Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 3 (οδηγίες-διευκρινίσεις) Vs N.4178/2013


Recommended Posts

δείτε εδώ αποθήκη έγινε Ξενοδοχείο και πως γνωμοδότησαν τότε και τι μας λένε ΠΑΡΑΝΟΜΑ σήμερα 

http://www.michanikos.gr/topic/16778-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF-85/?do=findComment&comment=577782

 

επίσης οι ίδιοι που γράφουν τα παραπάνω ΑΜΕΣΩΣ πιο κάτω αναφέρουν

1)    Παρ. Β. Κατηγορία 2 : Ως αυθαίρετη κατασκευή νοείται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

Δεν προκύπτει υποχρέωση υπαγωγής αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρων από κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) σε κύρια χρήση (κατοικία, κατάστημα) προ 1.1.1983, δεδομένου ότι η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε με το άρθρο 5 του ν. 1577/85. Εξαιρείται η εγκατάσταση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κύριων χώρων σε χρήση ειδικών κτιρίων υπολογιζομένου του προστίμου σύμφωνα με την παρ. 5β του άρθρου 18 του ν. 4178/13.

τακτοποίησα με τον 4014 μετατροπή ισόγειας αποθήκης σε κατάστημα σε κτίριο του 67..και μάλιστα με τσουχτερο πρόστιμο λόγω αλλαγής χρήσης 1,4 . Τώρα δηλαδή θεωρείται νόμιμο σύμφωνα με τα παραπάνω;Δεν θα έπρεπε να δηλώθεί καν;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και πόσα τέτοια έχει πληρώσει ο κόσμος να ήξερες iguana ειδικά με καταστήματα που είχαν καταγγελίες και ήθελαν οι άνθρωποι να είναι νόμιμοι (τρομάρα τους)!

Πολλά λεφτά έχουν δωθεί (1,4 γαρ) τσάμπα όπως προκύπτει από την "και καλά" εγκύκλιο 3. 

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστηματα που αποδεδειγμενα ειχαν αλλαξει χρηση πριν το 85 δεν  τακτοποιουσαμε την αλλαγη της χρησης με τον 4014......

 

 

 

Εχω και  φρεσκα νέα !!!!Περιμενουνε ισως και μες τη βδομάδα νεα εγκύκλιο!!!!! :| :neutral: :sad: :-(

Απ οτι μας ειπαν στο σεμινάριο θ αλλαξει το ποσοστο υπεβασεων που υπολογιζεται με τα χιλιοστα της ιδιοκτησιας, και θα καθοριζει θεματα του τυπου: "οταν εχεις αυθαιρετο όροφο δεν εχεις υπέρβαση κάλυψης" :confused: !!!!!(το γραφω οπως το άκουσα).

Επισης οσοι δε βιαζεστε να κανετε μεταφορες 4014 μη κάνετε τίποτα, γιατι σημερα αν μεταφερεις μετρα βοηθητικων χωρων του 4014 (ισογεια αποθηκη πχ) χωρις μειωτικο συντελεστη δεν σου κραταει το παλιο προστιμο...Θα προσαρμοσουν το συστημα ετσι ωστε να σου κραταει το παλιο προστιμο στο συνολικο  αθροιμα των μετρων της δήλωσης.

Με τις υγειες μας.....

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Τα καλά νέα δεν έχουν τελειωμό συνάδελφοι! Πριν μισή ώρα που ήμουν στο δρόμο, είδα σε τηλεόραση καφενείου τον Σπίρτζη. Κοντοστάθηκα να δω καλύτερα και ήταν και ο Γρυλλάκης. Και το καλύτερο? Είχε λεζάντα στο κάτω μέρος της οθόνης "Τι ισχύει για την τακτοποίηση αυθαιρέτων"!!! Είμαι σίγουρος ότι θα ειπώθηκαν βαρυσήμαντα πράγματα και θα απαντήθηκαν πολλά ερωτήματα που μας απασχολούν!

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντά η νέα εγκύκλιος στο πρόβλημά μου εδώ και δύο μήνες;;;;;

Στο πως θα δηλωθεί το σπιτάκι της Barbie που έχει στήσει η κόρη μου στο μπαλκόνι;;;;

Με ΥΔΚΧ ή με αναλυτικό;;;;

 

P.S. Μπράβο ioannat (+1) για τα χαρμόσυνα νέα που ...κόμισες!!!

Link to comment
Share on other sites

Συναδερφοι στη νεα εγκυκλιο φανταζομαι οτι θα ¨μαζεψουν¨τ ασυμαζευτα της εγκυκλιου 3 και καλα θα κανουν .....Για την επιπλεον δουλεια ομως τη δικια μας τηρουν "σιγη ιχθυος" , και δε θ αναφερθω στις προκλητικες δηλωσεις του ιδιου του υπουργου το καλοκαιρι που ειπε οτι "εχουμε πληρωθει για την τακτοποιηση"...Που ειναι το ΤΕΕ να μας θεσπισει αμοιβη για τη μεταφορα των δηλωσεων??Μηπως δεν ξερει οτι για το τελος ανταποδωσης μας υποχρεωνουν να υπαναυποβαλουμε??Κατα τη γνωμη μου ολα τα αρχεια πρεπει να ξαναυποβληθουν και να προσαρμοστουν στις απαιτησεις του νεου νομου...Το ιδιο και οι εξουσιοδοτησεις και οι υπευθυνες δηλωσεις.......Δεν ξερω αν διαβαζει καποιος απο τη διοικουσα του ΤΕΕ ...αλλα σε λιγο θα χουν εκλογες και "τους συμφέρει" να μας ακουσουν......

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντά η νέα εγκύκλιος στο πρόβλημά μου εδώ και δύο μήνες;;;;;

Στο πως θα δηλωθεί το σπιτάκι της Barbie που έχει στήσει η κόρη μου στο μπαλκόνι;;;;

Με ΥΔΚΧ ή με αναλυτικό;;;;

 

P.S. Μπράβο ioannat (+1) για τα χαρμόσυνα νέα που ...κόμισες!!!

Με αφορμή έναν πολύ τυπικό πελάτη μου που έχει βγάλει άδεια ακόμα και για να αναπνέει,

ρώτησα την γνωστή πολεοδομία αν πρέπει να κάνω κάτι για να βάλω ένα σπιτάκι / παιχνίδι 2Χ2 leroy merlin στον κήπο.

Η απάντηση ήταν ότι χρειάζομαι κανονική άδεια.

Όταν ρώτησα τι είδους μελέτες θα μπορούσε να περιλαμβάνει μια τέτοια άδεια,

τη στιγμή που το σπιτάκι είναι απολύτως προκατασκευασμένο και δεν συνδέεται με καμία εγκατάσταση,

και ποιούς όρους δόμησης (Δ, δ, κάλυψη, κλπ) θα πρέπει να τηρήσω,

κοντοστάθηκαν λίγο και μου είπαν το θεϊκό: "βάλτο έτσι μωρέ, ποιός θα σε πειράξει;"

"κι αν σας κάνουν καταγγελία και έρθετε για αυτοψία, θα με γράψετε;"

"ΝΑΙ!!!"

κι ο Θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο σενάριο είναι και η νέα εγκύκλιος ν' ακολουθεί την παπαριές της προηγούμενης!!!

Δηλαδή, να προσπαθεί να δώσει ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ, ΜΗ ΣΥΝΝΟΜΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΧΩΡΙΣ ΙΣΧΥΡΗ ΝΟΜΙΚΗ ΒΑΣΗ και τελικά αυτό που θα καταφέρει θα είναι να μπλέξει περισσότερο τα πράγματα!!!!!

 

Η πορεία που πρέπει ν' ακολουθηθεί είναι ΜΙΑ.

Και εμπεριέχει "νομοθέτημα" που θα έρθει για ψήφιση στη Βουλή και θα συμπληρώσει - διευκρινίσει - τροποποιήσει τον ισχύοντα νόμο!!!!

Ό,τι και να πουν μέσω των εγκυκλίων που ΔΕΝ ακολουθεί τα προδιαγεγραμμένα του ισχύοντος νόμου ΔΕΝ πρόκειται να τα ακολουθήσει ουδείς, διότι θα είναι ανίσχυρα "νομοθετήματα" που δεν θα οδηγήσουν πουθενά και τα οποία θα εκπέσουν στην πρώτη προσφυγή σε δικαστήριο!!!!!

 

 

Υ.Γ. Κάποιοι νομίζουν ότι, κάνω πλάκα γράφοντας για το σπιτάκι της Barbie......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα συμφωνώ απόλυτα. Ακριβώς έτσι!

Επειδή όμως δεν έχουν τη δυνατότητα να νομοθετούν όπως πρέπει και όταν πρέπει,

θα έχουμε τα ξεφτιλίκια του 4014, και τελικά εκεί που πήγε να μπει μια τάξη,

(γιατί πράγματι ο 4178 είναι πολύ καλύτερος του 4014 ως κείμενο)

τελικά θα γίνουμε χειρότερα με τις εγκυκλίους κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.