Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

.............

Την καταληψη των φωταγωγων που, ναι μεν εχουν μετρησει στη δομηση αλλα ειναι εκτος της ιδιοκτησιας του ακινητου μου, την "τιμωρω" ως ΥΔ η ως διαμερισματωση? Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ, ΝΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΕΙΣ ΩΣ ΥΔΚΧ

 

Και αν τιμωρειται ως ΥΔ, τοτε αυτη προσαυξανει το μεικτο εμβαδον που αναγραφεται στα συμβολαια η λογω του οτι εχει ηδη προσμετρηθει στο ΣΔ παραμενει αμεταβλητη? ΕΠΙΣΗΣ ΝΑΙ ΠΡΟΣΑΥΞΑΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΑΔΟΝ ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

 

Παρακαλώ μην γράφετε με έντονους ερυθρούς χαρακτήρες. To μήνυμά σας τροποποιήθηκε.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιασονα, απο τη στιγμη που προσαυξανει το εμβαδον τνς ιδιοκτησιας, προσαυξανει τα ΚΑΘΑΡΑ τετραγωνικα.

Αν η ληψη των αυθαιρετων τμηματων γινεται απο χωρους που εχουν προσμετρηθει στο ΣΔ, θεωρω πως τα ΜΕΙΚΤΑ (μετα της αναλογιας κοινοχρηστων και κοινοκτητων μερων της πολυκατοικιας) δεν τα επηρεαζει.

Και εδω εν προκειμενω εχω κερδισει απο φωταγωγους και απο το διπλα διαμερισμα καποια τετραγωνικα που εχουν μετρησει στη συνολικη δομηση του οροφου και κατ επεκτασιν και στη συνολικη δομηση της πολυκατοικιας

Link to comment
Share on other sites

post-86-0-92628700-1426245264_thumb.jpg

Στο σχήμα έχω μία μαιζονέτα 3 επιπέδων, ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία, τμήμα πολυκατοικίας.

 

Τακτοποιώ α) ΥΔΚΧ τον Η/Χ του Α' ορόφου ο οποίος έχει κλείσει και β) Επέκταση του υπογείου εκτός περιγράμματος. Η επέκταση του υπογείου έχει προφανώς υπέρβαση κάλυψης.

 

Το θέμα μου είναι και έχω μπερδευτεί, την υπέρβαση κάλυψης του υπογείου παρόλο που θα μπει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής, πρέπει να την βάλω και στο φύλλο καταγραφής του Η/Χ επειδή αφορά στην ίδια οριζόντια ιδιοκτησία ?! 

Γνωρίζω ότι για τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης δόμησης αθροίζουμε όλα τα Μ2 πρώτα και μετά για όλα τα Φ.Κ. που αφορούν στην Ο.Ι. έχουμε το ίδιο ποσοστό. Στην κάλυψη όμως μου φαίνεται λίγο παράλογο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

O η/χ λογικά είχε εξαρχής μετρήσει στην κάλυψη, οπότε θα δηλωθεί μόνο ως ΥΔ ΚΧ. Το υπόγειο όπως το δείχνεις είναι εκτός νομίμου περιγράμματος, άρα όπως σωστά λες θα χρεωθεί και με ΥΚ.

 

Για την κάλυψη, όντως το θέμα είναι πιο μπερδεμένο σε σχέση με την δόμηση, αλλά όταν οι υπερβάσεις κάλυψης δεν αλληλοεπικαλύπτονται τότε θα πρέπει να αθροίσεις αναγκαστικά. Κάποιοι συνάδελφοι αθροίζουν τις ΥΚ ούτως ή άλλως, προσωπικά δεν

το βρίσκω λάθος.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα

και ο "αερας" πανω απο την πρασια και το "υπογειο" απο κατω....ειναι πρασια.....δλδ    κοινοχρηστος χωρος....

 

υγ

δξ αν υπαρχει καποια σχετικη  ε/απαντηση καπου που να  εχει αντιμετωπισει το  θεμα αυτο......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.