Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία δήλωση που μεταφέρεται από τον 4014 στον 4178 δεν πληρώνει ξανά παράβολο. Η ημερομηνία της αίτησης καθορίζει το εξάμηνο (Α, Β ή Γ). Αν κάνεις αίτηση πριν την 6/2 μπαίνεις στο 1ο εξάμηνο, άρα πρέπει μέχρι τις 10/2 να πληρωθεί το τέλος του ΤΕΕ και το πρώτο σετ δόσεων (6 μηνιαίες ή 1 εξαμηνιαία). Αν δεν πληρωθούν μέχρι τις 10/2, προσαυξάνονται με 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης. Επίσης η 10/2 θα είναι ημερομηνία ελέγχου για την έκπτωση 10% αν έχει πληρωθεί το 30% του προστίμου.

 

ωραία, και για όσους έχουν να πληρώσουν μόνο υπέρ ΤΕΕ και το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο αλλά χωρίς να έχουν δηλώσει άλλες αυθαιρεσίες, πληρώνω το τέλος του ΤΕΕ και συμψηφίζω τα πληρωμένα ποσά κ μόνο του το σύστημα καταλαβαινει ότι είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μια ερώτηση και από εμένα...

Μεταφέρω τις δηλώσεις από τον 4014 στον 4178 με εξοφλημένο όλο το πρόστιμο και εφάπαξ πληρωμη με έκπτωση 20%.

Πρέπει μέχρι 10/2 να τις  προχωρήσω σε υπαγωγή? Αν το κάνω αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Όσες δηλώσεις έχουν εξοφλήσει όλο το πρόστιμο, αφού δεν είναι σε κατάσταση αρχική υπαγωγής δεν χρειάζεται να τις δηλώσεις τώρα! Μπορείς μέχρι 6/2/2015.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, και για όσους έχουν να πληρώσουν μόνο υπέρ ΤΕΕ και το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο αλλά χωρίς να έχουν δηλώσει άλλες αυθαιρεσίες, πληρώνω το τέλος του ΤΕΕ και συμψηφίζω τα πληρωμένα ποσά κ μόνο του το σύστημα καταλαβαινει ότι είμαι οκ?

 

Δεν συμψηφίζεις τίποτα η αίτηση και οι πληρωμές σου απλά μεταφέρονται στον 4178 και βγαίνει νέο δοσολόγιο όταν: πληρώσεις το ανταποδωτικό, συμπηρώσεις την κατηγορία στο ΦΚ, και κάνεις υποβολή.

Από εκεί και πέρα ο ιδιοκτήτης πρέπει να τηρεί της προθεσμίες πληρωμής του νέου δοσολογίου για να μην έχει επιβαρύνσεις 1%  

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. απλά θέλω να τις τελειώσω...

Δηλαδή δε θα έχω θέμα? φοβάμαι μη χάσω την έκπτωση

Δεν χάνεις τίποτα. κάνε την μεταφορά όταν θα είσαι έτοιμη να ανεβάσεις σχέδια

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμψηφίζεις τίποτα η αίτηση και οι πληρωμές σου απλά μεταφέρονται στον 4178 και βγαίνει νέο δοσολόγιο όταν: πληρώσεις το ανταποδωτικό, συμπηρώσεις την κατηγορία στο ΦΚ, και κάνεις υποβολή.

Από εκεί και πέρα ο ιδιοκτήτης πρέπει να τηρεί της προθεσμίες πληρωμής του νέου δοσολογίου για να μην έχει επιβαρύνσεις 1%  

 

άλλη περίπτωση λέω, το γράφω λίγο πιο επεξηγηματικά.

δήλωση από 4014 με εξοφλημένο πρόστιμο, μεταφέρεται 4178 με τις ίδιες αυθαιρεσίες, απλά λόγω επανυπολογισμού βγαίνει παραπάνω το πρόστιμο. δεν είμαι υποχρεωμένη να πληρώσω αλλά ποια είναι η διαδικασία που ακολουθώ?

με το που κάνω τον συμψηφισμό καταλαβαίνει το 'έξυπνο σύστημα' ότι πρόκειται για εξοφλημένο πρόστιμο, με ίδιες παραβάσεις και μου το περνάει μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

άλλη περίπτωση λέω, το γράφω λίγο πιο επεξηγηματικά.

δήλωση από 4014 με εξοφλημένο πρόστιμο, μεταφέρεται 4178 με τις ίδιες αυθαιρεσίες, απλά λόγω επανυπολογισμού βγαίνει παραπάνω το πρόστιμο. δεν είμαι υποχρεωμένη να πληρώσω αλλά ποια είναι η διαδικασία που ακολουθώ?

με το που κάνω τον συμψηφισμό καταλαβαίνει το 'έξυπνο σύστημα' ότι πρόκειται για εξοφλημένο πρόστιμο, με ίδιες παραβάσεις και μου το περνάει μόνο του?

 

Απο την στιγμή που κάνεις επαναυπολογισμό και βγαίνει παραπάνω πρόστημο δεν έχεις τις ίδιες αυθαιρεσίες, κάτι έχεις αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

όχι απαραίτητα! μπορεί να έχουν αλλάξει οι συντελεστές, αφού υπάρχει και παράγραφος που λέει ότι ' επανυπολογίζετε το πρόστιμο και αν βγει μεγαλύτερο, με τις ίδιες αυθαιρεσίες, δεν πληρώνεται.'

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.