Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Διαφωνουμε ΙΑΣΟΝΑ. :smile:

 

 

ΥΓ. το κακο ξερεις ποιο ειναι? Οτι εσυ θα το βαλλεις ως ΥΥΚΧ, για να εισαι 100% σωστος. Θα βρεθει ομως καποιος που θα το βαλλει ως ΥΥΒΧ.

Το προστιμο ειναι το μισο, θα τον προτιμησει ο πελατης και ουτε γατο ουτε ζημια. ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ δεν θα ασχοληθει κανεις με αυτο!!!!!

Εσυ απλα θα εισαι ο μλκς της υποθεσης!!!

 

ΥΓ2. για το 2 θα βαλεις ομως ΒΧ ή ΚΧ????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκανα διόρθωση δες το προηγούμενο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Βρε ειδα τη διορθωση.

Το θεμα ειναι σε τι χωρο θα "χρεωσεις" την υπερβαση υψους (μονο).

Σε Βοηθητικο ή σε Κυριο????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. το κακο ξερεις ποιο ειναι? Οτι εσυ θα το βαλλεις ως ΥΥΚΧ, για να εισαι 100% σωστος. Θα βρεθει ομως καποιος που θα το βαλλει ως ΥΥΒΧ.

Το προστιμο ειναι το μισο, θα τον προτιμησει ο πελατης και ουτε γατο ουτε ζημια. ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ δεν θα ασχοληθει κανεις με αυτο!!!!!

Εσυ απλα θα εισαι ο μλκς της υποθεσης!!!

 

Εγώ όμως θα κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια παρέα με τα παιδιά μου, ίσως και άφραγκος!!!!

Αυτός;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη δυστυχώς είναι ότι, για να πάρει τον μειωτικό συντελεστή 50% ένα "υπόγειο", ανεξαρτήτως του πότε φτιάχθηκε κ.λπ., πρέπει σήμερα να βρίσκεται σε υπόγεια στάθμη, δηλαδή, να μην ξεπερνάει το 1,20 μ. από το έδαφος. Αν το ξεπερνάει ή ....μπαζώνεται ή δεν παίρνει το 50%.

 

Δεν χρειάζεται τέτοιου είδους ...διερεύνηση και προβληματισμό. Είναι απλούστατο. Μας αρέσει, δεν μας αρέσει.

Βεβαίως τα πρόστιμα εκτινάσσονται στο Θεό..... Απλούστατα ούτε κι εδώ θα δούνε δηλώσεις.....

 

συμφωνώ.

εξάλλου κάνουμε διαγραμμα δόμησης με ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ταχτοποιήσει με τον Ν.4014/2011 παράβαση και έχει εξοφληθεί το πρόστιμο χωρίς όμως να έχουν υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και σχέδια.  Ο πελάτης δεν είχε προλάβει να κάνει το συμβόλαιο πώλησης και μου ζητάει νέα βεβαίωση με τον καινούργιο Νόμο για να ολοκληρώσει την μεταβίβαση. Μάλιστα η τραπεζική επιταγή του αγοραστή λήγει σε 5 ημέρες.

Σύμφωνα με τις νέες διευκρινίσεις πρέπει πρόκειται για «εκκρεμείς υπόθεση» και πρέπει να διεκπεραιωθεί σύμφωνα µε τις διατάξεις του ν. 4178/13 και απαιτείται η προηγούμενη μεταφορά των στοιχείων των δηλώσεων στις διατάξεις του Ν.4178/2013 με «αίτηση του εξουσιοδοτημένου μηχανικού».

Ποια είναι η διαδικασία για αίτηση μεταφορά των στοιχείων? Είναι κάποια λειτουργία του πληροφοριακού συστήματος που δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη? Η΄ πρέπει να κάνω νέα καταχώριση στην πλατφόρμα του Ν. 4178/2013 με τα ίδια στοιχεία να δω τι θα βγάλει… και εάν το κάνω πως θα περαστούν οι πληρωμές που έχουν γίνει με τον Ν.4014/2011?

Μήπως μπορώ να βγάλω βεβαίωση με νέα καταχώρηση στην πλατφόρμα του Ν. 4178/2013 και να δηλώσω ότι δεν υπάρχει νέα παράβαση αφού έχει τακτοποιηθεί με Ν.4014/2011 (μα τι λέω αφού έχει καταργηθεί – άρα ψευδής δήλωση)..

ΧΑΟΣ

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

για το δικό μου το θέμα καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε νέα βεβαίωση με τα στοιχεία του ακινήτου από τον 4178.

Επισύναψε σε αυτή το 5σέλιδο pdf της δήλωσης του 4014.

Τελείωσες μέσα σε μισή ώρα και μπορεί να κάνει συμβόλαια.

θα σου ζητήσει ο συμβολαιογράφος και υπεύθυνη δήλωση ότι, τα σχέδια που θα επισυνάψεις είναι αυτά που θα υποβάλεις στο σύστημα.

Μέσα σε 60 ημέρες πρέπει να μεταπηδήσεις τη δήλωση στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα περίμενα, γνωρίζοντας έστω ότι ο ιδιοκτήτης έχει το πολύ ένα πενθήμερο περιθώριο - δυστυχώς θα πρέπει να βρεθεί νέο.
Δεν ξέρουμε τελικά με την παλαιότητα τί θα γίνει, η εγκύκλιος δεν έχει ισχύ, και αν σε 15 (από το περιθώριο των 60) ημέρες από τώρα βγεί ΥΑ που να αναφέρει ότι οπωσδήποτε πρέπει να προσκομιστούν δημόσια έγγραφα για να προχωρήσει η οποιαδήποτε δήλωση, τί κάνεις τις υπόλοιπες 45? Τί θα δώσεις εσύ στο σύστημα? Ή ακόμα χειρότερα, μπορεί η μελλοντική ΥΑ να λέει για αναπροσαρμογή του προστίμου, ώστε να μην υπάρχουν λογιστικές διαφορές στο σύστημα (5Κ πρόστιμο με 4014, 10Κ με 4178) και το κυριότερο, για να μην τρέξει κανένας στο ΣΤΕ και ακυρωθεί ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ο 4178 λόγω μη-ισονομίας μεταξύ πολιτών για την ίδια ακριβώς περίπτωση. Ποιος θα είναι υπόλογος?
Και πες ότι κάτι συμβαίνει στον ιδιοκτήτη και δεν μπορεί να πληρώσει το ανταποδοτικό τέλος (να ήταν το λιγότερο..), θα το βάλεις από την τσέπη σου? Διότι δεν νομίζω ο καινούριος ιδιοκτήτης να ασχοληθεί με τις υποχρεώσεις του παλιού, αφού υπάρχει βεβαίωση με 4178 ότι όλα είναι εντάξει και θα έχει προχωρήσει σε συμβολαιογραφική πράξη / εγγραφή σε υποθηκοφυλακείο..

Αν ο 4014 έμπαζε από 10 σημεία, ο 4178 μπάζει τουλάχιστον από 100..

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γνώμη μου είναι ότι η υπόγεια στάθμη είναι υπόγεια ανεξαρτήτως ξεμπαζώματος.

 

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ. Η στάθμη του δαπέδου του υπογείου σε σχέση με τα υψόμετρα της αδείας είναι που καθορίζει τον μειωτικό συντελεστή .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: 

Οι "λοιπες παραβασεις" επηρεαζουν την κατηγορια στην οποια μπαινει μια αυθαιρετη κατασκευη/αλλαγη χρησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.