Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Εγώ αν θα έκανα κοινή δήλωση θα έβαζα 2 λοιπές παραβάσεις (μια για κάθε ΟΙ).....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Ανέλαβα από συνταξιοδοτημένο μηχανικό να μεταφέρω στον 4178 περίπτωση Ν.4014 σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με ανεβασμένα σχέδια και δε θέλω να χρεώσω αμοιβή.

 

Τι κάνω με Α/Α συστήματος αμοιβών και συμφωνηθείσα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 το ποσό στη συμφωνηθείσα ελέγχεται. με το σύστημα αμοιβών όμως τι γίνεται? Πρέπει αναγκαστικά να κάνεις όλη τη διαδικασία έστω και για το πιο μικρό ποσό?

Link to comment
Share on other sites

Oxi αφού έχεις περαιώση με 4014 δεν σου ζητάει καινούρια αμοιβή.

Τώρα εσύ επειδή αλλάζει ο Μηχανικός... δεν πιστευω όμως αφού η δουλειά έχει γίνει.

Σιγά τώρα για τη μεταφορά και αφού δεν αλλάζει τίποτα μην ζητήσεις, σίγουρα όμως έχει ανεβάσει τα αρχεία σωστά? και σίγουρα δεν ζητάει τίποτα νέο ο 4178? οπότε εσύ ξέρεις αν κόψεις ή δεν κόψεις, για το σύστημα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, 99.9 σου λέω δεν θα ζητήσει....

Link to comment
Share on other sites

δηλωση που μεταφερεται απο 4014 στον 4178, εχει διαφορα στα τ.μ κατα 0,50 τ.μ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ....

 

Υπαρχει περιπτωση να γλυτωσω τον επαναυπολογισμο του προστιμου? (Αλλαζει το ποσοστό υπερβασης δομησης λόγω χιλιοστων πλεον αρα και το προστιμο...)

 

Λετε ν αξιζει τον κοπο μια επίσκεψη στο ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο δεν επηρρεάζεται από τις αλλαγές στους συντελεστές υπέρβασης, μόνο από τις αλλαγές στα τμ. Γι' αυτό καλύτερα κάντο γαργάρα αυτό το 0,50τμ, ειδικά αφού είναι και προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβετε η υποθεση εχει ως εξης :

 

Το αυθαιρετο (σε δωμα με χιλιοστα) δηλωνοταν κανονικα στην εφορια στο Ε9

 

Εκανα την τακτοποιηση με 4014 και ο μαλακας αντι να το βαλω οσο το δηλωνει αυτος στην εφορια, το εβαλα οσο το μετρησα.

 

Το περναω στο 4178 και παει ο ανθρωπος να βγαλει τις βεβαιωσεις που χρειαζονται για την μεταβιβαση απο την εφορια.

 

Εκει επειδη εχουν αλλαξει τα δεδομενα (λεπτομερειες δεν ξερω) του ζητανε τα χαρτια της τακτοποιησης, οπου και βλεπουν την διαφορα του 0,50 τ.μ αναμεσα στην δηλωση και το Ε9. Αρχιζουν και του λενε για προστιμα και κατι παλαβα....οποτε μου ξαναρχεται και μου ζηταει να του αλλαξω την δηλωση με διορθωμενα τα τ.μ.

 

Επειδη δεν μου εχει ξανατυχει επαναυπολογισμος του προστιμου, μπορει καποιος ευγενης συναδελφος να μ ενημερωσει ΠΟΤΕ και κυριως ΠΩΣ γινεται? Το προστιμο πληρωνεται σε δοσεις και η μεταβιβαση θα γινει αφου εχει πληρωθει ανω του 30% προστιμου.

 

το μονο που ξερω εχοντας διαβασει τις οδηγιες του ΤΕΕ, ειναι το προστιμο στην μεταφορα δηλωσης αλλαζει μονο οταν εχουμε αλλαγες στα τ.μ.

 

Στην δικια μου περιπτωση δεν θ αλλαξει λαμβανοντας υποψιν και το ποσοστο Υ.Δ?

 

Αν ισχυει αυτο που λεει ο letom, αλλαζω την δηλωση στα λιγοτερα τ.μ, κανω υποβολη και ουτε γατα ουτε ζημια...αλλα ειναι σιγουρο αυτο? Η αληθεια ειναι πως οταν παω να κανω υποβολη δεν μου αλλαζει το προστιμο...... :???:

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.