Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα! Εγώ προσανατολίζομαι να το υπολογίσω με αναλυτικό, υπολογίζοντας το κόστος των 35 πόντων σε κάθε όροφο, τοιχοποιίες, και φέρων οργανισμός. Δε νομίζω πως γίνεται αλλιώς. Αν βάλω μόνο ύψος δεν υπολογίζεται τίποτα, αν βάλω και τετραγωνικά, είναι σαν να είναι όλο αυθαίρετο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω το διαμέρισμα Νο4 που φαινεται στο επισυναπτομενο σχεδιο.

Ο τοιχος της κουζινας σε επαφη με το φωταγωγο φερεται να ειναι 20ποντος με ολο το παχος του να ανηκει στη δικη μου ιδιοκτησια, προφανως.

Ο τοιχος της εισοδου του διαμερισματος τοποθετειται προσωπο με την εσωτερικη του παρεια, συμφωνα με το σχεδιο τουλαχιστον.

 

Στην πραγματικοτητα ο τοιχος της κουζινας κατασκευαστηκε δρομικος, 13αρης με σοβαδες, κερδιζοντας σε ωφελιμο χωρο τα τετραγωνικα του αλλου μισου παχους και ο τοιχος της εισοδου τοποθετηθηκε επισης προσωπο και σε συνεχεια με το δρομικο, πλεον, τοιχο της κουζινας.

 

Αν συγκρινουμε την εγκεκριμενη κατασταση με την πραγματικοτητα, φερεται να ειναι μετατοπισμενος 10εκ προς τον κοινοχρηστο, μιας και συνεχιζει να ειναι προσωπο με τον τοιχο της κουζινας αλλα μιας και αυτος εχει μειουμενο παχος, μετατοπιζεται και αυτος προς τα πισω.

 

Θα ζητουσατε συναινεσεις για την τακτοποιηση αυτων των 0,15 τ.μ. που κερδιζουμε?

Θα το αγνοουσατε ως μη εμφανη αυθαιρετη κατασκευη?

Θα τακτοποιουσατε διχως συναινεσεις?

 

Θα παω να δω και στα πρωτα εργολαβικα συμβολαια που τον εχει τοποθετημενο τον τοιχο ωστε αν εκει φαινεται να ειναι αλλου, να ειμαι σιγουρος πως δε θα χρειαστουν συναινεσεις.

 

Αποψεις?

 

Υ.Γ. Να τονισω οτι δεν ειναι η μοναδικη παραβαση, εχω πισω κλεισμενο μπαλκονι και κατι αλλα ψιλα...

post-47080-0-27908000-1400057005_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

μπορεί ο από αριστερά τοίχος της κουζίνας σε επαφή με το φωταγωγό να κατασκευάστηκε δρομικός πλην όμως η εξώπορτα όπως αναφέρεις κατασκευάστηκε περασιά με την εξωτερική παρειά του. Έτσι προέκυψε κατάληψη του κοινόχρηστου διαδρόμου κατά 0.10Χ1.50=0.15 τ.μ. 

Αν το περάσεις για ρύθμιση η συναίνεση είναι απαραίτητη. 

Link to comment
Share on other sites

Η φαση ειναι αλλη.

Πηγα στο συμβολαιογραφο που ειχε συμβολαιογραφικες κατοψεις διανομης και συστασης οριζοντιου και για το διαμερισμα μου εγινε συσταση με την κατοψη που ανεβαζω, η οποια εχει τοποθετημενη την πορτα ακομα πιο μεσα απο οτι το πολεοδομικο σχεδιο. Η αποσταση της πορτας στο συμβολαιογραφικο σχεδιο με το πολεοδομικο ειναι 5εκ ενω με την πραγματικοτητα 15εκ 

Αν η θεση της πορτας στο συμβολαιογραφικο σχεδιο ηταν στη θεση που βρισκεται τωρα, προφανως για την κατραληψη δε θα απαιτειτο συναινεση, ομως τωρα νομιζω πως χρειαζεται.

Ο φωταγωγος κατασκευαστηκε συμφωνα με τις διαστασεις του εργολαβικου, οποτε συναινεση για αυτον δε θα λαβουμε

 

Υπαρχει καποιος που να υποστηριζει κατι διαφορετικο?

post-47080-0-08537200-1400071422_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ασχολούμουν με το θέμα.

 

Πέρα από αυτό, αν θέλουμε να το τραβήξουμε από τα μαλλιά,

όπως σωστά λες, θα πρέπει να πάρεις συναινέσεις αφού αυτά τα 10εκ ανήκουν.... στον λαό....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα σε πολυκατοικία που ο 5ος και ο 6ος όροφος είναι αυθαίρετοι.  Η περίπτωση μου είναι δύσκολη γιατί ο 5ος όροφος ειναι σε ΥΥ<20% ενώ ο 6ος όροφος ειναι ΥΥ>20%.... Μπορεί να δηλωθεί άραγε έτσι με τους συντελεστές όπως τους περιγράφω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το διαμέρισμα Νο4 που φαινεται στο επισυναπτομενο σχεδιο.

Ο τοιχος της κουζινας σε επαφη με το φωταγωγο φερεται να ειναι 20ποντος με ολο το παχος του να ανηκει στη δικη μου ιδιοκτησια, προφανως.

Ο τοιχος της εισοδου του διαμερισματος τοποθετειται προσωπο με την εσωτερικη του παρεια, συμφωνα με το σχεδιο τουλαχιστον.

 

Στην πραγματικοτητα ο τοιχος της κουζινας κατασκευαστηκε δρομικος, 13αρης με σοβαδες, κερδιζοντας σε ωφελιμο χωρο τα τετραγωνικα του αλλου μισου παχους και ο τοιχος της εισοδου τοποθετηθηκε επισης προσωπο και σε συνεχεια με το δρομικο, πλεον, τοιχο της κουζινας.

 

Αν συγκρινουμε την εγκεκριμενη κατασταση με την πραγματικοτητα, φερεται να ειναι μετατοπισμενος 10εκ προς τον κοινοχρηστο, μιας και συνεχιζει να ειναι προσωπο με τον τοιχο της κουζινας αλλα μιας και αυτος εχει μειουμενο παχος, μετατοπιζεται και αυτος προς τα πισω.

 

Θα ζητουσατε συναινεσεις για την τακτοποιηση αυτων των 0,15 τ.μ. που κερδιζουμε?

Θα το αγνοουσατε ως μη εμφανη αυθαιρετη κατασκευη?

Θα τακτοποιουσατε διχως συναινεσεις?

 

Θα παω να δω και στα πρωτα εργολαβικα συμβολαια που τον εχει τοποθετημενο τον τοιχο ωστε αν εκει φαινεται να ειναι αλλου, να ειμαι σιγουρος πως δε θα χρειαστουν συναινεσεις.

 

Αποψεις?

 

Υ.Γ. Να τονισω οτι δεν ειναι η μοναδικη παραβαση, εχω πισω κλεισμενο μπαλκονι και κατι αλλα ψιλα...

Να επανελθω λιγο στο θεμα που εγραψα πριν μερικες ημερες.

μετα απο αναλυτικη μετρηση των χωρων και του περιγραμματος, καθως και συγκριση του εγκεκριμενου αρχιτεκτονικου με το σχεδιο του συμβολαιογραφου, κατεληξα στο οτι καταληψη κοινοχρηστου ΔΕΝ υπαρχει.

Ο τοιχος της κουζινας απο μπατικος εγινε δρομικος οντως, δεν επωφεληθηκαμε απο την αλλαγη του παχους μιας και αυτο εγινε προς οφελος του φωταγωγου (προς οφελος του διπλα διαμερισματος μιας και ο φωταγωγος διατηρησε διαστασεις), ενω επι της ουσιας μπηκαμε στο διπλα οικοπεδο...

Η πλευρα των 11,86μ που φαινεται στο σχεδιο ειναι ελαφρως κεκλιμμενη (και στη βαση η διασταση του δωματιου ειναι 2,90 ενω πανω μειωνεται στα 2,80) ενω στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκε ευθεια, οπως φαινεται και στο εργολαβικο σχεδιο.

Ετσι προεκυψε το οφελος απο τη δεξια πλευρα του διαμερισματος.

 

Εν προκειμενω η τακτοποιηση τμηματος εκτος οικοπεδου ειναι αδυνατη, οποτε απλα κοιταζουμε αποκλισεις στην πισω πλευρα.

5,40μ η πισω διασταση (με μπατικο τοιχο κουζινας) και 5,30μ με δρομικο (στο υψος της εισοδου)

Εγω εχω 5,45 με σοβαδες, 5,40μ χωρις χονδρικα. Κατι λιγοτερο απο 2% οποτε νομιζω με καλυπτουν οι αποκλισεις, τακτοποιω ολα τα υπολοιπα και καθαριζω.

 

Καμια γνωμη επ αυτου?

 

Υ.Γ. Προσπαθησα να αθροισω τις εσωτερικες διαστασεις ολων των χωρων σε καθε διασταση, ειτε κατα Χ ειτε κατα Ψ και πουθενα δε μου δινει το αθροισμα, παντα κατι λιγοτερο, οπουδηποτε... Σχεδιο του 65. Γ@μησε τα κι αφησε τα.. Και καλουμαστε να τακτοποιησουμε επιμελως για να μην πεσουμε σε...στραβο ελεγκτη δομησης...

post-47080-0-32475500-1400753684_thumb.jpg

post-47080-0-73178300-1400753786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χααχ συνάδελφε αυτό δεν είναι τίποτα, που να δεις και τα χειρότερα. τεσπά όχι δεν υπάρχει άδεια απλά θέλω να δώ αν η λογική μου με τον συντελεστή υπέρβασης ύψους είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Είδα σχετικό προηγούμενο post (#504) αλλά τότε δεν καταλήξαμε πουθενά.

Μεζονέτα περιγράφεται στη σύσταση ενιαία αλλά με διαφορετικά χιλιοστά ανά στάθμη. Έχει υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και πλαγίων από υπόγειο μέχρι όροφο. Υπέρβαση κάλυψης και πλαγίων βάζετε σε κάθε στάθμη ή μόνο μία φορά ας πούμε στο υπόγειο. Υπάρχει και αυτή η ερωταπάντηση:

 

371.Σε διώροφη οικοδομή με οικοδομική άδεια χωρίς οριζόντιες ιδιοκτησίες, στην οποία έχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη διωρόφου κατ΄ επέκταση ο συντελεστής κάλυψης για τον υπολογισμό του προστίμου θα επιλεγεί μόνο για την επιφάνεια του ισογείου και η επιφάνεια του ορόφου θα έχει μόνο υπέρβαση δόμησης;

      Από τη στιγμή που το ακίνητο θεωρείται ενιαίο (ελλείψει σύστασης), ο τρόπος αντιμετώπισης που περιγράφετε στην ερώτηση είναι ο ορθός.

 

Εσείς πως αντιμετωπίζετε σχετικές πςεριπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.