Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

θεωρητικα ποιο οικονομικη η δευτερη και "πιο πολυ" η πρωτη.

 

Αν με αυτη τη διατυπωση (και οτι νομιζεις οτι καταλαβες) μπορεις να προβεις σε αγορα τετοιου κοστους, τοτε ελευθερα........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απλα η γνωμη μου ειναι οτι και τα 2 ειναι πολυ καλα μηχανηματα

απλα υπηρξαν παραπονα απο το  after sale της μιτσουμπισι

τα ριχναν ολα στον εγκαταστατη

 

υστερα δεν εκοβε το εργαλειο καθολου

 

απο κει που θα την παρεις την αντλια τι ειναι αυτος αντιπροσωπος?

 

+1 μανενι

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Ναι OTTO αντιπρόσωπος πρέπει να είναι της Mitsubishi. Πως γίνεται maneni να ζεστάνει πιο πολύ το σπίτι η πρώτη δηλαδή η zubadan όταν φτάνει το νερό στους 60 βαθμούς το ανώτερο και λογικά το μηχάνημα θα πρέπει να δουλεύει φουλ? Και πως γίνεται η δεύτερη να είναι πιο οικονομική στην κατανάλωση ρεύματος αφού χρησιμοποιεί δύο συμπιεστές? Εσείς είστε οι διπλωματούχοι, λογικά θα ξέρετε...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί βρε παιδιά κάποιος διπλωματούχος να μου μιλήσει με αριθμούς, αν θεωρήσουμε ίδιες συνθήκες και θερμοκρασία πχ στους -15 ΠΟΣΟ ρεύμα θα καίει η μια και ΠΟΣΟ η άλλη? Τόσο απλό! Άν ναι καλώς, αλλιώς σκίστε τα τα διπλώματα...

Edited by Geo Ko
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

για να απαντηθεί αυτό το ερώτημα πρέπει να βρούμε την θερμοκρασία του νερού στο κύκλωμα.

για να βρεθεί αυτό πρέπει να μου πεις τι θερμοκρασία θέλεις μέσα στο σπίτι

μετά χρειάζομαι τις απώλειες του οικήματος

για να γίνει αυτό θέλω μια κάτοψη και όλα τα υλικά τοιχοποιίας που χρησιμοποιούνται και που βρίσκονται αυτά.

με την κάτοψη θεωρώ ότι έχω προσανατολισμό οπότε καλά μέχρι εδώ.

επίσης χρειάζεται μια αυτοψία για να δω σε τι κατάσταση είναι τα υλικά σου (ιδανικά θερμογραφικη σάρωση) και να υποθέσω λάθη κατασκευής που ενδεχομένως δημιουργούν θερμογεφυρα. έτσι λοιπόν βρησκω απώλειες χώρου άρα και απαιτούμενη ισχύ.

το μόνο πουου λείπει είναι το cop της μονάδας για θερμοκρασία αέρα -15 και θερμοκρασία νερού όσο την βρήκα παραπάνω. επειδή αυτό δεν υπάρχει πρέπει να το υποθέσω. επειδή ούτε κάτοψη μου έδωσες ούτε υλικά ούτε θερμοκρασία χώρου ούτε διαστάσεις σωμάτων ούτε καν φωτογραφία (αντί αυτοψιας) τα υποθέτω και αυτά αυθαίρετα.

η μια σκέψη είναι ότι θες 70 βαθμούς νερό άρα η Mitsubishi δεν παίζει.

η daikin πάλι υποθέτω ότι έχει cop κάπου 1.8 επίσης υποθέτω ότι θες 9kw άρα υποθέτω πάλι ότι θες 25 ευρώ για εκείνη τη μέρα.

η άλλη σκέψη είναι ότι θες 55 βαθμούς και 6kw άρα υποθέτω cop 2.3 για την daikin και 2 για την mitsubishi αρα 13.77 ευρώ και 15.8 αντίστοιχα.

θα μπορουσα να σου δώσω πιο κοντινο αποτέλεσμα αν ήξερα τουλάχιστον πόσο πετρέλαιο εκαψες εκείνη τη μέρα αλλα και πάλι θα υπεθετα ότι ο λεβητας σου ήταν βρώμικος η καθαρός η υπερδιαστασιολογημενος η ότι θερμαινες και το λεβητοστασιο κλπκλπ

 

 

αν εσύ πιστεύεις ότι με το παραπάνω μπορείς να διαλέξεις που θα διαθέσεις 6000 ευρώ εγώ πάω πάσο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1500 ευρω πετρελαιο, τουλ 1000 λιτρα πετρελαιο με τιμες 2012

1000 λιτρα πετρελαιο=>12.000 kWh

με χρεπι λεβητα ΒΑ=70% ο χρηστης αξιοποιησε 8400 kWh

 

Mε αντλια χρειαστηκε 1100 kWh. Αν δεν εβαλε στο σπιτι μονωση μαλλον ξεπαγιασε... με ολο το σεβασμο χρηστο δεν βγαινει

 

Αν και χοντρικός ο υπολογισμός σου, δίνει το συλλογισμό μου.

Νταξ' κάποιοι για να πουλήσουν θα ρίξουν πολλούς παπάδες...

Τα κουκιά δεν βγαίνουν με τίποτα κι οποιαδήποτε συνέχεια της κουβέντας θα μας κάνει γραφικούς

Link to comment
Share on other sites

pankrok ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να προσπαθήσεις να μου δώσεις απάντηση, αλλά όντως απάντηση δεν πήρα. Λοιπόν έχουμε δύο μηχανήματα, σωστά? Θεωρούμε ότι έχουμε και δύο ίδια σπίτια, θεωρούμε με δυο λόγια ότι όλα είναι ίδια.. Για να μπει στο παιχνίδι η mitsubishi λέμε ότι θέλουμε 60 βαθμούς νερό. Έξω έχει -15 και στα δύο σπίτια..  :smile:  και έχουμε δύο μηχανήματα με δύο διαφορετικά cop. Ποιο θα καταναλώσει περισσότερο ρεύμα και γιατι? Φυσικά θα ήθελα απάντηση και στο αν θα μπορεί να ζεσταθεί το σπίτι με 60 βαθμούς νερό αλλά είναι σίγουρα κάτι που δε μπορείτε να μου πείτε..

Edited by Geo Ko
Link to comment
Share on other sites

Αν και χοντρικός ο υπολογισμός σου, δίνει το συλλογισμό μου. Νταξ' κάποιοι για να πουλήσουν θα ρίξουν πολλούς παπάδες... Τα κουκιά δεν βγαίνουν με τίποτα κι οποιαδήποτε συνέχεια της κουβέντας θα μας κάνει γραφικούς

 

κρασιά

 

@GEO KO

οι συναδελφοι απαντουν εθελοντικα και με ολη την ευγενεια που τους χαρακτηριζει

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΤΟ το εκτιμώ, είπα εγώ το αντίθετο? Κ από εσένα περιμένω μια ευγενική απάντηση εθελοντικά.. (αν θες και μπορείς φυσικά...)

 


 

@GEO KO

οι συναδελφοι απαντουν εθελοντικα και με ολη την ευγενεια που τους χαρακτηριζει

Edited by Geo Ko
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.