Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

ενω η εγκυκλιος αναφερει

Επισημαίνεται ότι τα ανωτέρω αναφερόμενα για τον υπολογισμό του προστίμου στις εκκρεμείς υποθέσεις ισχύουν στην περίπτωση όπου κατά τη μεταφορά των δηλώσεων δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης ( χώροι - επιφάνειες) χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές.

 

 

στην ε/α 8 δεν επισημαινει κατι τετοιο. (απλα αναφερει οτι δεν μεταβαλλονται τα στοιχεια των αυθαιρεσιων)

 

κατι σαφες μπορουν να εκδωσουν μια φορα?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην ξεχάσεις να μουτζώσεις ασυστόλως και αδιακρίτως.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε με τα μέγιστα επιτρεπόμενα κ.λπ. που αναφέρονται στο εγκεκριμένο ΔΚ της ΟΑ που έχουμε.

Το αν έχουν από τότε αλλάξει 1,2, ή 42 φορές οι όροι δόμησης της περιοχής ΔΕΝ με νοιάζει!!!!!! Καλά έκαναν κι άλλαξαν!!! ΔΕΝ ασχολούμαι!!!! Αν έχω υπόλοιπο ΣΔ και πάω να βγάλω άδεια προσθήκης, τότε βεβαίως τα πάντα θα υπολογιστούν με τα "σημερινά" δεδομένα. ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΤΟΤΕ.

 

 

Στο 18.2 γράφει αυτό που σου έγραψα και παραπάνω: 

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους
και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.
 
πιο σαφές, δεν γίνεται.
τώρα αν βγει καμμια ε/α όπως η Γ2 στον 4014, και πηγαίνει και ότι ίσχυε την περιοδο κατασκευής του αυθαιρέτου, πάσο, αλλά προς το παρόν ισχύει αυτό
 
Thodoris4

αν μπορείς, ενημέρωσέ μας αν είπαν κάτι άξιο αναφοράς.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κλείνω και εγώ στο μυαλό μου και στην πράξη!

Υπολογίζω τα τμ που αντιστοιχούν στην οριζόντιο ιδιοκτησία που μελετάω (πχ διαμέρισμα) με τον συλογισμό "χιλλιοστά βάση σύστασης επί συνολική δόμηση βάση αδείας" και διαιρώ τα τετραγωνικά της υπέρβασης με αυτό το νούμερο και τέλος!Ότι βγεί!Ούτε περιοχές,ούτε παλιά και καινούργια!Και μια ασφάλεια αστικής ευθύνης και θα τα πούμε στα διακστήρια με τους φωστήρες!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikosapps.gr/index.php/livestreaming.html

 

Μπορείτε από την διεύθυνση αυτή να παρακολουθήσετε live την ενημερωτική εκδήλωση για τον Ν.4178/13 που διοργανώνεται σήμερα στις 18,00 στο ΤΚΜ από το ΥΠΕΚΑ σε συνεργασία με το ΤΕΕ.

 

 

Thodoris4

αν μπορείς, ενημέρωσέ μας αν είπαν κάτι άξιο αναφοράς.

 

 

Θα προβληθεί live στο παραπάνω site.

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ m_chalm, 

αλλά από προηγούμενα streaming που έχω παρατηρήσει, θα διαβάσουν λέξη προς λέξη το νόμο, 

ακόμη και τα πιο αδιάφορα σημεία του, 

θα δεχτούν παράπονα και ερωτήσεις που οι περισσότερες θα είναι υποπεριπτώσεις των υποπεριπτώσεων και εξειδικευμένα παραδείγματα, 

και θα έχουν κουραστεί τόσο που από ένα σημείο και μετά θα αντιφάσκουν οι ερμηνείες τους.

Μέσα στον ορυμαγδό άντε ένα δύο να είναι τα συμπεράσματα που θα μείνουν.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Και στον 4014 που ειχα παει, όπως τα λες.

Ερχοταν ο Κίτσος και ρωτούσε για το δικό του συγκεκριμένα.

 

Διάβαζαν το νομο και καναν εκτιμήσεις.

 

 

Βέβαια είχε έρθει και ο πρόεδρος του τοπικού ΤΕΕ για να κάνει πολιτκή και πόσο σημαντικό είναι το ΤΕΕ του και πόσο αντίθετος είναι με κάποια άσχημα.

Τες πάντων θα πάω και ότι αξιομημόνευτο ειπωθεί θα το μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να βρεθει ενας συναδελφος να τους ξεχ!@#σει!!!

Αντε να δω εχει καποιο τα κοτσια και τον τροπο!!

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραία, πες μου που διαφωνείς εδώ:

 

Σε αυτό υπάρχει αναφορά και στο 18.2 και στο παράρτημα. 

 

 Ποιό είναι αυτό το παράρτημα 18.2, μπορείς να μας πείς σε παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην εγκύκλιο στο ΣΤ Διευκρινήσεις κατά άρθρο Άρθρο 1 παρ.1 σελίδα 6 μας λύνει το πρόβλημα περί ΝΟΚ και ΓΟΚ...??

Γιατί εμένα νομίζω πλέον μου το κάνει σαφές!Όλα με ΓΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.