Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση


Recommended Posts

Ευχαριστώ sagiasd!

 

Για να καταλάβω...

 

1) Στην δήλωση τσεκάρω "Διαφορετική διαμερισμάτωση"??

2) Δημιουργώ ΦΚ και βάζω ΥΔΚΧ τα τ.μ = τ.μ. της υφιστάμενης κατάστασης από τη διαίρεση της αρχικής αποθήκης + τ.μ. τμήμα λεβητοστασίου (δηλαδή συνολικά το κόκκινο τμήμα που φαίνεται στην υφιστάμενη κατάσταση στο σχέδιο)??

 

3) Αν έχω και αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα, η οποία έγινε μεταγενέστερα, δεν πρέπει δημιουργήσω νέο ΦΚ και να τσεκάρω "αλλαγή χρήσης", βάζοντας και ΥΔΚΧ τα παραπάνω τ.μ.?? 

 

**1,2 έγιναν προ του 75, το 3 (αλλαγή χρήσης) πολύ αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετική διαμερισμάτωση δεν χρειάζεται να δηλώσεις αφού θα κάνεις δήλωση ΥΔ.

 

Όπως τα λες σε ένα ΦΚ δηλώνεις ΥΔΚΧ τα μ2 που πλέον είναι κατάστημα (μέρος της παλιάς αποθήκης και λεβητοστασίου).

Ημερομηνία της αυθαιρεσίας θεωρείς αυτήν της μετατροπής σε κατάστημα.

 

Συντ ΑΧ δεν συμπληρώνεις καθώς αυτός χρησιμοποιείται σε πολύ ειδική περίπτωση (αρ19, παρ5)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το κατανοώ εγώ διαφορετικά...

 

Απλά θεωρώ ότι όταν μιλάμε για Υπέρβαση Δόμησης, εννοούμε τα επιπλέον τετραγωνικά που ενσωματώνονται σε έναν χώρο. Στην περίπτωση αυτή τα επιπλέον είναι μόνο τα τετραγωνικά από το Λεβητοστάσιο. Τα υπόλοιπα προέρχονται από την διαίρεση του αρχικού χώρου - αποθήκη σε 2 κομμάτια, γι' αυτό και ανέφερα τη διαμερισμάτωση...

 

Συγνώμη αν με μπερδεύει κάτι από αυτά που μου αναφέρεις... Έχω λάθος σκεπτικό???

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αποθήκη, άλλο κατάστημα. Εδώ η αυθαιρεσία δεν είναι ο διαχωρισμός της αποθήκης ή η ένωση με το λεβ/σιο, αλλά η μετατροπή ΒΧ (αποθήκη και λεβ/σιο) σε ΚΧ (κατάστημα).

Αυτήν την αλλαγή την αντιμετωπίζουμε ως ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λεει ο sagiasd

[καλησπερα και καλωσορισες]

 

να το θεσω λιγο διαφορετικα

 

διαμερισματωση εχεις μεταξυ "διηρημενων ιδιοκτησιών"  οροφου...

εδω εχεις ενα διηρημενο χωρο, ο οποιος "πηρε"  τμ. εις βαρος των κοινοχρηστων

[σκεψου οτι εχεις ενα διαμερισμα που ο τοιχος του μπηκε μεσα στον διαδρομο κατα 15 εστω ποντους]

Αν ειναι μεσα στο συμβολαιο ο .."καταληφθεις" χωρος... ...τακτοποιεις μονος σου την αυθαιρεσια...

 

Αν δεν ειναι...θες συναινεση.

 

Και δεν ειπες ακομα αν ειδες συμβολαιο και κατοψη.

 

Για τα υπολοιπα περι την αλλαγη χρησης...απαντησαν ηδη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Τώρα κατάλαβα το σκεπτικό...

 

Ευχαριστώ πολύ.. Να πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί έτσι... Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει να προσθέσει κάτι ακόμα αλλά νομίζω πως με κάλυψες.

 

Η τελευταία μου απορία είναι η εξής όμως τώρα... Αν η αυθαιρεσία από θέμα κάτοψης και συνένωσης χώρων έγινε πριν το 1970 (το οποίο μπορώ εγώ να το επιβεβαιώσω...) με χαρακτηρισμό αποθήκης, ενώ αρκετά αργότερα, από αποθήκη έγινε κατάστημα (το οποίο δεν ξέρω πως θα το επιβεβαιώσω ακόμα και ποια χρονιά), τότε ποιά χρονολογία θα χρησιμοποιήσω για να βγάλω τα πρόστιμα??? Προφανώς όταν έγινε η αλλαγή χρήσης???

 

Αν δεν αναφέρεται κάπου ότι είναι κατάστημα (δηλαδή στο Ε9), καλύτερα - για τον ιδιοκτήτη εννοώ - να το αφήσω ως έχει, ως αποθήκη δηλαδή...??

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι dimitris κατάλαβα το σκεπτικό!! Ευχαριστώ και τους δύο!!

 

Συμβόλαιο έχω πάρει στα χέρια μου (το αρχικό, πριν γίνει ακόμα κατάστημα). Περιγράφεται κανονικά ο χώρος, φαίνεται ότι είχε γίνει εξ αρχής ο διαχωρισμός της αποθήκης. Μέσα στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι υπάρχει συνημμένη κάτοψη την οποία δυστυχώς δεν έχω στα χέρια μου. Θα ψάξω όμως να την βρω.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Σε συνέχεια του #7 που είχα δημιουργήσει , έχω πλέον τα εξής στοιχεία:

 

   1) Κάτοψη από συμβόλαιο του 1968 που φανερώνει την υφιστάμενη κατάσταση και όχι την διαμόρφωση που δείχνει το σχέδιο της κάτοψης της άδειας, την οποίο θα την  χρησιμοποιήσω για δήλωση χρονολογίας και για να μην ζητήσω συναίνεση

 

   2) Το συμβόλαιο του 1968 στο οποίο φαίνεται πώληση Καταστήματος και ΟΧΙ Αποθήκης, όπως στο σχέδια της άδειας, για να δηλώσω χρήση, δηλαδή ΥΔΚΧ από βοηθητικό σε κύριο.

 

Ρωτάω λοιπόν: 

 

   Α) Είναι σωστό μέχρι τώρα το σκεπτικό?

 

   Β) Θα βάζατε ως μία Πολεοδομική παράβαση την ύπαρξη μεγαλύτερων ανοιγμάτων (κατά πολύ) στην κύρια όψη και της μη διαμόρφωσης του εδάφους πάλι στην κύρια όψη (στο σχέδιο της όψεως στην άδεια δεν είναι πολύ εμφανές άλλα λόγω κλίσεως θα έπρεπε η όψη να καλύπτεται 20-30εκ.)  

 

   Γ) Στον νόμο αναφέρει για ανοίγματα ότι έως 10% αλλαγή των διαστάσεων πάνε στην κατηγορία 3. Αν έχουμε μεγαλύτερη αλλαγή και μετατόπιση πάμε με πολεοδομική παράβαση?

 

   Δ) Μπορούν να επιλεχθούν με κάποιο τρόπο ταυτόχρονα, το είδος χρήσης «Υπηρεσίες» με την παλαιότητα προ του 1975? Το κτίριο είναι όλο κατοικίες… εκτός από 2 ημιυπόγειες αποθήκες που έγιναν καταστήματα…

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.