Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αν βάλουμε το σκαρίφημα του υφιστάμενου κ της ΟΑ το ένα πανω στο άλλο ότι προεξέχει είναι ΥΔ κ ΥΚ (εκτός νόμιμου περιγράμματος)
περιθώριο δεν υπάρχει :(
κ το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζουμε αν κ ποτε θα βγεί εγκλυκλιος...

Edited by dimfouk13
Link to comment
Share on other sites

Ναι... Το οποίο προκύπτει από πού; Από τα λεγόμενα της ΔΟΚΚ επειδή δεν υπάρχει άλλος τρόπος υπολογισμού. Στην ουσία δεν έχεις ΥΔ, απλά αλλαγή θέσης. Και έχεις αν θυμάμαι καλά μισό μέτρο διαφορά. Τί γίνεται σε περίπτωση που ένα κτίριο έχει μετακινηθεί 15μ χωρίς παραβίαση πλαγίων; Λες στον ιδιοκτήτη ξαναπλήρωσέ το; Είναι λογικό; 

 

Και εκεί που τραβάω τα μαλλιά μου είναι ότι οι ιδιοκτήτες έχουν ενημερωθεί με 4014 ότι θα πληρώσουν 500€!!! Τί άλλαξε πια τόσο πολύ που από πταίσμα έγινε η πιο σημαντική παράβαση! Σημαντικότερη και απ' την υπέρβαση ύψους!

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

αν βάλουμε το σκαρίφημα του υφιστάμενου κ της ΟΑ το ένα πανω στο άλλο ότι προεξέχει είναι ΥΔ κ ΥΚ (εκτός νόμιμου περιγράμματος)

περιθώριο δεν υπάρχει :(

κ το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζουμε αν κ ποτε θα βγεί εγκλυκλιος...

και τι γινεται στη περιπτωση που βαζοντας το ενα διαγραμμα πανω στο αλλο .σε μια πλευρα εχουμε μετατοπιση 15 εκ. προς τα μεσα δηλ εντος του νιμιμου ΔΚ και το κτιριο ειναι ελαφρως μικροτερο/?

η στην περιπτωση που απο μικρες αυξομειωσεις διαστασεων εχουμε το ιδιο εμβαδον?

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι μικροτερο δεν υπαρχει παραβαση,,οσο για τις μικροδιαφορες <5% κατ3,οτι αλλο προεξεχει ΥΔκ ΥΚ...

το προβλημα αρχιζει κ οταν το ΔΚ εχει μικροδιαφορες...

 

 

οσο για την απαντηση ξαναρωταω ηταν της ΔΟΚΚ η HELPDESK?(νομιζω οι απαντησεις τους ειναι βιαστικες κ δεν εχουν ουτε ενιαια γραμμη)

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οταν εχω μικροδιαφορες στο περιγραμμα  <5% και ταυτοχρονα κι αλλες παραβασεις στ κτιριο ,τις μικροδιαφορες περιγραμματος μπορω να τις βαλω κατηγ 3?

Link to comment
Share on other sites

@liv25k οταν έχει μετακινηθεί σε αλλη συννομη θέση (χωρις παραβιαση πλαγιων) παει με 500ρικο!

στην εν λόγο περίπτωση δεν είναι συννομη οποτε θα το πάω ετσι...

 

@nikosantonakas η απάντηση μ είναι λιγο απ'ολα, με κύριο άξονα οσα μ είπαν απο HELPDESK (κ πολλες ώρες σκεψης,συζητησεων κ αγχους)
απλά πιστεύω οτι με την σωστή επιχειρηματολογία στην τεχνική έκθεση θα ειμαι οκ!

 

@martha1 συμφωνω με τον Νίκο

 
Link to comment
Share on other sites

 

@liv25k οταν έχει μετακινηθεί σε αλλη συννομη θέση (χωρις παραβιαση πλαγιων) παει με 500ρικο!

στην εν λόγο περίπτωση δεν είναι συννομη οποτε θα το πάω ετσι...

 

Μα δεν πάει, γιατί όταν έχεις και άλλες παραβάσεις και ξεμπάζωμα που έχω εγώ ας πούμε, δε σου επιτρέπει να πας με Κατηγορία 3, ακόμα και αν είσαι σε σύννομη θέση. Μπέρδεμα απ' τα λίγα... Αλλά και συ που είσαι σε μη σύννομη θέση είναι υπερβολή για μένα, αφού θα πληρώσεις την παραβίαση Δ σαν ΥΔ, να πληρώσεις και τη μετακίνηση προς την άλλη πλευρά που είναι εκτός Δ σαν ΥΔ - ΥΚ και αυτή. Εκτός αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. 

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις μικροδιαφορε<5%  κατ3 κ τα  υπολοιπα(ΞΕΜΠΑΖΩΜΑ) αλλο ΦΚ   κατ 4 η 5

 

για εσενα dimfoyk13(δημητρη?),σου ειπα την γνωμη μου στα προηγουμενα ποστ ΥΔ+ΥΚ απο την μια πλευρα κ ΥΔ+ΥΚ+Δ  απο την αλλη ( κ δεν μπορεις να εχεις διαφορετικο ποσοστο ΥΔ στα ΦΚ) κ ολο με ΟΑ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρης όντως :)
όντως δε μπορείς κ δεν γνωρίζω ακόμα αν θα το δεχτεί το σύστημα, αλλά δεν υπάρχει ΥΔ η ΥΚ για το συγκεκριμένο κομμάτι κ εφόσον το αιτιολογήσω στην τεχνική έκθεση ελπίζω πως θα είμαι εντάξει... είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση κ γι'αυτό έχει ιδιαίτερη μεταχείρηση (δέχομαι δηλαδή την ΥΔ<50% όχι σαν μέγεθος υπέρβασης αλλά ως συντελεστή υπολογισμού του προστίμου)! αλλιώς δε μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο λογικό σαν λύση...

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις μικροδιαφορε<5%  κατ3 κ τα  υπολοιπα(ΞΕΜΠΑΖΩΜΑ) αλλο ΦΚ   κατ 4 η 5

 

Μα δεν έχω μικροδιαφορές. Έχω 30τμ υπέρβαση δόμησης και διάφορα άλλα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.