Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

 

Ωραία, πες μου που διαφωνείς εδώ:

 

Σε αυτό υπάρχει αναφορά και στο 18.2 και στο παράρτημα. 

 

 Ποιό είναι αυτό το παράρτημα 18.2, μπορείς να μας πείς σε παρακαλώ!

 

Σε αυτό υπάρχει αναφορά και στο 18.2 και στο παράρτημα. 

 

και στο 18.2 

ν.4178/2013 Άρθρο 18. Παραγραφος 2.
Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους
και περιορισμούς δόμησης που ΙΣΧΥΟΥΝ στην περιοχή του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί
στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.

 

και στο παράρτημα

ν.4178/2013 Παράρτημα Α, σελ. ΦΕΚ 2757, 5 συντελεστής δόμησης

Αναγράφεται η αυθ. κατασκευη... και συγκρίνεται με τον επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης σ.δ. που ΙΣΧΥΕΙ για το ακίνητο/ιδιοκτησία (παρ.2 άρθρο18)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως στην εγκύκλιο στο ΣΤ Διευκρινήσεις κατά άρθρο Άρθρο 1 παρ.1 σελίδα 6 μας λύνει το πρόβλημα περί ΝΟΚ και ΓΟΚ...??

Γιατί εμένα νομίζω πλέον μου το κάνει σαφές!Όλα με ΓΟΚ!

 

 

Αυτό το είπαμε. Αυθαιρεσίες ---> Διαφορά από Ο.Α. --> Γ.Ο.Κ.

 

Το θέμα είναι ότι

 

1) κατασκευές προ του ΓΟΚ 85 πάνε με τι έλεγχο; Αυθαιρεσία σε άδεια του 84;

 

2) οι συντελεστές λέει ότι βρίσκονται με τα επιτρεπόμενα που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου, χωρίς να λέει "που ίσχυαν". (το έγραψε και ο soundholics)

 

Πιστεύω ότι είναι απλά ανίδεοι και άλλα ξεχνάνε και άλλα θέλανε να γράψουν .... καλοπροαίρετα μιλώντας, γιατί αν πάμε αλλού....

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην εγκύκλιο στο ΣΤ Διευκρινήσεις κατά άρθρο Άρθρο 1 παρ.1 σελίδα 6 μας λύνει το πρόβλημα περί ΝΟΚ και ΓΟΚ...??

Γιατί εμένα νομίζω πλέον μου το κάνει σαφές!Όλα με ΓΟΚ!

 

Το απάντησα και πιο πριν βρε συνάδελφοι

Η αναφορά αυτή υπήρχε και στην διατύπωση του 4178 (άρθρο 1) και στην διατύπωση του 4014 (άρθρο 23 παρ.1) σχετικά με το αρ.5 παρ.2 και αρ.22 παρ.3 του 1577/85 και μιλάει για συγκεκριμενα άρθρο του ΓΟΚ για το τι θεωρούμε κάτι αυθαίρετο, δεν μιλούν ότι ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΓΟΚ!

 

υπενθυμίζω τα αρθρα

 

άρθρο 5 Χρήση κτιρίων
1. Δεν επιτρέπεται να μεταβάλλονται σύμφωνα με την οικοδομική άδεια χρήση του κτιρίου ή μέρους αυτού και οι διαστάσεις των χώρων κοινής χρήσης χωρίς προηγούμενη σχετική άδεια της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας εφόσον η
μεταβολή αυτή θίγει τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων καθορίζονται οι μεταβολές που δεν υπάγονται στην απαγόρευση αυτή.
2. Η παράβαση της προηγούμενης παραγράφου συνεπάγεται την εφαρμογή των διατάξεων για τις αυθαίρετες κατασκευές.
 

άρθρο 22 παρ 3.  

Κάθε κατασκευή που εκτελείται α) χωρίς την άδεια της παρ. 1 ή β) καθ΄ υπέρβαση της άδειας ή γ) με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή δ) κατά παράβαση των σχετικών διατάξεων είναι αυθαίρετη και υπόγεια στις σχετικές για τα αυθαίρετα διατάξεις του ν. 1337/1983 όπως ισχύουν

 

Τι σχέση έχουν με τους συντελεστές του ΓΟΚ ?

 

 

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος γιατί έχω πήξει κ άκρη δε βγάζω; Σε αντικατάσταση στέγης σε κτίριο προ του 1955, επιλέγω κατηγορία 5 και υπολογίζω με αναλυτικό προϋπολογισμό;

Επίσης όταν μιλάτε για τα σχέδια που πρέπει να έχουν ανέβει εννοείτε τα απαιτούμενα για πληρότητα ή όλα τα σχέδια; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι σήμερα θα έχει τρελό γέλιο στο ΤΕΕ και σίγουρα θα φύγω με πονοκέφαλο και απορία:

Τι είμαι και που πάω....

αν θυμηθεις ρωτα μεχρι ποτε επρεπε να υποβληθει η β φαση στις ολοκληρωμενες υπαγωγες για να μη θεωρουνται εκκρεμεις υποθεσεις.Το συστημα σημερα ειναι ανοιχτο ...Μπορει απο χτες να χουν αποφασισει οτι ισχυει το δεκαοχταμηνο....

επισης ποτε σκεφτονται να ενεργοποιησουν την μεταφορα των δηλωσεων....

 

αυτα

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Το συστημα για ανεβασμα αρχειων θα κλεισει μολις ξεκινησει η λειτουργια μεταφορας στον Ν4178.

Αυτο θα γινει το πολυ σε 30 μερες απο τη δημοσιευση της ΥΑ, δηλαδη 5/10.

Οποτε αυριο ισως να ειναι ανοικτο, την Κυριακη μαλλον οχι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αλλαγή στους όρους δόμησης έχει γίνει στους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων για οικόπεδα Ε<700m². Από 400m² μέγιστη δόμηση έχουμε πάει πλέον στα 240.

Όσον αφορά την κατηγορία 4 τα ποσοστά προκύπτουν με την ίδια λογική που υπολογίζουμε τους συντελεστές?

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα για ανεβασμα αρχειων θα κλεισει μολις ξεκινησει η λειτουργια μεταφορας στον Ν4178.

Αυτο θα γινει το πολυ σε 30 μερες απο τη δημοσιευση της ΥΑ, δηλαδγ 5/10.

Οποτε αυτο ισως να ειναι ανοικτο, την Κυριακη μαλλον οχι.

αρα μ αυτη τη λογικη εκκρεμεις θα πρεπε να θεωρουνται οι υποθεσεις που ειναι σε ολοκληρωμενη υπαγωγη και προλαβουν να βαλουν τη β φαση μεχρι να ενεργοποιηθει το συστημα μεταφορας.....

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο.

Δεν υπαρχει ημερομηνια σε καθε αρχειο που ανεβαινει.

Μαλλον κανεις δεν μπορει να ξερει ποτε τα ανεβασες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η διαφορα ποια ειναι τελικα αναμεσα σε Ολοκληρωμενες με ή χωρις σχεδια?

Αφου και οι 2 δεν θα πληρωσουν τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.