Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Προφανώς, γιατί δεν τεκμηριώνεις αυθαίρετο για να τιμωρήσεις ...

Όταν τεκμηριωθεί όμως, η τιμωρία επιβάλλεται με ποινές ΝΟΚ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα ήθελα να ξέρω πως αντιμετωπίζονται περιπτώσεις γηπέδων που κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας ήταν οικοδομήσιμα και σήμερα δεν είναι (πχ λόγω μεταγενέστερης ΖΟΕ). Εκεί με τι σκ... επιτρεπόμενα συγκρίνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι αυτό το υπερ-μπάχαλο που δημιούργησαν είναι από καθαρή αφέλεια και ασχετοσύνη και όχι από δόλο δλδ "ας το θέσουμε έτσι το ζήτημα γιατί στις 99% των περιπτώσεων τα πρόστιμα θα βγαίνουν πολύ μεγαλύτερα...άρα περισσότερα έσοδα" και μαρκετίστικα από την άλλη φωνάζουμε ο νέος νόμος συμφέρει!!Ακούσατε ακούσατε 1000 δόσεις...πάρε κόσμε!!Τσάμπα όλα!Το αφεντικό τρελάθηκε και ξεπουλάει!!

Αλλά μην ξεχνάτε αγαπητοί μας πελάτες οι μηχανικοί έχουν την ευθύνη και φυσικά ΤΣΑΜΠΑ θα σας κάνουν τα χατίρια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου επιτρέψτε για μια ακόμα φορά να διαφωνήσω.....

 

Ό,τι φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας υφίσταται νομίμως!

Ό,τι δεν φαίνεται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας αποτελεί αυθαιρεσία και πρέπει να δηλωθεί!

Οι όροι δόμησης κ.λπ. αναφέρονται στα εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας!

Εξάγουμε του συντελεστές υπερβάσεων συγκρίνοντας τα δεδομένα των αυθαιρεσιών που βρήκαμε, με αυτά τα οποία αναφέρονται επακριβώς στους όρους δόμησης του εγκεκριμένου διαγράμματος κάλυψης της οικοδομικής άδειας.

 

Αν αυτοί λένε ή γράφουν ή θέλουν κάτι το έστω και λίγο διαφορετικό από αυτό που αναφέρω παραπάνω, να πάνε να μαμηθούν!!! Θα τους αρέσει!!! Είναι απολύτως βέβαιο!!!! Κι αφού μαμηθούν και ηρεμήσουν τότε να πάρουν τις ..."άστοχες" και απολύτως "παράνομες" βλακείες τους και να τις πετάξουν στη λεκάνη της τουαλέτας, τραβώντας και το καζανάκι!!! Μετά να ...ξυπνήσουν!!!

 

ΑΊ σιχτίρ με τις μαμ@κίες τους!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

λάθος 
τα συγκρίνουμε με τα μέγιστα επιτρεπόμενα της περιοχής/ ή της διηρ. ιδιοκτησίας.

τι να κάνουμε

έτσι λέει ο Νόμος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikosapps.gr/index.php/livestreaming.html

 

Μπορείτε από την διεύθυνση αυτή να παρακολουθήσετε live την ενημερωτική εκδήλωση για τον Ν.4178/13 που διοργανώνεται σήμερα στις 18,00 στο ΤΚΜ από το ΥΠΕΚΑ σε συνεργασία με το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Την αποψη του ειπε ο ΙΑΣΟΝΑΣ, με την οποια συμφωνω.

Το λογικοτερο ολων ειναι να συγκρινονται με αυτα που οριζονταν οταν εκδοθηκε η ΟΑ, αφου συμφωνα με αυτα εκδοθηκε και συμφωνα με αυτα διαπιστωνεις την οποια αυθαιρεσια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε μια υπαγωγη δηλωθηκε μια υθαιρετη αποθηκη(υπηρεσιες) ως εξης:

Ειχε οικοδομικη αδεια για 100μ2 αλλα η επιτρεπομενη τοτε ηταν 400και εχτισε 600!.Στον 4014 θεωρησε σαν υπερβαση δομησης 500μ2.Θεωρησε οτι τα 100 τα ειχε με την αδεια.Καλα ως εδω.Με τον νεο νομο αν δεν συμπιπτουν τα πραγματοποιημενα κτισματα με την αδεια θεωρουν οτι δεν εχει αδεια και οτι ειναι παντελως αυθαιρετο....Στη μεταφορα λοιπον που τα αυθαιρετα δεν θα ειναι 500μ2 αλλα 600 τι γινεται; Παει με επαναυπολογισμο;

Link to comment
Share on other sites

 

λάθος 
τα συγκρίνουμε με τα μέγιστα επιτρεπόμενα της περιοχής/ ή της διηρ. ιδιοκτησίας.

τι να κάνουμε

έτσι λέει ο Νόμος.

 

 

Ναι βρε με τα μέγιστα επιτρεπόμενα κ.λπ. που αναφέρονται στο εγκεκριμένο ΔΚ της ΟΑ που έχουμε.

 

 

Το αν έχουν από τότε αλλάξει 1,2, ή 42 φορές οι όροι δόμησης της περιοχής ΔΕΝ με νοιάζει!!!!!! Καλά έκαναν κι άλλαξαν!!! ΔΕΝ ασχολούμαι!!!! Αν έχω υπόλοιπο ΣΔ και πάω να βγάλω άδεια προσθήκης, τότε βεβαίως τα πάντα θα υπολογιστούν με τα "σημερινά" δεδομένα. ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΤΟΤΕ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι σήμερα θα έχει τρελό γέλιο στο ΤΕΕ και σίγουρα θα φύγω με πονοκέφαλο και απορία:

Τι είμαι και που πάω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.