Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Αυτό και αν είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ !!!........................

.........................................

 

Επίτρεψέ μου architect_duth, όμως δεν είναι θέμα «λογικής» αλλά όπως σωστά είπε η ioannat «θέμα συνεπείας με την φιλοσοφία του νόμου». Τα πράγματα κρίνονται πάνω στην βάση που τέθηκε για την κρίση τους,  άρα οι υπερβάσεις κρίνοναται πάνω στην βάση που τέθηκε από τον ν.4178 και όχι από τον ΓΟΚ.

Αλλιώς θα εξαγάγαμε και παράλογα συμπεράσματα στην προσπάθεια να ερμηνεύσουμε το καμπύλο χωροχρονικό συνεχές του σύμπαντος με  την Ευκλείδεια γεωμετρία και όχι με την γεωμετρία του Riemann……

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θυμάμαι τι είναι η γεωμετρία του Riemann, ούτε καν τον Riemman, αλλά μου ακούγεται πιο εύκολο από 4014 + 4178 + εγκύκλιοι + ε/α + κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι ο Riemann δεν θα έχανε τίποτα από την αξία του αν δεν τον θυμόμαστε 160 χρόνια μετά την εποχή του….  Τώρα όταν απ  αυτά τα «εργαλεία» μας  όπως   “4014 + 4178 + εγκύκλιοι + ε/α + κλπ”   η χρήση τους    βγάζει  σε  παράδοξα,  ίσως  κάποιες φορές να έχει  εφαρμογή  το ρητό:  «Don’t Blame the Tool,  Blame the Carpenter» ...

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

 

υπάρχει 2όροφη κατοικία με ΟΑ του 80 σε οικόπεδο 374,50τμ.

 

σε αυτή έγινε ένας επιπλέον όροφος (3ος) συνολικού εμβαδού 75 τμ.

 

θέλω να υπολογίσω τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης και ύψους.

 

Για τη δόμηση, το 1980 δεν υπήρχε στο ΔΚ μαξ δόμηση, παρά μόνο ότι το ποσοστο κάλυψης είναι 50% και μαξ όροφοι 2. Άρα δεν είναι σαν να μας λέει ότι μαξ δόμησης είναι το εμβαδόν του οικοπέδου, δλδ 374,50μ; Και έτσι διαιρώ 75/374,50 για να βρω το ποσοστό, σωστά;

 

επίσης το ποσοστό ύψους είναι 3/μαξ (8μ), σωστά; στην περίπτωση μου έχω και στέγη, την προσθέτω στα 3 μ; νομίζω πως όχι

 

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

στο στέλεχος της Ο.Α συνήθως αναγράφει τη μέγιστη δόμηση

Η δόμηση που προβλέπονταν από την άδεια να υλοποιηθεί σε ενδιαφέρει μόνο για την επιλογή της κατηγορίας και όχι για το ποσοστό υπέρβασης δόμησης.

Ο αυθαίρετος όροφος πότε κατασκευάστηκε?

Η στέγη είναι ενσωματωμένη στον τελευταίο όροφο?  Αν ναι θεωρώ ότι το ύψος της θα αθροιστεί στην συνολική υπέρβαση ύψους. Τα 8 μ ήταν το μέγιστο ύψος της οικοδομής βάσει της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Αν η αυθαιρετη προσθηκη μπει μεσα στο ιδεατο στεραιο, θεωρουμε οτι το κοματι αυτο εχει υπερβαση υψους??

(Εχω προσθηκη κατ επέκταση στον εκτο οροφο πολυκατοικιας οπου δεν εχω υπέρβαση υψους γιατι ειμαι στα επιτρεπομενα της αδειας , αλλα στην τομη βλεπω οτι παραβιαζεται το ιδεατο στεραιο)

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Πάυλο και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

στο στέλεχος δεν αναγράφεται η μέγιστη δόμηση. Εγώ το συμπεραίνω με τον τρόπο που είπα παραπάνω. Δεν βρίσκω άλλο τρόπο.

 

υπάρχει ποσοστό υπέρβασης δόμησης και βγαίνει έτσι όπως ανέφερα. κάνω κάποιο λάθος;

 

ο όροφος έγινε το 85. Η στέγη είναι μαζί με τον όροφο. Δλδ ο όροφος δεν έχει πλάκα, έχει ταβάνι ξύλο και από πάνω σκεπή.

 

εγώ εδώ έχω κάτω από 40% σε δόμηση και κάλυψη και >20% σε ύψος..Άρα πάω στην 5η κατηγορία έτσι δεν είναι;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

για το ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα συγκρίνεις με τον σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου, σε ότι αφορά τον υπολογισμό προστίμου.

Για την κατηγορία:

Αν υποτεθεί ότι η δόμηση, που προβλεπόταν να υλοποιηθεί στην άδεια, ήταν αυτή που αναφέρεις (κατά ΓΟΚ 73 αν θυμάμαι καλά από άλλες περιπτώσεις υπολογιζόταν ως μέγιστη δόμηση, η μέγιστη κάλυψη επί τους επιτρεπόμενους ορόφους) και το ποσοστό βγαίνει πάνω από 40%, τότε η κατηγορία είναι η 5. Το ίδιο θα ισχύσει αν η υπέρβαση ύψους με βάση, το προβλεπόμενο από την άδεια ύψος, είναι πάνω από 20%. (δηλαδή αρκεί ένα από τα τρία μεγέθη να έχει την υπέρβαση που ορίζει ο νόμος ώστε να βγει κατηγορία 5).

Υπέρβαση κάλυψης στον αυθαίρετο όροφο (αν τηρεί το υποκείμενο νόμιμο περίγραμμα κάλυψης) προσωπικά δεν θα χρέωνα (αν και κάποιοι συνάδελφοι ενδεχομένως να διαφωνούν).

Σαν υπέρβαση ύψους θα λάμβανα το ύψος του αυθαίρετου ορόφου μαζί με το ύψος,  της ενσωματωμένης στον όροφο, στέγης. (και δεν θα λάμβανα καθόλου πρόστιμο για την αυθαίρετη στέγη με τη λογική ότι καλύπτεται από το πρόστιμο του αυθαιρέτου ορόφου).

Link to comment
Share on other sites

για το ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα συγκρίνεις με τον σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου, σε ότι αφορά τον υπολογισμό προστίμου.

Για την κατηγορία:

Αν υποτεθεί ότι η δόμηση, που προβλεπόταν να υλοποιηθεί στην άδεια, ήταν αυτή που αναφέρεις (κατά ΓΟΚ 73 αν θυμάμαι καλά από άλλες περιπτώσεις υπολογιζόταν ως μέγιστη δόμηση, η μέγιστη κάλυψη επί τους επιτρεπόμενους ορόφους) και το ποσοστό βγαίνει πάνω από 40%, τότε η κατηγορία είναι η 5. Το ίδιο θα ισχύσει αν η υπέρβαση ύψους με βάση, το προβλεπόμενο από την άδεια ύψος, είναι πάνω από 20%. (δηλαδή αρκεί ένα από τα τρία μεγέθη να έχει την υπέρβαση που ορίζει ο νόμος ώστε να βγει κατηγορία 5).

Υπέρβαση κάλυψης στον αυθαίρετο όροφο (αν τηρεί το υποκείμενο νόμιμο περίγραμμα κάλυψης) προσωπικά δεν θα χρέωνα (αν και κάποιοι συνάδελφοι ενδεχομένως να διαφωνούν).

Σαν υπέρβαση ύψους θα λάμβανα το ύψος του αυθαίρετου ορόφου μαζί με το ύψος, της ενσωματωμένης στον όροφο, στέγης. (και δεν θα λάμβανα καθόλου πρόστιμο για την αυθαίρετη στέγη με τη λογική ότι καλύπτεται από το πρόστιμο του αυθαιρέτου ορόφου).

 

Εγώ στον 4014 για να βρω το ποσοστό οποιασδήποτε υπέρβασης διαιρουσα τα τμ (η το ύψος) με το μαξ της περιοχής της περίοδου κατασκευής. Λάθος μου ήταν αυτό;

 

Τώρα στον καινούργιο νομό πρέπει να πάω με το σημερινό μαξ;

 

Υπέρβαση ύψους έτσι κ αλλιώς είμαι πάνω απο 20% και χωρίς τη στέγη. Αν ειναι θα το βάλω μαζί με τη στέγη.

 

Υπέρβαση κάλυψης δεν βάζω σίγουρα. Ειναι μέσα στην υπάρχουσα.

 

Αναφορικά με την κατηγορία είμαι στην 5η.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Στο ν. 4178 το ποσοστό υπέρβασης δόμησης για τον υπολογισμό προστίμου, υπολογίζεται με παρανομαστή το Σ.Δ (εκφρασμένο σε τ.μ) του οικοπέδου που ισχύει σήμερα. Το ν. 4014 γιατί τον εμπλέκεις αφού αυτός δεν ισχύει;

 

 

Βοηθητικά, δες και την εγκ. 4 σελ. 8 περίπτωση 33 παρ.2 α.

ΑΡΘΡΟ 18 
 
33)  Παρ. 2 : α) Κατά τη διατύπωση της παραγράφου αυτής για τον υπολογισµό των σχετικών 
συντελεστών   τετραγωνιδίων   «τα   µεγέθη   των   αυθαιρέτων   κατασκευών   ή   χρήσεων 
συγκρίνονται µε τους επιτρεπόµενους όρους και περιορισµούς δόµησης που ισχύουν στην 
περιοχή του ακινήτου». 
Σκοπός  της  διάταξης  είναι,  ανεξαρτήτως  εάν  το  οικόπεδο/γήπεδο  όπου  βρίσκεται  η 
αυθαίρετη κατασκευή είναι άρτιο και οικοδοµήσιµο, να συγκρίνονται τα πολεοδοµικά µεγέθη 
του αθροίσµατος των επιφανειών των αυθαιρέτων κατασκευών ή της αυθαίρετης αλλαγής 
χρήσης µε τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα στη θέση του ακινήτου προκειµένου 
να υπολογιστούν οι συντελεστές τετραγωνιδίων και στη συνέχεια το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.