Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση των "αυθαίρετων" μέτρων σε Ε9


Recommended Posts

Συμπλήρωση των "αυθαίρετων" μέτρων σε Ε9. Σύμφωνα με πρόσφατη δημοσίευση οφείλουμε να συμπληρώσουμε τα αυθαίρετα μέτρα που δηλώθηκαν με τον, τον 4014 στα Ε9 των ιδιοκτητών, ιδιοκτητών εταιριών κλπ.

Ποιά όμως λαμβάνουμε ως ημερομηνία υπαγωγής? Την ημερομηνία ολοκλήρωσης της διαδικασίας υπαγωγής, ή την ημερομηνία εισαγωγής της αίτησης? Νομίζω ότι ξέρω την απάντηση, αλλά θέλω να δω και εσείς τι κάνετε?

 

.. Επίσης, θα πρέπει να συμπληρώσουμε τις δηλώσεις που "ολοκληρώθηκαν" το 12, φέτος. Με όσες γίναν το 11 όμως τι γίνεται? Νομίζω πρέπει να τις συμπληρώσουμε τώρα, τώρα που ισχύει το μέτρο.

 

Με τον 3843 είμαστε οκ, καθαρίσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τα προσθέτω και το ίδιο συμβουλεύω και τους πελάτες μου.

Link to comment
Share on other sites

... μα μπορείς να μεταβιβάσεις, αν είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης μπορείς να πουλήσεις άμα δεν έχεις συμπληρωμένο το Ε9???

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 φαίνεται το ακίνητό σου με τα νόμιμα τ.μ.

Βεβαίωση 4178 για τη μεταβίβαση μπορείς να εκδοθεί.

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 φαίνεται το ακίνητό σου με τα νόμιμα τ.μ.

Βεβαίωση 4178 για τη μεταβίβαση μπορείς να εκδοθεί.

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

ορθό
Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα όταν ο πωλητής είναι εταιρία, όχι όταν είναι φυσικό πρόσωπο διότι όταν πάει να πάρει την βεβαίωση ΦΑΠ, το ΦΑΠ δεν του το δίνουν αν δεν φανεί στα Ε9 της εταιρίας ότι έχει δηλώσει τα μέτρα. Οπότε ακόμα δεν υπάρχει πρόβλημα, εκτός κι αν μιλάμε για εταιρία. Οπότε υπάρχει, πρέπει να γραφτούν στο Ε9 τα μέτρα, αυτό πιστευω εγώ και ο Συμβολαιογράφος φίλος μου που το συζητήσαμε, απλά, έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.