Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άλλη περίπτωση λέω, το γράφω λίγο πιο επεξηγηματικά.

δήλωση από 4014 με εξοφλημένο πρόστιμο, μεταφέρεται 4178 με τις ίδιες αυθαιρεσίες, απλά λόγω επανυπολογισμού βγαίνει παραπάνω το πρόστιμο. δεν είμαι υποχρεωμένη να πληρώσω αλλά ποια είναι η διαδικασία που ακολουθώ?

με το που κάνω τον συμψηφισμό καταλαβαίνει το 'έξυπνο σύστημα' ότι πρόκειται για εξοφλημένο πρόστιμο, με ίδιες παραβάσεις και μου το περνάει μόνο του?

 

δεν πειράζει θα μας απαντήσει κάποιος συνάδελφος, μήπως γνωρίζει κάποιος για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν επανυπολογίζεται το πρόστιμο αν δεν αλλάξεις τετραγωνικά κ δεν προσθέσεις πολεοδομική παράβαση.

 

δείτε εγκύκλιο 3 παρ. Β1, υπολογίζεται ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κάνει ή το στηρίζεις στην εγκύκλιο; Γιατί όσοι έχουν κάνει μεταφορά και έχουν αλλάξει ΜΟΝΟ συντελεστές, το πρόστιμο δεν επανυπολογίζεται. Η εγκύκλιος είναι "σαφής" όπως πάντα άλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

άλλη περίπτωση λέω, το γράφω λίγο πιο επεξηγηματικά.

δήλωση από 4014 με εξοφλημένο πρόστιμο, μεταφέρεται 4178 με τις ίδιες αυθαιρεσίες, απλά λόγω επανυπολογισμού βγαίνει παραπάνω το πρόστιμο. δεν είμαι υποχρεωμένη να πληρώσω αλλά ποια είναι η διαδικασία που ακολουθώ?

με το που κάνω τον συμψηφισμό καταλαβαίνει το 'έξυπνο σύστημα' ότι πρόκειται για εξοφλημένο πρόστιμο, με ίδιες παραβάσεις και μου το περνάει μόνο του?

 

Κοίτα patty, η συνθήκη για να κάνει το σύστημα επανϋπολογισμό είναι: να αυξηθεί το σύνολο των ΚΧ ή να αυξηθεί το σύνολο των ΒΧ ή να αυξηθούν οι λοιπές παραβάσεις. Μόνο τότε βγαίνει παραπάνω το πρόστιμο, το διαπιστώνεις στο πρώτο στάδιο της διαδικασίας υπαγωγής όταν βλέπεις το συγκριτικό πινακάκι. Αν περάσεις εκείνο το βήμα και περάσεις σε υπαγωγή, δεν υπάρχει γυρισμός σε ότι αφορά το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ισχύει αυτό που λένε όσοι συνάδελφοι έχουν κάνει τη διαδικασία. Το πρόστιμο μένει το ίδιο οπότε δεν έχεις πρόβλημα. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που το έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι μέχρι να κάνω την πρώτη μεταφορά..θα το επιχειρήσω!

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια γιατί η ζωή με αυθαίρετα είναι..ρίσκο*  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Προς ενημέρωση:

 

  • Δήλωση από μεταφορά όπου η αρχική εξοφλήθηκε ΕΦΑΠΑΞ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ, μετατράπηκε σε μηνιαίες δόσεις λόγω αλλαγής των στοιχείων.

Ο πελάτης όμως ήθελε να πληρώσει ΕΦΑΠΑΞ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ.

Παρότι το αίτημα αυτό δεν είναι αποδεκτό από το ΥΠΕΚΑ το έκανα εξηγώντας την ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης δήλωσης, με πήραν τηλέφωνο την επομένη το πρωί και μου είπαν ότι θα γίνει αποδεκτό ως το βράδυ.

 

  • Επίσης σε δήλωση μεταφοράς όπου μείωσα τις πολεοδομικές παραβάσεις, το πρόστιμο μειώθηκε και αυτό.
Edited by m_chalm
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.