Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Παραβιάσεις πλάγιων αποστάσεων


Recommended Posts

Τώρα κατάλαβα πως το εννοείς apier, όχι, το Δ της άλλης πλευράς δεν το καταπατάει. Οπότε εννοείς ότι στη κολλημένη πλευρά το Δ έχει καταργηθεί, οπότε προκύπτει η επέκταση εντός οικοδομήσιμου περιγράμματος?

Δλδ αμα είναι σωστό έτσι , ένα πράγμα θα ήθελα να ρωτήσω ακόμα. Σε μία περίπτωση που έχεις ένα τετραγωνικό οικόπεδο και χτίζεις μία κατοικία με μία της πλευρά κολλημένη στη μία πλευρά του οικοπέδου, στο όριο. Χτίζεις βάση του ότι η πλάγια απόσταση σου είναι Δ=0 εκεί. Το Δ=0 αφορά όλη τη πλευρά του οικοπέδου ή μόνο εκεί όπου το περίγραμμα του κτιρίου σου ακουμπάει το όριο??

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το φόρτωμα των ερωτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν όταν κολλάς δεν υπάρχει Δ. Δεν είναι 0.

Αν αυτό ισχύει για όλη την πλευρά δεν εξαρτάται από το οικόπεδο αλλά από το όμορο. 

Δες τις οδηγίες εφαρμογής του ΝΟΚ, όπου έχει όλες τις περιπτώσεις και με σχέδια / παραδείγματα.

Μπορεί μία πλευρά σε κάποια σημεία να κολλάει και σε άλλα να έχει Δ (ή δ) και μάλιστα διαφορετικά μεταξύ τους.

(μετράει και αν η πλευρά είναι πίσω ή πλάγια)

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομη της οποιας την κατοψη ανεβαζω εχει σχεδον 100% καλυψη και ειναι κατασκευης του 1965

Μενει ακαλυπτη μονο η επιφανεια με το μακροστενο φωταγωγο και πισω στην πρασια το μικρό τμήμα πάνω.

 

Στο διαμέρισμα Δ-4 εχει κατασκευαστει πισω απο την κουζινα ενας εξωστης, στο ακαλυπτο κομματι πλατους 1μ ο οποιος εχει κλεισει κιολας με υαλοπετασματα.

 

Υπαρχει περιπτωση αυτη η παραβαση να εχει και παραβιαση πλαγιων αποστασεων?  :confused:  :confused:  :confused:

 

ΥΔ και ΥΚ το εχω βαλει, Κατηγορια 4 με βγηκε, ανευ συντελεστου παλαιοτητος.

 

Τι λετε εσεις?

post-47080-0-96414700-1401118151_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα 100% καλυψη υπαρχει.

Δες και το τοπογραφικο της αδειας.

Η μοναδικη ακαλυπτη επιφανεια ειναι αυτος ο μακρυς φωταγωγος και η μικρη εσοχη που κατασκευαστηκαν τα μπαλκονια και εκλεισαν.

Τιποτε αλλο.

post-47080-0-48527400-1401175091_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες οπωσδήποτε και το Διάγραμμα Κάλυψης (που βεβαίως τότε δεν υπήρχε και οι υπολογισμοί φαίνονταν στο λεγόμενο "Τοπογραφικό Διάγραμμα Κάλυψης".....

Μου έχει τύχει περίπου αντίστοιχη περίπτωση κι εμένα.....

Όλα λύθηκαν όταν είδα μια ωραιότατη "γραμμή" με τίτλο ...."Όριο Κάλυψης Οικοπέδου".

Όλα όσα υπήρχαν εκτός αυτής τα θεώρησα αυθαίρετα τ.μ.

Το συνήθιζαν παλιά....

Δεν έκαναν ούτε έκθεση αυτοψίας, ούτε επιβολή προστίμου κ.λπ. ....

Εμένα σε οικόπεδο περίπου 500 τ.μ., "βρήκα" κάλυψη 100% κι αναγκάστηκα να θεωρήσω περίπου 170 τ.μ. ...κουκουρούκου!!!!

Τους έσωσε η ...παλαιότητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει και ο Ιάσονας, εμένα αυτό το τοπογραφικό / "διάγραμμα κάλυψης" μου φαίνεται κουκουρούκου.

Προφανώς είναι με κάποιες διατάξεις που δεν τις ξέρω (και σίγουρα δεν είναι οι γενικές διατάξεις)

αφού στην πραγματικότητα έχει κάλυψη 100% (το τμήμα που δεν καλύπτεται θα μέτραγε στην κάλυψη λόγω διαστάσεων)

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Τυπικά η υπέρβαση κάλυψης που έχεις είναι μόνο η τρύπα που έκλεισες.

Ουσιαστικά, φαίνεται δίκαιο αυτό που λέει ο Ιάσονας, το οποίο όμως αντιβαίνει την ευρύτερη λογική του νομίμως υφιστάμενου,

γιατί θα έπρεπε όλες οι άδειες με παρέκκλιση Νομάρχη να κηρυχθούν εκ των υστέρων άκυρες, πράγμα που δεν συμβαίνει. 

Και βέβαια δεν τίθεται θέμα παραβίασης Δ κατά τη γνώμη μου. Δεν βλέπω να μπορούν να υπάρχουν Δ στο συγκεκριμένο τοπογραφικό, άρα ούτε και παραβίασή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει βρε παιδια τιποτε αλλο.

Ενα μικρο κουρελιασμενο ακομα τοπογραφικο υπαρχει που ειναι σε πολυ χειροτερη κατασταση απο αυτο που ποσταρισα.

Εξαλλου στα στοιχεια υπολογισμου μου δινει καλυψη ισογειου 278 τ.μ. και καλυψη οροφων 270 τ.μ. με το οικοπεδο να ειναι 283,20 τ.μ. βασει συμβολαιων (αλλα βασει σχεδιων να προκυπτει περιπου 275 τ.μ.)

Αφου τα στοιχεια της οικοδομικης αδειας με καλυψεις και συνολικα τετραγωνικα ειναι αυτα που προκυπτουν απο τις κατοψεις κιολας, πως γινεται να κυρηξω εγω αυθαιρετο ενα τμημα της οικοδομης αν δω καμια τετοια γραμμη?

 

Οπως και να χει, το αλλο τοπογραφικο ειναι ενα κουρελοχαρτο, σκισμενο απο 100 μεριες, Α4 που δε δειχνει κατι παραπανω απο αυτο της αδειας, το οποιο σημειωτεον ειναι κολλημενο χαρτονακι πανω στην ΟΑ

 

Σημειωση.

Εφαρμοστηκε συνεχες συστημα και οχι μεικτο. Φαινεται και στην ΟΑ. Η οικοδομη μου ειναι γωνιακη. Για να ειναι συνεχες, πρεπει να "κολλαει" τοσο στο οικοπεδο επι της Μαντινειας οσο και επι της Αρτεμιδος.

Αν παρατηρησετε, ΟΛΕΣ οι γωνιακες οικοδομες σε συνεχες συστημα, εχουν σχεδον 100% καλυψη στην περιοχη, βασει του screenshot που ανεβασα.

Νομιζω πως αυτο καπως επεξηγει την κατασταση... Right?

post-47080-0-99252200-1401215559_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

περιέργως πως την εξηγεί.

εκτός από μία που φαίνεται σωστή (με αυτά που ξέρουμε σήμερα) όλες οι άλλες είναι περίπου 100%

βάρα λοιπόν υπέρβαση κάλυψης και δόμησης για ότι είναι εκτός περιγράμματος και ξέχνα το Δ. Δεν βλέπω να υπάρχει Δ όπως το ξέρουμε

Link to comment
Share on other sites

Δες οπωσδήποτε και το Διάγραμμα Κάλυψης (που βεβαίως τότε δεν υπήρχε και οι υπολογισμοί φαίνονταν στο λεγόμενο "Τοπογραφικό Διάγραμμα Κάλυψης".....

Μου έχει τύχει περίπου αντίστοιχη περίπτωση κι εμένα.....

Όλα λύθηκαν όταν είδα μια ωραιότατη "γραμμή" με τίτλο ...."Όριο Κάλυψης Οικοπέδου".

Όλα όσα υπήρχαν εκτός αυτής τα θεώρησα αυθαίρετα τ.μ.

Το συνήθιζαν παλιά....

Δεν έκαναν ούτε έκθεση αυτοψίας, ούτε επιβολή προστίμου κ.λπ. ....

Εμένα σε οικόπεδο περίπου 500 τ.μ., "βρήκα" κάλυψη 100% κι αναγκάστηκα να θεωρήσω περίπου 170 τ.μ. ...κουκουρούκου!!!!

Τους έσωσε η ...παλαιότητα!!!!

Ελεγχθηκε και αυτο που ειπες αλλα τιποτα.

99% καλυψη εγκριθηκε. Δε μπορει αλλα εγινε.

Και μαλλον τον κλεισμενο εξωστη κακως τον εβαλα με ΥΚ γιατι στην κατοψη του ισογειου φαινεται οτι υπαρχει καλυψη σε εκεινο το σημειο.

Απλως ξεφευγε απο το περιγραμμα του τυπικου μου οροφου. Οποτε για να ειμαι σιγουρος μιας και δεν ειχα διαγραμμα καλυψης να ξερω τι μετρησε και τι οχι στην καλυψη, το εβαλα και με ΥΚ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.