Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσανατολισμός πλευρών


Recommended Posts

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει:

1) κατά ποσό είναι υποχρεωτικό σε ένα τοπογραφικό διάγραμμα που προορίζετε για συμβόλαιο να υπάρχει πινακάκι προσανατολισμού πλευρών..?? Δηλαδή να αναγράφετε κάπου πχ. Πλευρά Α-Β προσανατολισμός Βορειοδυτική. Αυτό γιατί ξαφνικά άρχισε μια συμβολαιογράφος να μου το ζητά. Διευκρίνιση το τοπογραφικό είναι εξαρτημένο (EGSA 87) και φυσικά έχει και το σύμβολο του βορά.

2) Αν είναι υποχρεωτικό υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να το φτιάξει κανείς (υπάρχουν περιπτώσεις εκτός σχεδίου και λόγο κτηματολογίου με 250 πλευρές). :roll:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αμα η συμβολαιογράφος δεν γνωρίζει ποια πλευρά είναι βόρεια, να πάει ξανά στην 1η δημοτικού.

Τι φοβάται? μην κάνει κανένα λάθος και δεν θα έχει κάπου να ρίξει το φταίξιμο?

Τι άλλο θα ακούσουμε?

Link to comment
Share on other sites

ειναι φανερο οτι η συμβαιλογραφος εχει προηγουμενα μαζι σου....κατι του ειχες κανει και θελει να σε εκδικηθει....βεβαια υπαρχει και η αλλη εξηγηση...οτι σου κανει καψωνια για να σου τραβηξει την προσοχη επειδη της αρεσεις.

 

γνωμη μου: ειναι εξωφρενικη η απαιτηση της...

Link to comment
Share on other sites

Στη σύνταξη συμβολαίων ο συμβολαιογραφος γράφει για κάθε πλευρά το προσανατολισμό του και τις διαστάσεις του.

Τώρα αν το οικόπεδο έχει πολλές πλευρές, εντάξει θέλει λίγο χρόνο παραπάνω για το συμβολαιογράφο για να προσδιορίσει τους προσανατολισμούς.

Προφανώς εδώ δεν είναι θέμα άγνοιας, αλλά τα θέλουν όλα έτοιμα .

Τώρα, άν θες το κάνεις αυτό με το πινακάκι. Εξαρτάται την σχέση σου με το συμβολαιογράφο. Γιατί άν είναι άγνωστος σε εσένα , θα έλεγα ότι έχει πολύ θράσος για να ζητά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα ακούσουμε?

βοήθεια...

Πάντως για την ιστορία αναφέρω ότι Θείος μου Πολ.Μηχ. όταν του έκανα το πρώτο τοπογραφικό (μόλις αποφοίτησα) εξαρτημένο σε εγσα, όπου μου ζήτησε να στρίψω το σχέδιο ασχέτως προς τα πού είναι ο βορράς και στο κάτω μέρος του σχεδίου να βρίσκεται η έισοδος στο οικόπεδο. Και αυτό γιατί έτσι λέει γνωρίζουν να διαβάζουν οι συμβολαιογράφοι.

Έλεος....

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις σε κάθε πλευρά εκτός από απόσταση και το αζιμούθιο της και να της πεις :

 

" έτοιμος και ο προσανατολισμός της κάθε πλευράς . Τώρα είσαι έτοιμη. Έχεις ότι χρειάζεσαι ." :twisted:

 

Άρε χουνέρια που μας κάνουν αυτοί οι συμβολαιογράφοι...

 

Το είδαμε και αυτό ! Πίνακας προσανατολισμού με την δική τους όμως φιλολογική άποψη του προσανατολισμού ...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά - εφόσον είναι σε συντεταγμένες επίσημου κρατικού δικτύου - και το σύμβολο του βορρά ακόμα είναι πλεονασμός.αρκεί ο κάνναβος.ο άξονας ψ είναι ο βορράς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.