Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

λοιπον συναδερφοι.....μετα το σεμιναριο στο τεε ,σημερα  με συμετοχη εκπροσωπου του υπεκα  εκτος του οτι αποφασισα ν αλαξω ΑΜΕΣΑ επαγγελμα αποκομισα ταν εξης:

1) Ισογεις αποθηκες δεν παιρνουν μειωτικο συντελεστη...(πιστευω θ αλλαξει αμεσα)

2) Οι υπερβασεις δομησης υπολογιζονται με το σημερινο επιτρεπομενο συντελεσστη!

3) Το ποσοστο υπερβασης δομησης στα κοινοχρηστα( δωματα πιλοτες κτλ) υπολογιζεται με το συνολικο επιτρεπομενο

4)Οι συντελεστές παλαιοτητας δεν αλλαζουν το προστιμο αν αλλαξουν στη μεταφορα απο το 4014 στο 4178

5) Ελεγχος κατα ΓΟΚ διαγραμμα κατα ΝΟΚ (απολυτη διαστροφη)

5) Οταν τους ρωτησα ποια ηταν η ημερομηνια οπου επρεπε να υποβαλω τη β φαση για να θεωρουμαι σε ολοκληρωμενη υπαγωγη οι απαντησεις ήταν

  α) μα 30-5 που τελειωσε ο νομος

  β) ειχατε μια ημερομηνια 30/9..

 ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ 4178 ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ 18 ΜΗΝΕΣ;;;   παγωμαρα συναδερφοι!!!!έμεινα ξερή !δεν ξεραν να το μαζεψουν....Μου λεγαν οτι ο νομος ειναι αντισυνταγματικος και δε με συμφερει να μεινω σ αυτον κτλ.Τους εξηγω το τι με συμφερει το αποφασιζω εγω και οχι αυτοι!!!!!Μου ειπαν οτι αφου ειναι πολυ ενοικες διαταξεις του νεου νομου για τους μηχανικους γιατι το κανουμε θεμα....Οπως καταλαβαινετε απαντηση δεν ελαβα , και τους ειπα οτι στην οποιαδηποτε στραβη που θα κανουν οταν θα ενεργοποιηθει το συστημα μεταβασης θα παω στη συνηγορο του πολιτη για να τελειωνει η ιστορια.Υπαρχει κοσμος που περιμενει να βγει κι αυτος ο νομος αυθαιρετος , γιατι πρεπει να μπει στη διαδικασια του λοιπον μονο και μονο απο καπριτσιο του τεε; ....

αυτα...

Edited by ioannat
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φορτωμένη σε "ακούω" Ιωάννα...

 

Περιμένουμε και άλλες πληροφορίες....

παιζουν τις κουμπαρες στις πλατες  μας!!!Ειναι δυνατον να μην ξερουν βασει ποιας καταληκτικης ημερομημηνιας  θεωρειται ολοκληρωμενη η β φαση;;;Με ποιο δικαιωμα καταστρατηγουν την παραταση του 4178, κι αμα θες γιατι δεν με ενημερωνουν εγκαιρως;;;;;Συνηγορος του πολιτη και ελεγκτες δημοσιας διοικησης!!!!Δε χρωσταμε τιποτα σε κανενα να μας κανουνε μπαλακια.....Η θα αφησουν το συστημα του 4014 ανοιχτο οπως οριζει ο νομος ή θα χουμε "αλλα".Αλλωστε επειδη ο 4178 πιστευω θα ανασταλει άμεσα δε θελω ν ασχοληθω....

Edited by ioannat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη ημουν αρκετα διεκδικητικη για μια σαφη απαντηση, μου απαντουσαν οτι τους ερχοταν στο μυαλο!!!Στην ουσια καταλαβα οτι οσο ειναι ανοιχτο το συστημα του τεε και μπορουμε να βαλουμε στοιχεια ειμαστε καλυμενοι!!!!!!!!!!!!

και μου ειπαν επισης οτι καταχραστικα εμεινε ανοιχτο και θα κλεισει αυριο.....

που ζούμε;;;;;;

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

....αυριο μαλλον θα κλεισει γιατι δεν ηξεραν οτι ειχε μεινει ανοιχτο....... :confused:

στην πλατφορμα 4014 αναφερομαι!

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

4)Οι συντελεστές παλαιοτητας δεν αλλαζουν το προστιμο αν αλλαξουν στη μεταφορα απο το 4014 στο 4178

δλδ?

εγώ έβαλα ένα πατάρι προ 1983 για να βγει φθηνό και έλεγα ότι θα βάλω ΥΔ ιδιοκτήτη κτλ κτλ.

Σήμερα άμα το πάω στον 4178 και το βάλω μετά το 2004, θα πρόστιμο ναι μεν θα ανέβει αλλά εγώ δε θα το πληρώσω????

πλάκα πλάκα το λέει και η Εγκύκλιος...

Επισηµαίνεται ότι τα ανωτέρω αναφερόµενα για τον υπολογισµό του προστίµου στις

εκκρεµείς  υποθέσεις  ισχύουν  στην  περίπτωση  όπου  κατά  τη  µεταφορά  των  δηλώσεων  δεν

µεταβάλλονται  τα  πολεοδοµικά  στοιχεία  της  δήλωσης  (  χώροι  –  επιφάνειες)  χωρίς  να

λαµβάνονται  υπόψη  επιµέρους  συντελεστές.

 

 

 

....αυριο μαλλον θα κλεισει γιατι δεν ηξεραν οτι ειχε μεινει ανοιχτο....... :confused:

στην πλατφορμα 4014 αναφερομαι!

Μπορούμε να πάμε για ύπνο....

Και αύριο να ψάξουμε για άλλο επάγγελμα...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα αυτο ειναι ελεινα ευνοικο για τις παλιες δηλωσεις!!!ξερω κοσμο που χει δηλωσει σημεια και τερατα σε τιμες ζωνης και παλαιοτητες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.