Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από τις 09/09 οι αιτήσεις εγγραφής στο Εγγραφής στo Μητρώo των Μόνιμων Ενεργειακών Επιθεωρητών


Engineer

Recommended Posts

vlasis θα συμφωνησω απολυτα στο τελευταιο. Εμενα ακριβως αυτο μου δινει τη δυναμη μου.. Οσο για τα υπολοιπα, αν εγκαταλειψεις το ναρκισσισμο που φαινεται να σε διακρινει και τοποθετησεις τον εαυτο σου στην πραγματικη του θεση, θα σταματησεις και να πικραινεσαι. Για τη δικη σου ισορροπια στο λεω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 281
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άντε πάλι με τα "επαγγελεματικά δικαιώματα". Δεν καταλαβαίνετε ότι τα "δικαιώματα" μας φάγανε γενικά σαν κοινωνία;

Εξάλλου δεν μπορεί να υπάρξουν στεγανά ανάμεσα στις ειδικότητες.

Προσωπικά, αν και ΤΜ έχω αρχίσει να ασχολούμαι και με μηχανολογικά διότι πελάτες με ρωτούσαν "τι είναι η αντλία θερμότητας; Με συμφέρει;" ή απλά ήθελαν ΠΕΑ.

Τι να τους έλεγα δεν ξέρω, δεν ασχολούμαι;

Από την άλλη θεωρώ δεδομένο ότι ένας ΠΜ μπορεί μόνος του να συντάξει τοπογραφικό συμβολαίου ή να κάνει χάραξη.

Link to comment
Share on other sites

απλως δεν γινετε να συνεχιστει το ΄΄΄τα δικα μου ,δικα μου και τα δικα σου δικα μου΄΄........

εγω εδωσα ακριβως ιδιες εξετασεις με ΠΜ,ΑΜ , με ιδια υλη ,(22 απο 30 ερωτησεις ηταν ΓΟΚ,οπως και στους αλλες ειδικοτητες),για ελεγκτης απο περσι τον απριλιο ,.....

φυσικα ουτε εκανα ουτε θα κανω ελεγχο γιατι μολις 10 μερες πριν τις εξετασεις θημηθηκαν τα ΄΄δικαιωματα΄΄ με εγκυκλιο (για αυτο δωσαμε και στην ιδια υλη)..........

 

δεν μπορει λοιπον αν βγαινουν στην μοδα οι αντλιες πχ να θεωρει ενας ΠΜ,ΑΜ οτι μπορει να το χειριστει, αλλα εμεις να ειμαστε αποκλεισμενοι με διαταγματα του 30 που τα ξεχειλωνουν οπως θελουν για αλλους...

 

στην ταυτοτητα κτηριου που ερχετε λοιπον, αν μας αποκλεισουν πρεπει να αντιδρασουμε .....

 

τα ΠΕΑ , καλως δωθηκαν και στους ΠΜ ,ΑΜ , αλλα ο κλιματισμος και η θερμανση , ειναι σκανδαλο!!!!!!!!!!!!!!!

εκτος αν θεωρειτε λογικο να καλεσετε αρχιτεκτονα να επιθεωρησει το κλιματιστικο σας αλλα παραλογο να κανω εγω μια κατοψη σε διαμερισμα και να την υπογραψω...........

Edited by savas76
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα......

Δεν υπάρχει ασχολούμαι με έναν τομέα που δεν γνωρίζω. Παραπέμπτω σε συνεργάτη μου που γνωρίζει.Γι'αυτό υπάρχουν οι συνεργασίες. Αν πάει κάποιος μοναχικός καβαλάρης όλα τα σφάζω μόνος μου...ναι αυτό μας έφαγε καθώς και η λανθασμένη απονομή επαγγελματικών δικαιωμάτων

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 στην Ελλαδα ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ.....δεν μιλαω θεωρητικα αλλα πρακτικα....δεν με νοιαζει τι πρεπει να γινει σε 100 χρονια, ουτε τι επρεπε να ισχυει,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ........

 

εφοσον λοιπον ισχυει αυτο το καθεστως εγω δεν δεχομαι αλλο καπελωμα...μας βαλαν 3 γκολ οφσαιτ αλλα τα υπολοιπα σπορια (οπως λενε στο ποδοσφαιρο ) να τα μοιραζουν πενηνταρισια...

 

η ταυτοτητα ειναι κατι που οποιοσδηποτε μηχανικος μπορει να κανει,...πολυ πιο ευκολο απο επιθεωρηση ΚΚΜ 200 ΚΒ.............

Edited by savas76
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σάββα το σχόλιό μου πήγαινε σε αυτά που έλεγε ο Καίσαρας περί αντλιών κτλ..... Εσύ καλά τα λες.....

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα εκανες τα σεμιναρια ικαρε;;;..

 

στο τελος ολοι θα παρουν αδεια εκτος απο σενα που το κηνηγησες κιολας  και εχεις και εμπειρια....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, αφού έχει επιλογή στο φορέα πιστοποίησης "θα επιλέξω αργότερα" γιατί σώνει και καλά θα πρέπει να έχεις κάνεις ήδη σεμινάρια;

Πως γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εχω γραφτεί να ξεκινήσω στις 23/9..... Οχι για να βγάλω λεφτά, πάνε αυτά, απλά να μην μου κάτσει κάποιος ή με συστήσει παλιός πελάτης και του πω δεν κάνω πλεόν... :sad:

 

alej, Σε κάποιο σημείο αφού ξεκινήσεις τη διαδικασία θα σου ζητήσει να υποβάλλεις χαρτί παρακολούθησης. Εκει τι θα βάλεις? Δεν ξέρω που ακριβώς μιας και δεν έχω κάνει τη διαδικασία, αλλά θέλει υποχρεωτικά πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.