Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από τις 09/09 οι αιτήσεις εγγραφής στο Εγγραφής στo Μητρώo των Μόνιμων Ενεργειακών Επιθεωρητών


Engineer

Recommended Posts

Δυστυχώς ότι παγιώνεται σε τιμή αλλά και στην αντίληψη του κόσμου ως κάτι το περιττό για να δουλεύουν μηχανικοι δύσκολα αλλάζει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 281
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω συνάδελφοι που είμαι προσωρινός και δεν έχω κάνει σεμινάρια  ούτε πρόκειται να κάνω  και δεν θα γραφτώ στο μητρώο μονίμων  καθώς 

 

Αφ'ενός θεωρώ ότι δεν χρειάζομαι πλέον τα σεμινάρια μετά από 2 χρόνια διάβασμα και έκδοση αρκετών ΠΕΑ και αφ'ετέρου ξέρω περιπτώσεις όπου στα σεμινάρια 

 

-διδάχθηκαν λάθος πράγματα.

-αλλού οι "μαθητές" συνάδελφοι  διόρθωναν τους διδάσκοντες.

-δεν διδάχθηκαν καθόλου κάποια πράγματα. 

  Πχ δεν τους έμαθαν πως περιγράφεται ο μη θερμαινόμενος χώρος ( ! ) . Αλλού δεν τους εξήγησε ο διδάσκων Μ/Μ την λειτουργία μποιλερ , ανακυκλοφορίες , τις κεντρικές αντλίες θερμότητας.

   αναρωτιέμαι δλδ πλήρωσαν 400-500 Ε για να τους πουν πως λειτουργεί ...ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας ??

 

- γραφείο διδάσκοντα συντάσσει ενεργειακό πιστοποιητικό με λάθη. !!

 

Να πάω λοιπόν να πληρώσω για να μου πουν λάθος αυτά που εγώ ξέρω πλέον καλύτερα ?

 

Και όλα αυτά για να βγω με το καλάμι να ψαρεύω κάθε μήνα 1 πελάτη για και 50Ε (γιατί εκεί θα καταντήσει το ΠΕΑ).

Οσοι νομίζετε ότι θα κρατήσετε  τιμές είστε μακρια νυχτωμένοι συνάδελφοι.

 

Εως τώρα ήμασταν μόνο οι προσωρινοί και οι τιμές ΔΕΝ κρατήθηκαν.

 

Ενα πράγμα θα σας πω : Το  πρώτο ΠΕΑ που έκανα το πληρώθηκα πάνω από την νόμιμη. Το τελευταίο που πληρώθηκα  ήταν 120Ε και αυτά με τα χίλια ζόρια.

Τελευταία , αρνήθηκα να κάνω καθώς μου έλεγαν για κάτι 80ρια κλπ

 

Τώρα που θα γίνουμε 5πλάσιοι και με την οικονομική κρίση να κορυφώνεται ... τώρα να δείτε τι έχει να γίνει με τις τιμές....

 

Λοιπόν , δε σφάξανε συνάδελφοι. Προτιμώ να μην ξανασχοληθώ ποτέ με το θέμα ΠΕΑ και αν μου ζητηθεί  να χάσω το 50άρικο και να κάθομαι

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι..έστειλα και εγώ επιτέλους την αίτηση (η φάση 2 έκανε αναμονή 3,5 ώρες) και περιμένω...
πάντως στην κουβέντα για αμοιβές εγώ διατηρώ μια σταθερή τιμή,γιατί κάτι ποσά που ακούγονται και στην πόλη μου

ώρες-ώρες είναι προσβολή για το επάγγελμα και για τη δουλειά που χρειάζεται για να βγει ένα ΠΕΑ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Προσωρινος με την διαδικασια 5ετιας...με σεμιναρια, απο χτες το βραδυ (κατα τις 8:30) σε κατασταση 'ΥΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗ'...ακομα τιποτα...

 

πηρε κανεις οριστικη αναγγελια; ποσο χρονο διαρκει...  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στις προθέσεις του υπουργείου είναι να έχει ολοκληρωθεί ως τις 6 Οκτωβρίου όπου και θα λήξει και η ισχύς του μητρώου των προσωρινών. Εάν δεν έχουν ενταχθεί στο νέο μητρώο των μόνιμων 5000 μέλη, τότε ίσως πάρουν κάποια παράταση οι προσωρινοί, μέχρι την συμπλήρωση κατάλληλου αριθμού μόνιμων. Αυτό όμως είναι μάλλον δύσκολο αφού υπάρχουν περίπου 16.000 μηχανικοί που έχουν παρακολουθήσει τα σεμινάρια.

 

πηγή: http://www.iekemtee.gr/el/%CE%B5%CF%80%CE%AC%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/6818-500-000-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82

 

υ.γ. Το 500.000 στον τίτλο του άρθρου είναι μάλλον λάθος.

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

Εγω συνάδελφοι που είμαι προσωρινός και δεν έχω κάνει σεμινάρια  ούτε πρόκειται να κάνω  και δεν θα γραφτώ στο μητρώο μονίμων  καθώς 

 

Αφ'ενός θεωρώ ότι δεν χρειάζομαι πλέον τα σεμινάρια μετά από 2 χρόνια διάβασμα και έκδοση αρκετών ΠΕΑ και αφ'ετέρου ξέρω περιπτώσεις όπου στα σεμινάρια 

 

-διδάχθηκαν λάθος πράγματα.

-αλλού οι "μαθητές" συνάδελφοι  διόρθωναν τους διδάσκοντες.

-δεν διδάχθηκαν καθόλου κάποια πράγματα. 

  Πχ δεν τους έμαθαν πως περιγράφεται ο μη θερμαινόμενος χώρος ( ! ) . Αλλού δεν τους εξήγησε ο διδάσκων Μ/Μ την λειτουργία μποιλερ , ανακυκλοφορίες , τις κεντρικές αντλίες θερμότητας.

   αναρωτιέμαι δλδ πλήρωσαν 400-500 Ε για να τους πουν πως λειτουργεί ...ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας ??

 

- γραφείο διδάσκοντα συντάσσει ενεργειακό πιστοποιητικό με λάθη. !!

 

Να πάω λοιπόν να πληρώσω για να μου πουν λάθος αυτά που εγώ ξέρω πλέον καλύτερα ?

 

Και όλα αυτά για να βγω με το καλάμι να ψαρεύω κάθε μήνα 1 πελάτη για και 50Ε (γιατί εκεί θα καταντήσει το ΠΕΑ).

Οσοι νομίζετε ότι θα κρατήσετε  τιμές είστε μακρια νυχτωμένοι συνάδελφοι.

 

Εως τώρα ήμασταν μόνο οι προσωρινοί και οι τιμές ΔΕΝ κρατήθηκαν.

 

Ενα πράγμα θα σας πω : Το  πρώτο ΠΕΑ που έκανα το πληρώθηκα πάνω από την νόμιμη. Το τελευταίο που πληρώθηκα  ήταν 120Ε και αυτά με τα χίλια ζόρια.

Τελευταία , αρνήθηκα να κάνω καθώς μου έλεγαν για κάτι 80ρια κλπ

 

Τώρα που θα γίνουμε 5πλάσιοι και με την οικονομική κρίση να κορυφώνεται ... τώρα να δείτε τι έχει να γίνει με τις τιμές....

 

Λοιπόν , δε σφάξανε συνάδελφοι. Προτιμώ να μην ξανασχοληθώ ποτέ με το θέμα ΠΕΑ και αν μου ζητηθεί  να χάσω το 50άρικο και να κάθομαι

Παλαιός προσωρινός(από τους πρώτους).Είμαι ,ακριβώς,της ίδιας αντίληψης.Εμείς που τα "οικονομήσαμε" ,δεν θα συμμετάσχουμε στην όλη διαδικασία υποτίμησης...ας ευχηθούμε καλή τύχη στους "μόνιμους" ,αφού οι τιμές είναι βέβαιο πως θα διαμορφωθούν κάτω των 50Ε (τουλάχιστον να βγαίνει η βενζίνη!!!)

Edited by ntside
Link to comment
Share on other sites

 

 

υ.γ. Το 500.000 στον τίτλο του άρθρου είναι μάλλον λάθος.

 

 

Η ελευθεροτυπία έχει άρθρο με τίτλο: "250.000 μηχανικοί υποψήφιοι επιθεωρητές"

 

Είμαστε τόσοι πολλοί ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εννοεί και τους συνταξιούχους. Θα τους κάνουν και αυτούς ΕΕ γιατί είναι πολλές οι δουλειές και εμείς οι υπόλοιποι δε θα προλαβαίνουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα χθες το βράδυ email με τα δικαιολογητικά (μέσω του ΚΜΧ) και ακόμη βγάζει το μήνυμα "στη φάση2"

 Με αυτόν τον ΚΜΧ έχουν παραληφθεί 0 e-mails

 

Έφτιαξα νέο ΚΜΧ σήμερα το μεσημέρι και τα ξαναέστειλα! ακόμη τίποτα. Είναι λογικό? έχει κι άλλος τέτοιες καθυστερήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν με τα ΠΕΑ βγαίνει η έξοδος του ΣΚ καλά θα είναι... Δυστυχώς θα παγιωθεί στο 50αρικο. Σαν προσωρινός 3ετιας κάθε χρόνο και χειρότερα. Απο το καλοκαίρι δεν πολυασχολουμαι, σε φίλους και γνωστούς μόνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.