Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

έχω μια οικοδομή 3όροφη όπου έχει μεγαλύτερο μήκος κατά 0,23εκ (αντί 9,20μ είναι 9,43μ).

Αν διαστάσεις <5% και επιφάνεια <2% μπαίνει κατηγορία 3, αλλιώς υπέρβαση δόμησης σωστά?

 

Επίσης στον ΝΟΚ υπάρχει και το σημείο που λέει ότι αν διάσταση<20εκ και επιφάνεια<8μ, τότε δεν νοείται αυθαιρεσία.

Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση ή θεωρώ ότι υπερισχύει ο 4178/13 σαν νεότερος νόμος?

Link to comment
Share on other sites

  patty

Πράγματι βάσει του αρ.9.Γ.ιστ΄ για κατ.3 ισχύει το max όριο 5% αλλαγής των διαστάσεων τηρουμένου όμως του max ορίου 2%  για αλλαγή του εμβαδού . Αν παραβιάζονται έχεις πλέον Υ.Δ  κατά το παραρτ. Α΄.

Τα όρια των 20 εκ. και 8μ2 αφορούν στις ανοχές διαστάσεων και εμβαδού για την  βεβαίωση δικαιοπραξίας. Συγκεκριμένα αν μετρούμενη η ιδιοκτησία βρεθεί με απόκλιση διαστάσεων έως 2% με max 20εκ. και απόκλιση εμβαδού έως 2% με max 8μ2 τότε μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση χωρίς την ανάγκη τακτοποίησης της.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν έχω παράβαση μέχρι 20% και 8τμ και δεν έχω άλλη παράβαση>δίνω βεβαίωση,

αν έχω παράβαση μέχρι 20% και >5% τμ, παρ'όλο που δεν ξεπαιρνάει τα 8τμ αλλά έχω και άλλη παράβαση στο ακίνητο > δεν δίνω.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν έχω παράβαση μέχρι 20% και 8τμ ........ :shock:

αν έχω παράβαση μέχρι 20% και >5% τμ, ......    :shock:

 

patty΄  Απαντώντας σου σε ότι μόνο έχω καταλάβει σου λέω σίγουρα ότι αν έχεις κάποια άλλη παράβαση κατ ελάχιστον με Υ.Δ, Υ.Κ, Υ.Υ   ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ πρέπει να κάνεις δήλωση.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το γράφω σωστά:

 

Έστω ότι έχω κατοικία 20εκ μεγαλύτερη σε διάσταση και 3τμ μεγαλύτερη σε επιφάνεια. Με βάση το μέχρι 20εκ και 8τμ > δίνω βεβαίωση αλλά στην κατηγορία 3 διαβάζω ότι μέχρι 2% σε διάσταση και 5% σε επιφάνεια μπαίνει κατηγορία 3.

 

Άρα συμπεραίνω ότι το 2ο ισχύει μόνο αν έχω και άλλη παράβαση γιατί αν δεν είχα θα ίσχυε το πρώτο. σωστά?

 

Επιμένω γιατί έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο και μου φαίνεται λίγο παράλογο τι μια να στο χαρίζει και την άλλη όχι...

Link to comment
Share on other sites

Κωδικοποιώντας το θέμα προχωράμε  με την εξής κλιμάκωση:

Εάν μετρώντας μία κατοικία διαπιστώσεις αποκλίσεις εξωτερικών διαστάσεων ως προς τα σχέδια :

1.    μέχρι 20 εκ.

      ΚΑΙ συγχρόνως :

      α) αυτή η απόκλιση ΔΕΝ είναι άνω του 2% της νόμιμης  διάστασης

      β) η απόκλιση εμβαδού   ΔΕΝ είναι άνω των 8μ2  

      γ) η απόκλιση εμβαδού  ΔΕΝ είναι άνω του 2% του νομίμου

      ΤΟΤΕ δεν θεωρείται ότι έχεις αυθαίρετο.

2.    Αν έχεις απόκλιση έως 5% της νόμιμης

      ΚΑΙ συγχρόνως:

      η απόκλιση εμβαδού  ΔΕΝ είναι άνω του 2% του νομίμου

      ΤΟΤΕ αυτό θεωρείται  παράβαση κατ.3

3.    Αν ξεπερνάς τα άνω όρια του 2

       ΤΟΤΕ έχεις Υ.Δ

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα τι έχω μπερδέψει, σε ευχαριστώ πολύ για την υπομονή και την βοήθεια!

Να σαι καλά , καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.