Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

 βάση υπολογισμού είναι τελικά το 85% του αθροίσματος (καθαρό φορολογητέο+καταβληθείσες εισφορές)

Εννοώ το καθαρό φορολογητέο το οποίο προσαυξάνεται με το 85% των εισφορών και όχι το 85% του αθροίσματος (καθαρό φορολογητέο+εισφορές).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι σιγουρα του ΤΣΜΕΔΕ εισφορες?

Μηπως ειναι απο ΙΚΑ?

ναι σιγουρα ..δεν ημουν ποτε στο ικα ουτε χρωσταω κατι εκει ... ειχα κανει διακανονισμο και τον εχω χασει ισως γιαυτο ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο καλημέρα:

Δεν είναι έτσι.

Υπάρχουν οφειλές στο τ.ΤΣΜΕΔΕ, είτε από ρυθμίσεις, είτε από μη εξοφλήσεις εκδοθέντων ειδοποιητηρίων, είτε από αναδρομικά (αυτά τα τελευταία πλέον θα εμφανίζονται στην αντίστοιχη παραπομπή του τ.ΤΣΜΕΔΕ, αν πιθανόν αναφέρεται σε αυτά ο el_capitan, ακόμη δεν έχουν εκδοθεί αυτά τα αναδρομικά στο Α'18 που θα αφορούν στα του Α'13)

 
Πέτρο προς ενημέρωσή σου δες την Εγκύκλιος ΕΦΚΑ. αρ. 1/2017
"[...]
Εισφορές που έχουν δημιουργηθεί έως 31/12/16 θα εξακολουθήσουν να εισπράττονται μέσω των υφιστάμενων συμβάσεων συστημάτων που τηρούν μέχρι σήμερα οι ΦΚΑ, μέχρι νεωτέρας.
[...]"
 
el_capitan:
Κάνε έναν κόπο και ενημέρωσε το προφίλ σου με την ιδιότητά σου. Ενημερώσου γενικότερα από τους Κανόνες Συμμετοχής.
 
Arche καλημέρες:
Αυτό θεωρώ ότι το κάνουν διότι τότε εκδόθηκε η σχετική απόφαση (Απόφαση 398_18-5-16 ΕΤΤΑ_ΤΣΜΕΔΕ)  για την αναζήτηση των αναδρομικών οφειλών. Απλά για να διατηρείται μια υποτυπώδη σύνδεση με την απόφαση.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ολο γραπτά μου Βάζεις Γιώργη.. δεν σέβεσαι καθόλου το χρόνο μου. Είδα τεράστιο κείμενο και μυρίστηκα μεγάλη απάτη στρίμωγμα καθαρό, το αφεντικό τυλίχτηκε ομορφα με το πολυσέλιδο συμβόλαιο. Και το μνημόνιο δεν "το σκίσαμε με ένα νόμο". Και τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά απάντησα στο ερώτημά σου. 8-)

Μην μπεις στον κόπο να το διαβάσεις !!!! ... η ουσία είναι ότι, ότι είναι να σε βρει από αναδρομικά θα το μαθαίνεις-παθαίνεις μέχρι και το Α'20... εκτός αν δινουν παρατάσεις.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

 

αυτό εννοώ,

ανδρομικά από Α2013 τα οποία θα βγούν κάποια στιγμή αυτό το εξάμηνο, Α2018, αλλά αφορούν το Α2013.

σχετικό ερώτημα έχω κάνει και εγώ, εδώ στο φόρουμ.

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει Α2018 από το τσμεδε, αφού όλα τα διαχειρίζεται ο εφκα

 

 

 

Πέτρο καλημέρα:

Δεν είναι έτσι.

Υπάρχουν οφειλές στο τ.ΤΣΜΕΔΕ, είτε από ρυθμίσεις, είτε από μη εξοφλήσεις εκδοθέντων ειδοποιητηρίων, είτε από αναδρομικά (αυτά τα τελευταία πλέον θα εμφανίζονται στην αντίστοιχη παραπομπή του τ.ΤΣΜΕΔΕ, αν πιθανόν αναφέρεται σε αυτά ο el_capitan, ακόμη δεν έχουν εκδοθεί αυτά τα αναδρομικά στο Α'18 που θα αφορούν στα του Α'13)

 
Πέτρο προς ενημέρωσή σου δες την Εγκύκλιος ΕΦΚΑ. αρ. 1/2017
"[...]
Εισφορές που έχουν δημιουργηθεί έως 31/12/16 θα εξακολουθήσουν να εισπράττονται μέσω των υφιστάμενων συμβάσεων συστημάτων που τηρούν μέχρι σήμερα οι ΦΚΑ, μέχρι νεωτέρας.
[...]"
 
......................
....................

 

 

 

Γιώργο,

 

αυτό εννοώ,

ανδρομικά από Α2013 τα οποία θα βγούν κάποια στιγμή αυτό το εξάμηνο, Α2018, αλλά αφορούν το Α2013.

σχετικό ερώτημα έχω κάνει και εγώ, εδώ στο φόρουμ.

 

Αααα ok.

Διότι, προσωπικά, κατάλαβα, με τον τρόπο που έγραψες το πρώτο σου Post (#3425), ότι εννοούσες ότι τα αναδρομικά του τ.ΤΣΜΕΔΕ τα διαχειρίζεται ο ΕΦΚΑ (το οποίο δεν είναι έτσι). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.