Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Εξώστες (διάφορες περιπτώσεις και αυθαιρεσίες επ΄ αυτών)


Recommended Posts

Στον  δ οροφο διαμερισματος υπαρχει  οριζοντια ιδιοκτησια και στο συμβολαιο αναφερει οτι εχει και την αποκλειστικη χρηση τμηματος (10μ2) απο την υπολοιπη ταρατσα.Εχει κατασκευαστει ξυλινη κεραμοσκεπη -ανοιχτος χωρος  (περιλαμβανει οχι μονο την επιφανεια 10μ2 αλλα και το περισσοτερο μερος της υπολοιπης ταρατσας(στατικα εξαρτημενο συστημα)) Το φρυδι της  μονοριχτης στεγης εχει το ιδιο πλατος με τον υποκειμενο μη βατο  εξωστη(εξωστης πανω απο τον δρομο).Με επηρεαζει στην βεβαιωση αυτο? Επισης η επιφανεια αυτη ειναι ουσιαστικα κοινοκτητος χωρος -χωρις χιλιοστα - με αποκλειστικη χρηση για το διαμερισμα .Μπορω να δωσω την βεβαιωση αφου συμφωνα με το αρθρο 3 δεν εξεταζω τους κοινοκτητους και κοινοχρηστους χωρους ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 678
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ρυθμιστεί η αυθαιρεσία πριν τη χορήγηση βεβαίωσης, επειδή το διαμέρισμα έχει την αποκλειστική χρήση, εντός της οποίας ευρίσκεται το κεραμοσκεπές στέγαστρο.

Το βλέπω ως κάτι ανάλογο του παρακολουθήματος ενός διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ρυθμιστεί η αυθαιρεσία πριν τη χορήγηση βεβαίωσης, επειδή το διαμέρισμα έχει την αποκλειστική χρήση, εντός της οποίας ευρίσκεται το κεραμοσκεπές στέγαστρο.

Το βλέπω ως κάτι ανάλογο του παρακολουθήματος ενός διαμερίσματος.

επειδη φτανει μεχρι το τελος του εξωστη το φρυδι δεν επηρεαζει στην υποβολη  ετσι δεν ειναι ? μπορω να το βαλω στη δηλωση?

επισης το στεγαστρο αυτο 10 μ2  ειναι ανοιχτο και απο τις 3 πλευρες ενω στην 4η   ακουμπα στον τοιχο της ιδιοκτησιας. Μετρα σε δομηση ή καλυψη?

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για κατασκευή που το ψηλότερο σημείο της-κορφιάς στέγης (υποθέτω αυτό εννοείς ως φρύδι κατ΄ αντιστοιχία με τα πρανή εδάφους) βρίσκεται πάνω από δρόμο (κοινόχρηστο χώρο) το τμήμα αυτό δεν μπορεί να ρυθμιστεί. Άρα, δεν μπορεί να δοθεί και βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για κατασκευή που το ψηλότερο σημείο της-κορφιάς στέγης (υποθέτω αυτό εννοείς ως φρύδι κατ΄ αντιστοιχία με τα πρανή εδάφους) βρίσκεται πάνω από δρόμο (κοινόχρηστο χώρο) το τμήμα αυτό δεν μπορεί να ρυθμιστεί. Άρα, δεν μπορεί να δοθεί και βεβαίωση.

 

Οχι , ο κορφιας της στεγης ακουμπα στην πλακα του κτισματος  και το τελειωμα της στεγης ειναι πανω απο τον μη βατο εξωστη.Δλδ το 1μ που ειναι ο μη βατος εξωστης σκεπαζεται απο πανω με 1 μ στεγη

 

αφου στο αρθρο 9 λεει οτι εξαιρουνται οριστικα ανοικτοι εξωστες που υπερκεινται του κοινοχρηστου χωρου της πολης. Εδω φαντασου δεν εχω καν εξωστη ,απλα σκεπαζεται ο μη βατος εξωστης του δ οροφου 

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Άρα εννοούσες τον πόδα και όχι το φρύδι.

Δύσκολη περίπτωση βεβαίως γιατί έχεις μια αυθαιρεσία εντός αποκλειστικής χρήσης και ταυτόχρονα η συνέχεια της ίδιας κατασκευής σε κοινόχρηστη ταράτσα που τμήμα της είναι άνωθεν Κ.Χ

Η σκέψη σου θεωρητικά είναι σωστή εξετάζοντας μόνο τα 10 τ.μ της αποκλειστικής χρήσης, όμως το γεγονός ότι είναι μια ενιαία κατασκευή προσωπικά με αποθαρρύνει στο να δοθεί βεβαίωση.

 

Περίμενε και τις γνώμες των συναδέλφων μήπως υπάρξει κάποια πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Η δηλωση εχει περαιωθει με τον 4014 και εχω ανεβασει ολα τα σχεδια. Δεν την εχω βαλει  μεσα , αλλα στα σχολια εχω ανεφερει οτι υπαρχει κεραμοσκεπη ενιαια και στατικα εξαρτημενη  και οτι εγω ρυθμισει τις αυθαιρεσιες της οριζοντιας ιδιοκτησιας μου. Ασχετα με την ενιαια κατασκευη ,  το οτι απλα σκεπαστει ο εξωστης με εμποδιζει να την βαλω στην δηλωση ? θελω να κανω μεταφορα .Βεβαιωση  δεν εχω δωσει ουτε στον 4014

 

Μιλώντας σήμερα με συμβολαιογραφο μου είπε ότι τη στιγμη που εχει την απολειστικη χρηση ,σε περιπτωση μεταβιβασης μεταβιβαζεται και αυτη μαζι με το διαμερισμα οποτε για να δωσω βεβαιωση πρεπει να τακτοποιησω την κεραμοσκεπη .

Πως μπορω να ανεβασω ενα σκαριφημα jpg ?

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση 4178, αν πρωτίστως δεν ρυθμιστεί και το στέγαστρο αυτό (το τμήμα του που είναι εντός της αποκλειστικής χρήσης της ιδιοκτησίας του πελάτη σου). Με αναλυτικό προϋπολογισμό. Το υπόλοιπο τμήμα του στεγάστρου (εσύ πρέπει να το δείξεις στα σχέδια σου και να κάνεις αναφορά στην τεχνική σου έκθεση) δεν ρυθμίζεται με τη δήλωση αυτή κι απαιτείται, διότι βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο, άλλη δήλωση από όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου, για τις αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους αυτού. Πρέπει να το αντιμετωπίσουν έως την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας διαφορετικά......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση 4178, αν πρωτίστως δεν ρυθμιστεί και το στέγαστρο αυτό (το τμήμα του που είναι εντός της αποκλειστικής χρήσης της ιδιοκτησίας του πελάτη σου). Με αναλυτικό προϋπολογισμό. Το υπόλοιπο τμήμα του στεγάστρου (εσύ πρέπει να το δείξεις στα σχέδια σου και να κάνεις αναφορά στην τεχνική σου έκθεση) δεν ρυθμίζεται με τη δήλωση αυτή κι απαιτείται, διότι βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο, άλλη δήλωση από όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου, για τις αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους αυτού. Πρέπει να το αντιμετωπίσουν έως την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας διαφορετικά......

Δηλαδη ΙΑΣΟΝΑ μιλαμε για το υπολοιπο τμημα της κεραμοσκεπης . Το τμημα της κεραμοσκεπης (η προεκταση της ) ομως  που σκεπαζει τον νομιμως υφισταμενο μη βατο εξωστη μπορει να τακτοποιηθει ?Εχω αγχωθει αν μπορει να μπει στην ρυθμιση η κεραμοσκεπη 

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην μπορεί να ρυθμιστεί μια τέτοιου είδους αυθαιρεσία;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.