Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

ρε παίδες

εξηγήστε μου!!

ποιός ο λόγος να μεταφέρω τις δηλώσεις του 4014 -τώρα δηλ μέχρι 6-2-14-αν δεν χρειάζομαι βεβαίωση μεταβίβασης ή έκδοση διοικ πράξης ή διαγραφή προστίμων;;

 

Αφού μπορώ να  βάλω (ότι πλήρωσε μέχρι στιγμής) σε συμψηφισμό σε νέα δήλωση μέχρι την 8-2-15

 

Κατά τα λοιπά, ότι αλλάζει λόγω διαφορών Ν 4014 και Ν 4178 στην περίπτωσή μου

(εμβαδά-χρόνος τέλεσης της αυθαιρεσίας-μεταβολές από κ/χ σε β/χ)

έτσι και αλλιώς και στη πρώτη και στη δεύτερη περίπτωση, είμαι υποχρεωμένος  να τα συμπεριλάβω 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πως θα πάει καποιος σε οριστική υποβολή όταν υπάρχουν ποσά που δεν εχουν πληρωθεί?

Επειδή έχω κι εγώ περιπτώσεις με αλλαγή των ΒΧ σε ΚΧ, σε δήλωση που ήταν σε προσωρινή υπαγωγή με πληρωμένο πρόστιμο, όπως και πολλοί από εμάς απ' ότι διαβάζω, αν κάποιος έχει προχωρήσει ανάλογη δήλωση και έχει μια σαφή απάντηση για το αν τελικά το επιπλέον πρόστιμο είναι απαιτητό, ας μας ενημερώσει, γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω προχωρήσει καμία παλιά δήλωση από .... φόβο  :shock: Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, μόλις πρόσεξα το footnote για την σύνταξη. Συγχαρητήρια!

 

Πρακτικά λόγος δεν υπάρχει αφού μπορεί να γίνει νέα αίτηση. Μόνο μία περίπτωση για παράβολο > υπόλοιπου του προστίμου μπορώ να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες

εξηγήστε μου!!

ποιός ο λόγος να μεταφέρω τις δηλώσεις του 4014 -τώρα δηλ μέχρι 6-2-14-αν δεν χρειάζομαι βεβαίωση μεταβίβασης ή έκδοση διοικ πράξης ή διαγραφή προστίμων;;

 

Αφού μπορώ να  βάλω (ότι πλήρωσε μέχρι στιγμής) σε συμψηφισμό σε νέα δήλωση μέχρι την 8-2-15

 

Κατά τα λοιπά, ότι αλλάζει λόγω διαφορών Ν 4014 και Ν 4178 στην περίπτωσή μου

(εμβαδά-χρόνος τέλεσης της αυθαιρεσίας-μεταβολές από κ/χ σε β/χ)

έτσι και αλλιώς και στη πρώτη και στη δεύτερη περίπτωση, είμαι υποχρεωμένος  να τις συμπεριλάβω 

 

Η μόνη διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση δεν πληρώνεις ξάνα παράβολο. (δηλαδή γίνετε μεταπήδηση της δήλωσης από 4114 σε 4178)

ενώ στην άλλη κάνεις νέα δήλωση 4178 πληρώνοντας αναγκαστικά νέο παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

 

....ποιός ο λόγος να μεταφέρω τις δηλώσεις του 4014 -τώρα δηλ μέχρι 6-2-14-αν δεν χρειάζομαι βεβαίωση μεταβίβασης ή έκδοση διοικ πράξης ή διαγραφή προστίμων;;

 

Καλημέρα φίλε.

 

Απολύτως κανένας!!!! Και το extra παράβολο που θα ζητηθεί "ισοφαρίζεται" σε πολλές περιπτώσεις με τις υπολειπόμενες δόσεις..... Οι τους "τόκους" παραπάνω από ενός έτους......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, μόλις πρόσεξα το footnote για την σύνταξη. Συγχαρητήρια!

 

Πρακτικά λόγος δεν υπάρχει αφού μπορεί να γίνει νέα αίτηση. Μόνο μία περίπτωση για παράβολο > υπόλοιπου του προστίμου μπορώ να σκεφτώ.

ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου

 

και σε συγχαίρω και εγώ για την άμεση και σωστή απάντησή σου

(καθότι πράγματι ενώ έχω πληρώσει 5000 € -μαζί με το παράβολο-θα μου ζητήσει ξανά παράβολο 2000 οπότε τα λοιπά που έβαλα σε συμψηφισμό θα πάνε χαμένα)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

@ponireas

Από που προκύπτει αυτό?Εκτός αν μιλάς για δηλώσεις του 4014 σε αρχική υπαγωγή

Τι εννοείς από που προκείπτει;

όταν κάνουμε νέα δήλωση δεν βγαίνει νέο παράβολο ;

Link to comment
Share on other sites

Στον 4014 ειχα δήλωση για κυρια και μοναδική κατοικία και ειχε πληρωθει παραβολο 500ευρω. Ειχει γινει συμψιφισμος του προστίμου με τον 3843 και ο ιδιοκτητης δεν πληρωσε αλλα χρηματα.Στη μεταφορα ομως, μετα τις προσφατες διευκρινησεις, θα βαλω "αλλη κατοικια" και τοπαραβολο θα ειναι 1000ευρω .Απο τη στιγμη που εχω συμψιφισμο παλαιων προστιμων(5.500) υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν τη διαφορα στο παραβολο;

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα 

ευχαριστώ

και άλλη μια πληροφορία

Με την αμοιβή μηχανικού τι υποθέτεις;;

Υπάρχει ή δεν υπάρχει πρόβλημα αν δηλώσω την παλιά -του 4014

(υπόψη ότι ως συνταξιούχος δεν αναφέρομαι σε προσωπική υπόθεση -αλλά έτσι-γενικά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.