Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα την άποψη για την ακόλουθη περίπτωση.

 

Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, στο οποίο έχει εγκατασταθεί πρατήριο καυσίμων, εκδόθηκε μια άδεια για αναψυκτήριο. κατασκευάστηκε με τις διαστάσεις του να συμφωνούνε με την Ο.Α, μόνο που τοποθετήθηκε σε διαφορετική θέση. Η καινούργια θέση του λοιπόν, βρίσκεται εντός την υποχρεωτικής απόστασης των 15,00 μ που προέβλεπε η άδεια (ολόκληρο το κτίριο), και επίσης εντός της απόστασης της ρυμοτομικής γραμμής απο την οικοδομική (πρασιά). Πώς υπολογίζεται το πρόστιμο λοιπόν? Αν υποθέσουμε οτι πρέπει να ληφθούν υπόψη οι συντελεστές παραβίασης πρασιάς και πλαγίων αποστάσεων ουσιαστικά βγαίνει εντελώς αυθαίρετο όλο το κτίσμα.

Επιπροσθέτως εντός της πρασιάς, έχει φτιάξει το στέγαστρο που καλύπτει τις αντλίες, και άκόμη ένα στέγαστρο για σκίαση των σταθμευμένων αυτοκινήτων. Οι συγκεκριμένες παραβάσεις υπολογίζονται με αναλυτικό. πως υπεισέρχεται όμως στον υπολογισμό του προστίμου το γεγονός οτι κατασκευάστηκαν εντός της πρασιάς???

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση σε εκτός σχεδίου να έχουμε και πρασιά;

αν είναι σε μεγάλο δρόμο πρόσεξε και το 50% της απόστασης ασφαλείας

αν είναι στην Λαυρίου πρόσεξε διπλά γιατί είναι και κλειστός αυτοκινητόδρομος και καλά και υπάρχουν και γενικότερα θέματα

για τα στέγαστρα των αντλιών υπάρχουν ειδικές διατάξεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε πρασιά με την αυστηρή έννοια της, αλλα στα εκτός σχεδίου έτσι αντιμετωπίζονται οι παραβάσεις στα τμήματα του οικοπέδου που απαγορεύεται η δόμηση. Το είχα δει αν θυμάμαι καλά σε μια εγκύκλιο για τον 4014! 

Link to comment
Share on other sites

είναι αυτό που σου λέω για τις αποστάσει ασφαλείας. Δεν έχει καμία σχέση με την πρασιά.

οι παραβάσεις στην πρασιά δηλώνονται με προσαύξηση και προϋποθέσεις κλπ.

οι παραβάσεις στην απόσταση ασφαλείας (ή στο 50% αυτής τώρα) ΔΕΝ δηλώνονται 

Link to comment
Share on other sites

apier είσαι σωστός! Το αναφέρει ξεκάθαρα αυτό που λες στις προυποθέσεις του νόμου για το 50%. Είμαι σε επαρχιακό δικτυο άρα σύμφωνα με το  Π.Δ.209 ΦΕΚ 169Α.1998 έχω απόσταση ασφαλείας 20 μ απο τον άξονα του δρόμου. Ευχαριστώ για την επισήμανση!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε τριοροφη οικοδομή με άδεια του 81 έχω στο ισογειο ακαλυπτο χωρο 2x2,30, ο οποίος έχει τηρηθεί. Στους υπολοιπους ορόφους έχω υποχώρηση και επιπλέον στα 2x2,30 του ακαλύπτου εχω τμήμα 3,2x3,2, το οποίο αναφερεται στο διαγρ. καλυψης ως ακαλυπτος των ορόφων.Στην πραγματικότητα το τμημα των ορόφων 3,2x3,2 έχει κλείσει και όλο το κτίριο έχει τον ίδιο ακάλυπτο με το ισόγειο. Στο διάγρ. καλυψης δεν ανάφέρει πουθενά Δ. Εκτός από την ΥΔ+YK για τους ορόφους, θα έχω και παραβίαση Δ; K αν ναι, ποιού Δ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε τριοροφη οικοδομή με άδεια του 81 έχω στο ισογειο ακαλυπτο χωρο 2x2,30, ο οποίος έχει τηρηθεί. Στους υπολοιπους ορόφους έχω υποχώρηση και επιπλέον στα 2x2,30 του ακαλύπτου εχω τμήμα 3,2x3,2, το οποίο αναφερεται στο διαγρ. καλυψης ως ακαλυπτος των ορόφων.Στην πραγματικότητα το τμημα των ορόφων 3,2x3,2 έχει κλείσει και όλο το κτίριο έχει τον ίδιο ακάλυπτο με το ισόγειο. Στο διάγρ. καλυψης δεν ανάφέρει πουθενά Δ. Εκτός από την ΥΔ+YK για τους ορόφους, θα έχω και παραβίαση Δ; K αν ναι, ποιού Δ;;;;

εγώ δεν βλέπω καμία υπέρβαση κάλυψης.

όπως δεν βλέπω και καμία υπέρβαση Δ. Η υποχώρηση που είχες δεν ήταν Δ ή ιδεατό στερεό. Άρα δεν έχεις και σχετική παράβαση / υπέρβαση. 

Όσο για "ακάλυπτο ορόφου", πρώτη φορά το ακούω. Είναι καμιά "μαγκιά" της εποχής εκείνης;

Μήπως, λέω μήπως, το ισόγειο ήταν κάποτε υπόγειο, και ο Α' όροφος ισόγειο κλπ;

τότε έχεις υπέρβαση κάλυψης, γιατί ο πραγματικά ακάλυπτος ήταν το σύνολο και όχι το 2 Χ 2,3

Link to comment
Share on other sites

ΥΚ δηλώνω αφου στο διάγραμμα δειχνει το τμήμα αυτό ως ακάλυπτο των ορόφων. Δεν ξέρω γιατι, ουτε εχω ξανακούσει για ακάλυπτο ορόφων!! Δεν ξέρω τι κόλπο ειναι αυτό!Η άδεια είναι μια και αναφέρει τα παραπάνω. Κγω λεω ότι Παράβίαση Δ δεν έχω....

Link to comment
Share on other sites

η κάλυψη προκύπτει από το σύνολο των καλύψεων, όπως ξέρεις είμαι βέβαιος.

το σύνολο της κάλυψης που γράφει το εν λόγω ΔΚ ποιο είναι; Περιλαμβάνει την κάλυψη του ισογείου;

Αν ναι, όπως αναμένεται, δεν έχεις υπέρβαση κάλυψης.

Κι ας λέει "ακάλυπτος ορόφου"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.