Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

καμιά απάντηση για το #199 ?

Απ ότι είδα πάντως η Ιωάννα μεταφέρει από το σεμινάριο ότι τελικά οι αποθήκες θα υπολογίζονται ως ΥΔΚΧ. Σωστά? Ή μήπως όχι?

 

Επίσης, μια ακόμα απορία....

 

Πώς και πότε λαμβάνεται ο συντελεστής για την αλλαγή χρήσης?

Σύμφωνα με το 57) της εγκυκλίου το (α) λέει ότι για αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια πάει με αναλυτικό.

 

Π.χ. με το 4014 είχα δηλώσει ένα κατάστημα ισογείου (διώροφο κτίσμα με άδεια του 55 και είχε άδεια κατοικίας)

Υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και ο ιδιοκτήτης του ισογείου το έκανε ψιλικατζίδικο. Τότε του έβαλα το συντελεστή αλλαγής χρήσης (με το πρόστιμο να βγαίνει 10.000 περίπου) και ο άνθρωπος μπήκε σε δόσεις.

Με αυτά που διαβάζω τώρα, πρέπει να υποβληθεί ξανά στο 4178 (το θέλει και ο ίδιος), να αφαιρέσω το συντελεστή αλλαγής χρήσης και να υπολογίσω την επιφάνεια με αναλυτικό? Γιατί ουδεμία αλλαγή έχει επέλθει στο χώρο (δεν αυξάνεται η δόμηση ή οτιδήποτε άλλο). Συνεπώς το πρόστιμο του απ' ότι φαίνεται μειώνεται στο μισό..

Σωστά ή όχι??

 

Ότι να ναι.... μόλις ξαναδιάβασα και συνειδητοποίησα αυτό....

 

''28)    Παρ. Β. Κατηγορία 2 : Ως αυθαίρετη κατασκευή νοείται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης. 
∆εν  προκύπτει  υποχρέωση  υπαγωγής  αυθαίρετης  αλλαγής  χρήσης  χώρων  από κύρια  χρήση  (κατοικία,  κατάστηµα)  σε  κύρια  χρήση  (κατοικία,  κατάστηµα)  προ  1.1.1983, δεδοµένου  ότι  η  έννοια  της  αλλαγής  χρήσης  καθιερώθηκε  µε  το  άρθρο  5  του  ν.  1577/85.''

 

Άρα?? τί το κάνω το ψιλικατζίδικο?? Με αναλυτικό? Και τί θα λάβω υπ όψιν? τα κουφώματα που άλλαξε και τα ράφια που έβαλε μέσα???? ε δεν είμαστε καλά...

Edited by mariatsel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή ερώτηση....

δεν το χω πολυκαταλαβει, αλλα μαλλον στο υφιαταμενο διαγραμμα στο πινακακι των υπερβασεων  αυτες χαρακτηριζονται με τις προδιαγραφες του νοκ,Για παραδειγμα αν εχεις κανει παταρι το πας με μειωτικο αν κατα νοκ ειναι παταρι οπως και τη σοφιτα.Εχει καποιος πιο συγκεκριμενη αποψη για αυτο;Δεν δοθηκε πολυς χρονος σ αυτο χτες και δεν το ξεκαθαρισα καλα στο μυαλο μου,

Link to comment
Share on other sites

Αλλα πετατε κατι και μεις ψαχνομαστε.

Δεν υπαρχει η εκφραση "ΔΚ κατα ΝΟΚ".

 

Αλλο αν αναφορομαστε σε παταρια - σοφιτες συμφωνα με τον ΝΟΚ και αλλο αυτο που γραφετε.

 

Διοτι αν ακολουθησεις τον ΝΟΚ (συμφωνα με την Εγκ πας με ΓΟΚ) δεν αλλαζουν μονο τα παταρια και οι σοφιτες.

Σκεφτειτε και τις περιπτωσεις εντελως αυθαιρετων σε οικοπεδα/γηπεδα αρτια και οικοδομησιμα!!!

 

Εκτος να θελουν να μιλησουν για Διαγραμμα Δομησης βασει Ν4030!

Αυτο ειναι αλλο!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry

Κάνεις λάθος, θα το γράψω πιο απλά μήπως σε μπερδεύω εγώ. 

 

Στον 4014 τα επιτρεπόμενα μεγέθη του φύλλου καταγραφής αναφέρονταν είτε στα μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου (4014) ή σε αυτά που ίσχυαν κατά το χρόνο ανέγερσης της αυθαίρετης κατασκευής (εφόσον είναι ευμενέστερα) (ερωτοαπάντηση Γ2)

 

Στον 4178 τέτοια διάκριση δεν υπάρχει. 

Για την συγκριση των πολεοδομικών μεγεθών χρησιμοποιούνται τα μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη που ΙΣΧΥΟΥΝ στην περιοχή του ακινήτου (δηλ. ΝΟΚ, ή ειδικά προεδρικά διατάγματα που κατισχύουν ή Εκτός σχεδίου διατάξεις που δεν καλύπτονται από το ΝΟΚ κλπ.) ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΩΡΑ. 

 

ioannat

Θερμά συγχαρητήρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Το Δ.Κ. που θα φτιάξουμε είναι κατ' όνομα Δ.Κ...

Γιατί τι διάγραμμα θα κάνεις όταν τακτοποιείς μία από τις πολλές οριζόντιες της οικοδομής;;;;;;;

 

Το διαγραμμα ειναι συμφωνα με Ν4030 και οχι με ΝΟΚ.

 

Μετά από ουσιαστικό προβληματισμό και πολύ συζήτηση κατέληξα στο συμπέρασμα, γεγονός το οποίο υλοποίησα σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις του 4014, και το ίδιο θα κάνω και για τον 4178, στο "τύποις" διάγραμμα κάλυψης, να εμφανίζω τα εξής:

- Περίγραμμα Δόμησης ισογείου (α' ορόφου κ.λπ.)

- Περίγραμμα Κάλυψης

- Χαρακτηριστική τομή ακινήτου

- Υπολογισμός δόμησης ισογείου (α' ορόφου κ.λπ. και Πραγματοποιούμενη συνολική δόμηση)

- Υπολογισμός κάλυψης κ.λπ.

- Όροι δόμησης

- "Χαρτάκι - πινακάκι" με τις αυθαιρεσίες που δηλώθηκαν, τον τρόπο που δηλώθηκαν και τα στοιχεία της δήλωσης

 

Και τέλος.....

 

 

Τους εξηγω το τι με συμφερει το αποφασιζω εγω και οχι αυτοι!!!!!

 

+1 μόνο και μόνο γι' αυτή σου τη φράση! Μπράβο! Μην ασχολείσαι μαζί τους! Είναι άχρηστοι και κυτάζουν απλώς μόνο το "ίδιον συμφέρον"!!! Τίποτε άλλο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς!
δεν υπάρχει διαγραμμα με 4030 για τα αυθαίρετα μην τρελλαθούμε!

Σιγά μην κάνουμε και τρισδιάστατο κιολας.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

 

 

αυτο το "κατα ΝΟΚ" το μεταφερω γιατι το ακουγα συνεχεια, αλλα η αληθεια ειναι δεν το πολυκαταλαβαινω,Ευελπιστω να μη μου χρειαστει να το χρησιμοποιησω.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω παράνομη επέκταση σε νόμιμο πατάρι του ΓΟΚ/73 , που υπερβαίνει τον 50 % του ΓΟΚ/73 , αλλά όχι το 70 % του ΝΟΚ , τι υπολογίζω ? Γιατί με έχετε μπερδέψει και γενικά δεν είμαι σε καλή διάθεση γιά διάβασμα αυτή την εποχή .

Link to comment
Share on other sites

επειδη ημουν αρκετα διεκδικητικη για μια σαφη απαντηση, μου απαντουσαν οτι τους ερχοταν στο μυαλο!!!Στην ουσια καταλαβα οτι οσο ειναι ανοιχτο το συστημα του τεε και μπορουμε να βαλουμε στοιχεια ειμαστε καλυμενοι!!!!!!!!!!!!

και μου ειπαν επισης οτι καταχραστικα εμεινε ανοιχτο και θα κλεισει αυριο.....

που ζούμε;;;;;;

 

Το θέμα είναι ότι το σύστημα του ΤΕΕ δεν πρέπει να κλείσει πριν 07.02.2015.

 

....αυριο μαλλον θα κλεισει γιατι δεν ηξεραν οτι ειχε μεινει ανοιχτο....... :confused:

στην πλατφορμα 4014 αναφερομαι!

 

Ποιός θα τολμήσει να τους κάνει ασφαλιστικά μέτρα;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

γι'αυτό: 

ioannat, on 04 Oct 2013 - 01:10, said:snapback.png

επειδη ημουν αρκετα διεκδικητικη για μια σαφη απαντηση, μου απαντουσαν οτι τους ερχοταν στο μυαλο!!!Στην ουσια καταλαβα οτι οσο ειναι ανοιχτο το συστημα του τεε και μπορουμε να βαλουμε στοιχεια ειμαστε καλυμενοι!!!!!!!!!!!!

και μου ειπαν επισης οτι καταχραστικα εμεινε ανοιχτο και θα κλεισει αυριο.....

που ζούμε;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.