Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όταν δεν υπάρχει σαφής θέση του κτιρίου στο γήπεδο (ειδικά σε παλιά τοπογραφικά) αλλά ένα >=5μ ας πούμε ή και σε κάποια κανένα απολύτως νούμερο και απλά η άδεια γράφει πανταχόθεν ελεύθερο, πώς θα αντιμετωπίζατε μια πιθανή μετατόπιση;

Link to comment
Share on other sites

δες αν είναι σε συννομη θεση...
με τους όρους δόμησης οταν βγήκε η αδεια τι είχες?
με τους σημερινούς  τι έχεις?

Edited by dimfouk13
Link to comment
Share on other sites

Η θέση είναι σύννομη σίγουρα βάσει καινούργιων μετρήσεων. Απλά δεν είναι ορισμένη η παλιά του θέση. Αν βάλω όμως την αποτύπωση του τοπογράφου πάνω από το παλιό διάγραμμα κάλυψης έχω απόκλιση, η οποία σε μία περίπτωση είναι μεγάλη, ενώ σε άλλη είναι μικρή. Το θέμα είναι έχω παράβαση μετακίνησης ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

1 παράβαση εννοείς Κατ. 3; Γιατί έχω και άλλες αυθαιρεσίες και ξεμπάζωμα οπότε δε νομίζω ότι μπορώ να υπαχθώ. Εκτός αν πάει με αναλυτικό που φυσικά δεν ξέρω αν και κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της περίφημης εγκυκλίου 4, σύμφωνα με την οποία το κτίριο δεν πρέπει να έχει καμιά άλλη αυθαιρεσία για να υπαχθεί στην κατ. 3. Άσε που το ξεμπάζωμα δεν ξέρω αν μεταφράζεται σε παράβαση υψομέτρων, οπότε και βάσει νόμου δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κατ. 3.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με Περικλη
σε ένα ΦΚ (ή όσα χρειάζονται) οι αυθαιρεσίες με υπέρβαση σε άλλο της κατ3 (1παραβαση μετακίνηση συν όσες άλλες σου βγούν στην πορεία)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και ας έχει ξεμπάζωμα ε; Έτσι το σκεφτόμουν και γω, αλλά με αυτά που ακούω τελευταία δεν ξέρω αν τελικά μπορώ να υπαχθώ. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε περιορίζει η Εγκ4 στην περιπτωση σου εκτός φυσικά κι αν εχει κατασκευαστεί η οικοδομή σε υψηλότερο υψομετρο απο το προβλεπόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.