  αρα οχι αναλογικα αλλα με τα 200...δεν μπορουμε να κανουμε αναγωγη

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.