Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης κτηρίων


solar

Recommended Posts

Sorry κιόλας...αλλά είπε "κάτι" "κάποιος" που αναφέρθηκε από "κάποιον" "κάπου"...και το παίρνουμε δεδομένο!?!

GeorgeS δεν υπάρχει τίποτα σίγουρο!

Αρα και για τους κατόχους Master και phd δεν υπάρχει επίσης τίποτε!

 

Πάντως...επείδη σήμερα ενημερώθηκα...δεν υπάρχει τίποτα επίσημο ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αντιλέγω βρε παιδιά. Ότι και να λέμε μέχρι να βγει το Π.Δ. ή η σχετική απόφαση είναι στο αέρα, απλά κουβεντιάζουμε τις όποιες πληροφορίες μαθαίνουμε με τον α ή β τρόπο. Λες όταν βγει το τελικό κείμενο να πω στο Χάρη ή σε κάποιον άλλο: "Χάρη, μας είπες ψέματα ότι δεν θα συμμετάσχουν αυτοί, δεν θα σου ξαναμιλήσω για 2 μήνες" ?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο Ευθυμιάδης δεν είναι κάποιος τυχαίος, είναι ο συντονιστής της επιτροπής του ΤΕΕ για τον ΚΕΝΑK. Σίγουρα κάτι παραπάνω θα γνωρίζει.

Φυσικά τίποτα δεν είναι επίσημο και σίγουρο αλλά όταν υπάρχουν πληροφορίες "εκ των έσω" και ανθρώπους όπως ο Ευθυμιάδης που έχουν σημαντικές θέσεις, έχουν και άλλη βαρύτητα.

Ελπίζω βέβαια GeorgeS και λοιποί να μου μιλάτε και να μην μου κρατάτε μούτρα αν δεν επαληθευθούν όσα ανέφερα. Ψέμματα πάντως δεν σας είπα, σας μετέφερα όσα άκουσα.

Link to comment
Share on other sites

α δεν ξέρω, εγώ μάλλον θα κρατήσω μούτρα όλο το καλοκαίρι, ίσως και λίγες μέρες από το φθινόπωρο μέχρι να μου περάσει. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σημειώστε καλά αυτά που θα πω γιατί έχω το κληρονομικό χάρισμα

 

1. Δικαιωμα ΟΛΟΙ οι αποφοιτοι σχολών θετικής κατεύθυνσης.

 

Δηλαδη μηχανικοι ΑΕΙ+ΤΕΙ και φυσικοί+χημικοι+μαθηματικοί

 

Το ΤΕΕ το δέχεται ΜΟΝΟ αν δίνει αυτό την πιστοποίηση.

 

Φυσικά ως γνωστόν το ΤΕΕ (μέσω ΙΕΚΕΜ) δεν έχει πιστοποιηθεί να δίνει πιστοποιήσεις.

 

Για να πάρει το ΙΕΕΚΕΜ πιστοποίηση πιστοποιητή, βάλτε κανά χρόνο και βλέπουμε

 

2. Reference building όχι όμως για τα μεγάλα κτίρια (πόσα m2 το είδα στο όραμα αλλά το ξέχασα).

 

Τιμή για reference building 1e/m2 (τελική, αυτό το είδα), για τα μεγάλα κτίρια τιμές αγοράς/ανταγωνισμός

 

(και καλά ξέρετε ελεύθερη αγορά, ανταγωνισμός, 20.000ευρώ μια μέση θερμοκάμερα, 5000-10000 ευρώ το software για αναλυτική, ποσά πολύ προσιτά στον μέσο μηχανικό)

 

3. όσοι νομίζουν ότι τα σεμινάρια ΕΝΕΡ είναι 6, ας μάθουν ότι θα γίνει και 7ο, και το 7ο πάρα πολύ δύσκολα μέσα στο 2009

 

4. 7μελής επιτροπή θα κρίνει τον κάθε υποφήφιο ΑΝ πρέπει ΚΑΙ πόσες ώρες σεμινάρια πρέπει να παρακολουθήσει.

Στα (+) του καθένα είναι master, προυπηρεσία και παρόμοια τέτοια

 

5. Τρεις (3) θα είναι οι πιστοποιήσεις: Κέλυφος, Θέρμανση & Ψύξη-Κλιματισμός, ότι θέλει ο καθένας (από 1 ως 3) στην ίδια εξέταση αλλά οι ερωτήσεις αλλάζουν ανάλογα με πόσες πιστοποιήσεις διαλέγει κάποιος

 

6. Εξετάσεις σε ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών και εξέταση σε χρήση οργάνων. Βέβαια όργανα δεν έχουμε δει, αλλά θα εξεταστούμε

 

7. Η καθυστέρηση μπορεί και να οφείλεται στην ιστορία νομιμοποίησης των ημι-υπαίθριων γιατί ως γνωστόν ο ενεργειακός επιθεωρητης είναι τρομερή επινόηση και πρέπει να πιστοποιεί ΟΧΙ ότι λένε τα σχέδια της πολεοδομίας ΑΛΛΑ ότι έχει κατασκευαστεί.

(φυσικά οι παρανομίες θα είναι ελάχιστες, σχεδόν ανύπαρκτες, όλοι χτίζουν όπως τα σχέδια στην πολεοδομία αλλά μιλάμε για αυτές τις ελάχιστες εξαιρέσεις παρανομίας)

 

8. Μία ΚΥΑ και ένα ΠΔ είναι η νομοθεσία, κολλημένες και οι 2 κάπου σε ένα υπουργείο με πολύ οικολογικές ευαισθησίες

 

αυτά είδα στον καφέ και τα ταρώ

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον "καφέ και τα ταρώ" τα είδες κάπου γραμμένα ή τα άκουσες από κάποιον;

Αν έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις τις πηγές σου, για περαιτέρω έρευνα και αξιολόγηση από τους συναδέλφους σου, θα σου είμαστε ευγνώμονες.

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν αποκαλύπτω τις πηγές μου.

 

ποιο από τα 1 ως 8 σε ενδιαφέρει περισσότερο για

 

να επικοινωνήσω με την πηγή μου για διευκρινίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τι ενδιαφέρει εμένα προσωπικά. Τις δημοσιεύσεις μας τις διαβάζουν κι άλλοι συνάδελφοι που πιθανόν να θέλουν να ψάξουν περισσότερο το θέμα και θα τους ήταν χρήσιμο να γνωρίζουν την πηγή των πληροφοριών που παρέθεσες. Σημαντικός επίσης και ο χρόνος κατά τον οποίο αντλήθηκαν αυτές οι πληροφορίες καθότι εκ των πραγμάτων φαίνεται ότι η κατάσταση είναι πολύ ρευστή.

Αν πάντως δε θέλεις να αποκαλύψεις τις πηγές σου όπως έκανες στο θέμα των αγκυρώσεων με τις πολύ ενδιαφέρουσες εργασίες που παρέθεσες, πάω πάσο (μπορώ να κάνω κι αλλιώς; :)).

Link to comment
Share on other sites

χάρη αυτά που λέω δεν είναι κάπου γραμμένα να σου δώσω link,

 

όραμα ήταν,

 

για το χρόνο των πληροφοριών, σου λέω πάντως ότι μυρίζουν θάλασσα

 

edit: Σημειώστε επίσης ότι οι γερμανοί ξανάρχονται (standard)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

 

Μετα απο συνομιλια με τον κο Μαρίνο Αντώνη (Σύμβουλος του Γενικού Γραμματέα )2106969854 απο το υπ.αναπτυξης ,δικαίωμα συμμετοχής εχουν όλοι οι μηχανικοί .

Όσοι δεν έχουν ειδικότητα ενεργειακών θα πρέπει να κάνουν τα σεμινάρια,εξετάσεις θα δώσουν όλοι ανεξαιρέτως .

Οι εξετάσεις θα δωθούν στις κατα τόπους νομαρχίες και επιμελητήρια στην ελληνική επικράτεια .

περα απο το ΤΕΕ σεμινάρια υλοποιούν πιστοποιημένοι φορεις ΚΕΚ.(κατα ΕΚΕΠΙΣ & ISO)

ΤΟ ΚΕΚ ΠΡΟΟΔΟΣ 21 υλοποιεί σεμινάρια με την ενεργειακή ομάδα της Ε.Β.Ε.Τ.Α.Μ στο Ελληνικό και με μεγάλη επιτυχία .

Σας παραθέτω το site για περισσότερες πληροφορίες

http://www.prroodos21.gr

 

Ελπίζω να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.