Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν.4178/13] Σύστημα Αμοιβών ΤΕΕ και Αμοιβές


Recommended Posts

Καλημέρα!

Πήγα στη τράπεζα να πληρώσω υπερ τσμεδε για ένα αυθαιρετο και νόμιζα ότι θα μου δώσουν αυτοί το καινούργιο έντυπο. Μου είπαν όμως ότι δεν το δίνουν αυτοί και να πάω με τα χαρτιά (ποιά χαρτιά δεν κατάλαβα) και να το πληρώσω στο ταμείο. Τελικά πρέπει να το κατεβάσω εγώ το έντυπο και να το πάω συμπληρωμένο ή να πάω με την εντολή πληρωμής από το σύστημα αμοιβών και να το συμπληρώσουν αυτοί επι τόπου εκεί...επίσης αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα δεν μπορώ να βρώ το pdf της εντολής πληρωμής...πατάω το εικονίδιο εντολή πληρωμής στην καρτέλα ομάδα έργου και δεν μου βγάζει τπτ....

το "ΤΣΜΕΔΕ-όχαρτο" όπως το ήξερες έχει καταργηθεί.

Υπάρχει ένα άλλο έντυπο που τυπώνουμε και συμπληρώνουμε μόνοι μας

(νομίζω το έχουν ανεβάσει τα παιδιά στα αρχεία. Προσοχή γιατί κάποια προγράμματα αμοιβών κλπ δεν βάζουν το χαρτόσημο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πιο καλό είναι

ένα  σε excel 

(κρίμα που θυμάμαι το όνομα του συν/φου μας!!)

που βγάζει κανονικά

1. και το χαρτόσημο (που μάλλον καταργήθηκε) αλλά

2. και το ΤΣΜΕΔΕ του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

καταργήθηκε δεν καταργήθηκε, εμένα μου το ζητάνε, και δεν θα τσακωθώ για το 2,5% του 3% = 0,075%

(εδώ δεν τσακώνομαι για άλλα κι άλλα)

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να έχεις την εντολή πληρωμής.....

Όσο για το έντυπο είναι στο Link

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

το έχω βρει το έντυπο που έχουν ανεβάσει οι συνάδελφοι απλά στην τράπεζα δεν μου είπαν ξεκάθαρα θα το συμπληρώσεις μόνη σου και θα μας το φέρεις, ο υπάλληλός το σήκωσε μου το έδειξε και μετά μου είπε θα μου φέρεις "τα χαρτιά" και θα πας στο ταμείο...(δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το δίνει η τράπεζα μιας και έχει και πεδία που συμπληρώνονται από το υπάλληλο). Επίσης δεν καταλαβαίνω τι είναι ο αριθμός πελάτη και ο αριθμός λογαριασμού που γράφει στο έντυπο...

 

ΚΑΝΑ : Εκτέλεσα το 6 βήμα και το 7 βήμα μιας και τα άλλα τα είχα κάνει και άνοιξα και αποθήκευσα τα pdf όπως μου είπες...

 

 

Και πάλι σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος την ωριαία αμοιβή μηχανικου 1-10 έτη για ρυθμίσεις 4178? κάπου βρήκα παρόμοια ερώτηση αλλά είχε απαντηθεί με προσ. μήνυμα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση; Γιατί ωριαία αμοιβή;

 

Από την άλλη, ο νόμος λέει 4.5ΗΜ 10-20 ετών.

Ανεξάρτητα της πραγματικής εμπειρίας του μελετητή, η εργασία έχει αμοιβή 4.5ΗΜ μηχανικού 10-20 έτη

Εγώ πάντα αυτήν βάζω σε όλους τους μελετητές.....

Link to comment
Share on other sites

αν πήρα πτυχίο / δίπλωμα το 2005, το 2015 είμαι 1-10 ή 10-20; Πρέπει να κοιτάξω την ημερομηνία του πτυχίου / διπλώματος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.