Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής φορολογίας με κλειστα βιβλία


Recommended Posts

Τι θα προβλέπει ο νόμος δηλαδή; Ότι όσοι είναι ΕΕ ή στο παρελθόν είχαν υπάρξει ΕΕ θα φορολογούνται με 26% από το πρώτο ευρώ; Αν εν τω μεταξύ προσληφθούν ως μισθωτοί, πάλι με 26% θα φορολογούνται; Μια φορά ΕΕ, πάντα ΕΕ δηλαδή;

 

 

H κλίμακα των μισθωτών δεν είναι ίδια με αυτή των επιχειρήσεων και αυτή με τη σειρά της με αυτήν για τα εισοδήματα από το κεφάλαιο. Επί του παρόντος όποιος δεν εχει εισόδημα από καμιά πηγή (και εχει κάνει διακοπή ατομικού επαγγελματοςή δεν είναι μέλος εταιρείας ) πηγαίνει με τους μισθωτούς (το τεκμαρτώς προσδιοριζόμενο εισόδημα ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H κλίμακα των μισθωτών δεν είναι ίδια με αυτή των επιχειρήσεων και αυτή με τη σειρά της με αυτήν για τα εισοδήματα από το κεφάλαιο. Επί του παρόντος όποιος δεν εχει εισόδημα από καμιά πηγή (και εχει κάνει διακοπή ατομικού επαγγελματοςή δεν είναι μέλος εταιρείας ) πηγαίνει με τους μισθωτούς (το τεκμαρτώς προσδιοριζόμενο εισόδημα ).

Σωτήρη με τι συντελεστή θα φορολογηθεί επί των τεκμήριων αυτός που δεν εχει ανοικτά βιβλία και δεν έχει εισόδημα απο καμία πηγη?

Σε ρωτω ξανα γιατι εχω ρωτήσει 3 λογιστές και επίμονα μάλιστα, τι φορολογία θα έχω τα επόμενα χρόνια αν κλείσω τα βιβλία και μου έχουν πει 26% στα τεκμήρια με τον ισχύοντα νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη με τι συντελεστή θα φορολογηθεί επί των τεκμήριων αυτός που δεν εχει ανοικτά βιβλία και δεν έχει εισόδημα απο καμία πηγη?

Σε ρωτω ξανα γιατι εχω ρωτήσει 3 λογιστές και επίμονα μάλιστα, τι φορολογία θα έχω τα επόμενα χρόνια αν κλείσω τα βιβλία και μου έχουν πει 26% στα τεκμήρια με τον ισχύοντα νόμο.

    

1. Για τη χρήση 2013 θα φορολογηθεί με την κλίμακα των μισθωτών , που προβλέπει ο Ν 4110/2013.

2. Για τη χρήση 2014 και επόμενες με την κλίμακα του άρθρου 29 ν 4172/2013, δηλαδή με 26% εως 50.000,00 και με 33% για το υπερβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο άνεργος "που δεν εχει ανοικτά βιβλία και δεν έχει εισόδημα απο καμία πηγη?" θα φορολογηθεί με 26%;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα λογιστή, αλλά δεν παίζεται αυτό ρε παιδιά. ΔΕΝ είναι δυνατόν κάτι τέτοιο. Εφόσον κάποιος όλο το 2014 δεν έχει μπλοκάκι, δεν είναι μισθωτός (άρα είναι άνεργος) ΔΕΝ είναι δυνατόν να πάει με 26% στα τεκμήριά του.

 

Άραγε, γι' αυτό και για άλλα, όπως η διαφορετική αντιμετώπιση ελ.επ. και μισθωτού με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά φόρων, μπορούμε να κάνουμε τίποτα με κάποια προσφυγή στο συνήγορο του πολίτη ή κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4110
Ρυθμίσεις στη φορολογία εισοδήματος, ρυθμίσεις θεμάτων αρμοδιότητας Υπουργείου Οικονομικών και λοιπές διατάξεις.

 

Είσαι μισθωτός/συνταξιούχος; Αν όχι πας με την φορολογική κλίμακα μη μισθωτών.

Εξαιρούνται μόνο τα εισοδήματα από ενοίκια, 10% έως τα πρώτα 12.000€ και 33% από εκεί και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, κάποιος (όχι ελ.επ.) που ΔΕΝ έχει δουλέψει ΠΟΤΕ στη ζωή του και όσα χρόνια κάνει φορολογική δήλωση δηλώνει ΑΝΕΡΓΟΣ, επειδή δεν είναι μισθωτός ή συνταξιούχος, θα φορολογηθεί με την κλίμακα μη μισθωτών. Άρα, για διαβίωση (3000€) και πχ ένα μικρό αυτοκίνητο δώρο του μπαμπά (3000), θα πληρώσει 26% στα 6000 ???

 

Αυτό μας λέει ο 4110 ???

 

ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.