Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχει βγάλει ειδοποιητήριο στη γυναίκα μου , που έχει παραιτηθεί σαν δικηγόρος από πέρσι , δηλαδή την έχει ακόμη ως ελεύθερο επαγγελματία υπόχρεα καταβολής ασφαλιστικών εισφορών , ενώ ήδη έχει βγει η απόφαση για προσωρινή σύνταξη από το ΕΤΤΑ - ΤΑΝ!τι να κάνει ;εννοώ για την πρέπουσα διόρθωση  ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μπαίνει με τους κωδικούς του gsis. Στο gsis μπαίνω κανονκά εν τω μεταξύ.

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος για το ΕΦΚΑ για τους μηχανικούς με μπλοκάκι (έως 2 εργοδότες), πως θα γίνεται η πληρωμή των εισφορών; Το ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ βγήκε κι έχει τις συνολικές εισφορές, αλλά εμείς υποτίθεται ότι πρέπει να πληρώσουμε το 1/3. Δηλ. αν το κάνουμε με e-banking ή στην τράπεζα, θα βάζουμε τον κωδικό της πληρωμής όπως είναι, αλλά στο ποσό θα βάζουμε το 1/3; 

 

Επίσης, το επικουρικό+ εφάπαξ δεν έχει βγει ακόμα, αλλά και γι'αυτά το ίδιο δεν ισχύει; Δηλ. το 1/3 δεν πρέπει να πληρώσουμε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος για το ΕΦΚΑ για τους μηχανικούς με μπλοκάκι (έως 2 εργοδότες), πως θα γίνεται η πληρωμή των εισφορών; Το ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ βγήκε κι έχει τις συνολικές εισφορές, αλλά εμείς υποτίθεται ότι πρέπει να πληρώσουμε το 1/3. Δηλ. αν το κάνουμε με e-banking ή στην τράπεζα, θα βάζουμε τον κωδικό της πληρωμής όπως είναι, αλλά στο ποσό θα βάζουμε το 1/3; 

 

Επίσης, το επικουρικό+ εφάπαξ δεν έχει βγει ακόμα, αλλά και γι'αυτά το ίδιο δεν ισχύει; Δηλ. το 1/3 δεν πρέπει να πληρώσουμε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Βασικές ερωτήσεις: α) τι ενημέρωση έχεις λάβει από τον εργοδότη σου (σε ενημέρωσε, δηλαδή, ότι αναλαμβάνει τα 2/3);  

β) τρέχουσα σύμβαση έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Ναι, έχω τρέχουσα σύμβαση και αναφορικά με τα 2/3 του εργοδότη, μου έχουν πει να βάλω στο μπλοκάκι "απασχόληση σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.9 του άρθρου 39 του Ν. 4387/2016."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

Ναι, έχω τρέχουσα σύμβαση και αναφορικά με τα 2/3 του εργοδότη, μου έχουν πει να βάλω στο μπλοκάκι "απασχόληση σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.9 του άρθρου 39 του Ν. 4387/2016."

 

Συνεπώς, το "σωστό" ειδοποιητήριο (δηλ. 1/3*37.95%*[μηνιαία αμοιβή]) θα βγει αφού κάνει ΑΠΔ ο εργοδότης σου και σε δηλώσει (τέλη Φεβρουαρίου). 

 

Μέχρι τότε σε δηλώσεις αρμοδίων είχα διαβάσει ότι "δυστυχώς μέχρι να γίνουν οι πρώτες ΑΠΔ θα πρέπει ο εργαζόμενος να πληρώσει το "λάθος" ειδοποιητήριο, και όταν υποβληθούν οι ΑΠΔ και γίνουν οι απαραίτητες διασταυρώσεις θα γίνουν οι ανάλογοι συμψηφισμοί"...

 

ΥΓ: Ναι, έχω τρέχουσα σύμβαση και αναφορικά με τα 2/3 του εργοδότη, μου έχουν πει να βάλω στο μπλοκάκι "απασχόληση σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.9 του άρθρου 39 του Ν. 4387/2016."

 

Αυτό σου το είπε ο εργοδότης;

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρωσουμε αυτον τον μηνα την πρωτη δοση,

θα κρατήσουμε το ειδοποιητηριο και με το ιδιο ειδοποιητηριο και την ιδια εντολη πληρωμης θα πληρωσουμε και τον επομενο μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.