Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής φορολογίας με κλειστα βιβλία


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να κλείσω τα βιβλία τον Δεκέμβρη. Μεχρι τωρα φορολογούμαι με τεκμήρια 9.000Ε (σπίτι-αυτοκίνητο-ατομικό) διοτι τα εισοδήματά μου είναι μικρότερα. Του χρόνου θα είναι τα τεκμήρια 11.000Ε λόγω του οτι θα κάνω κοινή δήλωση με την σύζηγο. Αν κλείσω τα βιβλία με τι συντελεστή θα φορολογούμε στα τεκμήρια? Διοτι ρώτησα 2 λογιστές και ο ενας λεει με 26% αλλα υπάρχει αφορολόγητο (αν δεν έχεις εργασία (δηλαδή κλειστα βιβλία) ή είσαι άνεργος) 5.000Ε και ο άλλος λεει θα φορολογήσε με 26% στα τεκμήρια (δηλαδη ακριβως όπως αν είχα ανοικτά βιβλία αλλα η μόνη διαφορα ειναι τα 650Ε του τελους επιτηδεύματος που θα γλυτώνω). Οποιος γνωρίζει σίγουρα ας απαντήσει διότι πρέπει σχετικά σύντομα να αποφασίσω.

Αν η μόνη διαφορά είναι τα 650Ε του τελους επιτηδεύματος δεν τα κλείνω, αν είναι μεγάλη η διαφορά θα τα κλείσω γιατι τετοια χρήματα δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να δίνω. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να καταλάβω: έχεις σκοπό να κόψεις κανένα ΑΠΥ ή όχι? Διότι αν δεν παίζει να κόψεις τότε εφόσον δεν έχεις εισόδημα απο ελευθέρια επαγγέλματα τότε το μόνο που θα πρέπει να πληρώσεις είναι ο τέλος επιτηδεύματος. Όχι?

Link to comment
Share on other sites

totap τον έχασες λίγο. Ρωτάει ουσιαστικά αν με κλειστά βιβλία θα έχει ή όχι αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να το έχασα deathlok...

 

Είτε έχεις, είτε δεν έχεις βιβλία ανοιχτά σαν επιτηδευματίας, δεν έχει σημασία στο Ε1.

 

Έστω ότι ο electrical_salonika είχε ένα εισόδημα απο ενοικίαση διαμερισμάτων Χ ευρώ. Το αφορολόγητο στο Ε1 θα υπήρχε, έχει - δεν έχει βιβλία σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι ρωτάει (ανοιχτά μάλιστα) αν μπορεί να κλείσει τα βιβλία του (και να κάνει δουλείες χωρίς να κοβεί ΑΠΥ) για να γλιτώσει το τέλος (electrical_salonika, δεν το λεω για να σε κρίνω).

 

Και του απαντάω, ότι το θέμα είναι αν θα έχει δραστηριότητα σαν ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

1. Aνεξάρτητα από την πηγή του εισοδήματος (από μισθούς-συντάξεις, ενοίκια. επιχειρηματική δραστηριότητα ) αν το δηλούμενο εισόδημα είναι μικρότερο του τεκμαρτώς προσδιοριζόμενου, φορολογείται σε κάθε περίπτωση το μεγαλύτερο , εκτός και αν η διαφορά καλυφθεί με ποσά που προβλέπει ο νόμος .

 

2. Κάθε κατηγορία εισοδήματος έχει πλέον τη δική της κλίμακα φορολόγησης .

 

3. Αφορλόγητο δεν υπάρχει πλέον , εκτός από την περίπτωση των μισθωτώμ και συνταξιούχων , οπου υπάρχει μείωση φόρου πχ στην υπόψιν περίπτωση για εισόδημα 11.000 ευρώ προκύπτει αναλογούν φόρος 2.420.00 , μείωση φόρου 2.100,00 και επομένως προκύπτον για καταβολή φόρος 320,00 ευρώ.

 

4. Αν το εισόδημα των 11.000 ευρώ ήταν από ενοίκια ο φόρος που θα προέκυπτε θα ήταν 1.100 ευρώ .

 

5. Αν πάλι το ίδιο εισόδημα ήταν από ελευθέριο επάγγελμα προκύπτει φόρος 2.860 ευρώ.

 

6. Τέλος επιτηδεύματος εχουν μόνο οι επιχειρήσεις (φυσικά και νομικά πρόσωπα ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ρωτώ το εξής: Ας θεωρήσουμε οτι κλείνω τα βιβλία μου τον Δεκέμβριο 2013 (ούτις η άλλως στην εταιρεία που με απασχολούν τώρα με έχουν μαύρα για να μην μου δίνουν ΦΠΑ κτλ. Τα βιβλία τα έχω ανοικτά για τις extra δουλείες που προκύπτουν και πρέπει να υπογράψω αλλα αυτές έχουν μειωθεί πολύ). Στην φορολογική δήλωση που θα κάνω το 2014 θα φορολογηθώ προφανώς με 26%*(τεκμήρια=11.000)+ τέλος επιτηδεύματος+προκαταβολή φόρου, επειδή το 2013 τα είχα ανοικτά τα βιβλία.

Στην επόμενη φορολογική δήλωση του 2015 (που θα αφορα το έτος 2014 που θα έχω κλείσει πλέον τα βιβλία αλλά θα έχω τα ίδια τεκμήρια) πως ακριβώς θα φορολογηθώ?

 

υ.γ Σωτήρη αν κατάλαβα καλά απο τα λεγομενά σου, και βιβλία να κλείσω πάλι με 26%*τεκμήρια θα φορολογηθώ, απλα δεν θα ΄εχω τα 650Ε τέλος επιτηδεύματος? Εφιαλτικό σενάριο, διότι ετσι κάθε χρόνο θα μαζεύω +3000Ε.....φόρο που δεν έχω δυνατότητα να πληρώνω.

Τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να μειώσω τον φόρο? Διοτι να με προσλάβουν μισθωτό φαντάζει απίθανο σενάριο. Πλέον δεν προσλαμβάνουν μηχανικούς. Αν μου κάνουν  οι γονείς μου δωρεές? Ευχαριστώ πολύ.

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

Στην επόμενη φορολογική δήλωση του 2015  -χρήση 2014 - .πάνω κάτω θα είναι τα ίδια  . Εχει αλλάξει από 01/01/2014 ο βασικός φορολογικός νόμος και θα είναι σε ισχύ ο Ν 4172/2013 , αλλά βασικά από μια γρήγορη ματιά που έριξα δεν έχει σημαντικές διαφορές σε σχέση με τη φορολογική δήλωση του 2014 -χρήση 2013-).

Link to comment
Share on other sites

1. Aνεξάρτητα από την πηγή του εισοδήματος (από μισθούς-συντάξεις, ενοίκια. επιχειρηματική δραστηριότητα ) αν το δηλούμενο εισόδημα είναι μικρότερο του τεκμαρτώς προσδιοριζόμενου, φορολογείται σε κάθε περίπτωση το μεγαλύτερο , εκτός και αν η διαφορά καλυφθεί με ποσά που προβλέπει ο νόμος .

Θα ήθελα μια διευκρίνιση στο παραπάνω όσον αφορά στην κάλυψη της διαφοράς. Εννοείς ότι αν πχ τα τεκμήρια είναι 9.000, δηλώσω εισόδημα (από ελ. επάγγελμα) 6000 συν μια επιδότηση του ΟΑΕΔ 5.000 τότε υπάρχει περίπτωση να φορολογηθώ στις 6.000 μόνο?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Στην επόμενη φορολογική δήλωση του 2015  -χρήση 2014 - .πάνω κάτω θα είναι τα ίδια  . Εχει αλλάξει από 01/01/2014 ο βασικός φορολογικός νόμος και θα είναι σε ισχύ ο Ν 4172/2013 , αλλά βασικά από μια γρήγορη ματιά που έριξα δεν έχει σημαντικές διαφορές σε σχέση με τη φορολογική δήλωση του 2014 -χρήση 2013-).

Δηλαδή θα πληρώσω τα ίδια με διαφορά μόνο το τέλος επιτηδευματος.....

Δηλαδή ας πούμε ένας που μένει άνεργος θα πληρώνει 26%*τεκμήρια φόρο και ο μισθωτός που μπορεί να έχει τα ίδια περουσιακά στοιχεία θα πληρώνει 320Ε μονο φόρο που ανέφερες. Δεν παλεύονται οι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν, σωστά σε ρωτούσα: έχεις σκοπό να κόψεις κάνενα ΑΠΥ? Γιατί αν δεν έχεις τέτοιο σκοπό, κλείσε τα βιβλία για να γλιτωσεις το τέλος επιτηδεύοματος. Αυτό θα γλυτώσεις μόνο.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.