Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος μηχανικός για αυθαίρετα.


basilistoro

Recommended Posts

   Καλησπέρα συνάδελφοι,είμαι νέος μηχανικός.

Εδώ και 3 μήνες έχω ανοίξει το γραφείο μου,σήμερα μου ήρθαν 2 πελάτες για τακτοποίηση αυθαιρέτου.Δεν έχω κάνει ποτέ,δεν ξέρω τίποτα.Είναι εύκολο κάποιος/α να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα?Τι να προσέξω,τι αμοιβή να χρεώσω,που πρέπει να ψάξω να βρω πράματα?

Οι δυο κατοικίες είναι στην Χαλκιδική,εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια(προφανώς)..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και καλή σταδιοδρομία.

Βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου, βοηθά τον διάλογο με όλους μας σε ποια βάση θα είναι.

 

Μη βιαστείς, αλλά και μη χρονοτριβήσεις με τους πελάτες σου διότι θα τους χάσεις.

Για ξεκίνημα κατέβασε από τα download του μηχανικός τον ισχύοντα τώρα νόμο για αυθαίρετα 4178

Κατέβασε και τον 4014

 

Και έχουμε ειδική ενότητα άρθρο άρθρο τον νέο νόμο εδώ.

Και καλό είναι να ρίξεις και μερικές ματιές εδώ στον 4014 αλλά θα χάσεις τα αυγά και τα πασχαλια.

 

Άποψη μου μπορεί να κάνω και λάθος, για εξασφάλιση βέλτιστης λύσης για τους πελάτες σου και όχι άκυρες νομιμοποιήσεις, αλλά και δική σου επαγγελματικής κατοχύρωσης να συνεργαστείς με κάποιο πιο έμπειρο τεχνικό γραφείο στην περιοχή σου και ας μοιράσεις κομμάτι της αμοιβής σου.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ΠΡΟΣΕΞΕ και ΞΑΝΑΠΡΟΣΕΞΕ...

 

 

εκτος σχεδιου θα χρειαστεις τοπογραφικο με ΕΓΣΑ δλδ θα πρεπει να βρεις καποιον να στο κανει γιατι υποθετω οτι δεν εσυ ως νεος δεν κανεις...

 

μετα προσεχε και ξαναπροσεχε μην σου ξεφυγει κατι απο τις αυθαιρεσιες ....

 

αφου δεν ειχαν αδεια χρειαζεται πληρη αποτυπωση και να δεις αν εμπιπτουν σε καποια περιπτωση που ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΤΑΞΗ στον νομο

 

απο αμοιβες ειναι καθαρα προσωπικο ...αλλα για εκτος κατω απο 1500 + φπα προσωπικα δεν κανω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...1500€ ε?Ακούω μηχανικούς που κάνουν και με 500€ πλέον...έλεος πόσο κάτω θα το ρίξουν δηλ ώστε να πιάσουν έναν πελάτη....

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω,να βρω έναν έμπειρο μηχανικό να με βοηθήσει και να με μάθει τα πράματα,διότι εγώ τώρα πάω στον πόλεμο χωρίς πυρομαχικά....χαχχαχαχ...

Είναι εύκολη διαδικασία γενικά?Έχει πολύ γραφειοκρατία?

Link to comment
Share on other sites

Όλα εύκολα θεωρητικά είναι αρκεί να τα ξέρεις.

Δες τις ενότητες που σου έδωσα. Θα βρεις μερικές χιλιάδες ερωτήσεις οπότε όπως καταλάβεις για να ρωτάμε τόσο πολλοί για τόσο λίγο χρονικό διάστημα πρέπει να στρωθείς κάτω και δεν υπάρχει μασημένη τροφή σαν ένα μικρό μάνουαλ εδώ.

Ο 4014 μόνο να εκτυπώσεις τις διευκρινιστικές και ερμηνευτικές που έβγαλαν από αρμοδίους και αναρμόδιους θα φτιάξεις ένα κλασέρ 600 και σελίδες….

 

Δώσε προσοχή και στο πρόσεξε που σου τονίζει ο Ακιους

 

Οπότε δεν έχει νόημα να ρωτάς γενικότητες σε αυτό το θέμα.

Ξεκίνα…

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά,σε ευχαριστώ πολύ....Ναι αυτά διαβάζω τώρα και είναι πολύ καλά,ευχαριστώ και πάλι..Οπότε,ότι απορία έχω θα την γράψω εκεί,να είναι και το σωστό.....Ευχαριστώ και τους δυο σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ξέρεις τα βασικά πολεοδομικά μεγέθη: Δόμηση, κάλυψη... γι αυτό θα συμφωνήσω με την ιδέα να συνεργαστείς με ένα πιο έμπειρο συνάδελφο όσον αφορά την πρώτη... μετά άμα πάρεις το κολάϊ...

Τα 1500 ακούγονται λίγο υπερβολικά, βέβαια για τις πιο απλές περιπτώσεις 1000 τα χρεώναν, άμα είχε και αποτύπωση... αν υπολογίσεις και ένα τοπογραφικό με συντεταγμένες ΕΓΣΑ 87 στο 1500 πας κοντά κοντά, όμως ο νέος συνάδελφος θα σε συμβουλέψει καλύτερα με την εμπειρία του...

καλή αρχή και πάντα τέτοια, καθώς είναι τα μόνα που δουλευουν κάτι χρόνια τώρα αλλά σου εύχομαι και εις άλλα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Arche....Αυτό πρέπει να κάνω,να συνεργαστώ με κάποιον μηχανικό....

 

ΑΑΑΑ,ξέχασα να αναφέρω και το όνομα μου,είμαι ο Βασίλης....Χάρηκα για την μικρή γνωριμία μας,σίγουρα θα υπάρχει και συνέχεια διότι οι απορίες μου δεν θα σταματήσουν ποτέ...χαχαα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...1500€ ε?Ακούω μηχανικούς που κάνουν και με 500€ πλέον...έλεος πόσο κάτω θα το ρίξουν δηλ ώστε να πιάσουν έναν πελάτη....

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω,να βρω έναν έμπειρο μηχανικό να με βοηθήσει και να με μάθει τα πράματα,διότι εγώ τώρα πάω στον πόλεμο χωρίς πυρομαχικά....χαχχαχαχ...

Είναι εύκολη διαδικασία γενικά?Έχει πολύ γραφειοκρατία?

με 500 € δεν κάνει κανείς και μάλιστα εκτός σχεδίου. Βρες έναν που έχει ολοκληρωμένο περαιωμένο φάκελο στα χέρια του και έχει δώσει μόνο 500€. και έχει ξεμπερδέψει. Δεν υπάρχει ούτε ένας. Τους δουλεύουν απλώς. Νομίζουν ότι είναι στη ρύθμιση και δεν θα τους ζητηθεί κατι αλλο ως αμοιβή. Τους έχουν standby, έχουν τους φακέλους τους και κάποια γραφεία έχουν πάρει μαζικόκτατη πελατεία. Όταν θα έρθει η ώρα να ολοκληρώσουν θα ζητηθούν και άλλα χρήματα , να είσαι βέβαιος(έχω ακούσει και 300 όλα μέσα σε εκτός σχεδίου). Έχε υπόψη σου ότι κάποιος που είπε σε ιδιοκτήτες αυθαιρέτων αυτό που ήθελαν να ακούσουν μετά όταν ζήτησε και άλλα χρήματα το πήγαν νομικά. Έχω ακούσει και περίπτωση για μηχανικό που πήρε από άλλον 200, 300€ ή και περισότερα από αρκετούς ιδοκτήτες και μετά εξαφανίστηκε στην Αφρική. Αυτόν τον παραδέχομαι, μάγκας.

Αλλά με 500€ δεν παίζει. Είναι για να τσιμπήσουν. Μη τσιμπάς και συ.

Κάποιοι ίσως δηλώνουν όλα τα κτίσματα εντός του ενός αγροτεμαχίου σε μία δήλωση οπότε μια αμοιβή, ενώ έχουν πάρει σύνολο πχ 4000€, εφόσον όμως έχουν βρει όλους τους ιδιοκτήτες αυθαιρέτων και συμφώνησαν στην τακτοποίηση, . Έτσι καλά είναι. 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.