Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Αυτό που λες απλά δεν υπάρχει....

 

Καταστρατηγούνται ΟΛΕΣ οι έννοιες περί αυθαίρετου....

 

δηλαδη εσυ πιστευεις οτι αν εχω προσθηκη κατ επεκταση σ ενα ισογειο στο ιδιο υψος με τιν Ο.Α τοτε υπαρχει υπερβαση υψους???Ολα αυτα που εγραψα ηταν για το υψος....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι θα αρχίσουμε πάλι από το ΑΒ. ...

Μετά από 50000 post να διαφωνούμε για τα βασικά. ... νομίζω ότι η περίπτωσή μας ένιαι ανίατη. ....

Πάω να κάνω καμία βουτιά στην θάλασσα και θα επανέλθω. ...

Link to comment
Share on other sites

οταν η αυθαιρετη προσθηκη υπερβαινει το υψος της οικοδομικης αδειας ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, για τον υπολογισμο του προστιμου δεν εχουμε υπερβαση αλλα για την κατηγορια εχουμε υπερβαση το περαν της οικοδομικης αδειας.

 

Ιωάννα, για αυτό σχολίασα.

επιτρεπόμενο 21 μέτρα,

άδεια στα 15μ

αυθαίρετος όροφος δλδ φτάνουμε στα 18.

 

ΥΥ για πρόστιμο: 3/21

ΥΥ για κατηγορία: 3/15.

Εγώ λέω αυτό.

 

Η ΔΟΚΚ άμα καταλαβαίνω καλά λέει:

ΥΥ για πρόστιμο: 0

ΥΥ για κατηγορία: 3/15

Link to comment
Share on other sites

Είναι ή μονή λύση μπας και ξελαμπικαρω με αυτά που ακούνε τα αυτιά μου.
Αν αποτύχει και αυτό, πάω για αλλαγή επαγγέλματος.
Ιονατ μας τρελανες τελείως. ....

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη συναδερφοι!!!!!Οταν μιλαγα για προσθηκη εννοουσα προσθηκη κατ επεκταση σενα νομιμο ισογειο που ειχα!!!Αυτην την  προσθηκη εννουσα οτι δεν εχει υπερβαση υψους.....ΣΥΓΝΩΜΗ για το μπερδεμα :sad: :-(

Link to comment
Share on other sites

Ιονατ δεν σε μαλωνει κανείς, απλός καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε κάποιες απλές περιπτώσεις .

 

Και στην περίπτωση προσθήκης κατ επέκταση, αν ή επεκταση έχει μεγαλύτερο υψος από το της άδειάς, έχουμε ΥΥ

Ανεξάρτητα αν ένιαι < από το επιτρεπόμενο

Link to comment
Share on other sites

Εκει εχω μπερδευτει....Εγω ειχα κολητα στο ισογειο μου μια γκαρσονιερα ανεξαρτητη που ειχε  0,5 μ μεγαλυτερο υψος  απο το ισογειο...Το υφισταμενο ισογειο ειχε υπερβαση υψους 0.50μ.Το ισογειο ειχει υπερβαση 0,5 σε σχεση με αυτο της αδειας.Η γκαρσονιερα που δεν εχει αδεια πως να της βαλω υπερβαση σε σχεση με το ισογειο??Τη συγκρινω με τα μεγιστα, και αν τα ξεπερναει εχω υπερβαση..Τι να πω, προσπαθω να βγαλω ακρη .

 

Εννοειται οτι αυτα που λεει ο ssouanis στο 634 για προσθηκη καθ υψος ειναι ορθα...

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις στην δήλωση "με άδειά" τότε αν ή γκαρσονιέρα σου, ακόμα και σε απόστασή να είναι από το "νόμιμο", διαπιστωνεις την ΥΥ από το υψος της αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.