Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενασχόληση με την ΥΔΕ


Recommended Posts

Για του λόγου το αληθές, επειδή έχει ξεφύγει το όλο πράγμα απο κάθε σοβαρότητα (άκου εκεί 60 ευρώ σε όλη την Αττική) και στην επαρχία έχουμε τα ίδια και χειρότερα, πριν 2 μέρες έμαθα πως βγαίνει και "πακετάκι" ΥΔΕ και ΠΕΑ στα 120, θα ήθελα να τον πάρω ένα τηλ τον τύπο και να τον ρωτήσω αν δίνει και δώρο Coca-cola. Η απόφαση πάρθηκε εδώ και καιρό σχέδια δικά μου μόνο για τις δουλιές μου και για όσους καταλαβαίνουν και θέλουν να μάθουν τί ακριβώς είναι η ΥΔΕ. Άτομα που ξεκινάνε τη συζήτηση "Ένα απλό σχεδιάκι για τη ΔΕΗ θέλω" λέμε αντίο απο το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις ξεφθιλες να τις δουν οι υπερμαχοι της καταργησης των ελαχιστων αμοιβων*.

Αν ισχυαν οι ελαχιστες θα μπορουσαμε να τους τρεχαμε...

 

 

* οχι οτι εγω ημουν εναντιων αλλα το φοβομουνα οτι θα καταληξουμε εδω....

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω ξαναλεω και θα το λεω μεχρι να πεθανω. ΟΧΙ ελαχιστες, αλλα σοβαρος δειγματοληπτικος ΕΛΕΓΧΟΣ σε υδε, σε πεα. Να δειτε πως θα βγουν εκτος οι αλμπανηδες και πως θα αυτορυθμιστει η αγορα σε αξιοπρεπεις τιμες. Γιατι οταν πανω απο το κεφαλι σου κρεμεται σπαθι (απωλεια αδειας ασκησεως για λιγα χρονια) κανεις την δουλεια σωστα. και αν κανεις την δουλεια σωστα δεν μπορεις να χρεωνεις φραγκοδιφραγκα

Link to comment
Share on other sites

πρωτον ποιος θα κανει ελεγχο?

 

Αντε στα ΠΕΑ υπαρχει η ΕΥΠΕΝ.

 

Ανεκδοτο 1:  ποιοο ειναι το ποσοστο ελεγχου επι των εκδωθεν ΠΕΑ?

Ανεκδοτο 2: ποιες ειναι οι ποινες

Link to comment
Share on other sites

Αν για τις υδε δηλαδη ειχαμε ελαχιστες πχ 150 ευρω για μονοφασικη και απο 200 ευρω για 3Φ πιστευεις οτι οι υπογραφακηδες δεν θα τσιμπαγαν καμια δουλεια και ολοι θα συνωστιζονταν εξω απο τα γραφεια μας να παμε να τους μετρησουμε τις εγκαταστασεις? Αστο.....

 

Για τις υδε θα μπορουσε να συσταθει ενα σωμα με ελεγκτες οι οποιοι θα εκαναν δειγματοληπτικο ελεγχο σε φρεσκες υδε, και οι οποιοι θα πληρωνονταν απο ενα λογαριασμο στον οποιο θα κατεληγαν τα χρηματα απο ενα παραβολο για καθε υδε, στο στυλ του παραβολου που πληρωνουμε στην πυροσβεστικη για να παρουμε το κοκκινο βιβλιο

 

Και μετα ξυπνησα

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους τους συνάδελφους και τα χρόνια μου πολλά στους εορτάζοντες σήμερα!

Έχω ένα ανθρώπινο αλλά ταυτόχρονα και επαγγελματικό προβληματισμό, μας έχει τύχει πολλές φορές και συγκεκριμένα την εβδομάδα που διανύουμε 2 περιπτώσεις, να πάμε για σχέδιο και να βρούμε τον πίνακα το λιγότερο που θα μπορούσα να πώ άθλιο και στο σπίτι κατά 80% αγείωτοι οι ρευματοδότες και φυσικά να φύγουμε  γιανα πάμε στο γραφείο να πάρουμε τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων  να τους ενημερώσουμε το πως έχουν τα πράγματα κτλπ. Και τα δυο διαμερίσματα τα είχαν ενοικιάσει οι ιδιοκτήτες-δολοφόνοι σε ζευγάρια νεότατων ανθρώπων και συγκεκριμένα το ένα το ζευγάρι βίας έφτανε το κορίτσι τα 22 ετών και εδώ έρχεται το μεγάλο μου ΕΡΩΤΗΜΑ τι κάνεις εκεί?

 

 

1.Ενημερώνεις με όμορφο τρόπο τους ενοικιαστές-χρήστες του χώρου για τον όλο κίνδυνο που διατρέχουν, εκθέτοντας τον πελάτη σου, αφού δεν είσαι σίγουρος αν κάνει τις αλλαγές που απαιτούνται?

2.Την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια και αφήνεις τον κόσμο ανημέρωτο με ότι αυτό συνεπάγεται, για να μην εκθέσεις τον ιδιοκτήτη-δολοφόνο??

Πώς μπορείς να διαχωρίσεις σε αυτήν την περίπτωση το επαγγελματικό σου και το ανθρώπινο προφίλ σου???????? 

 

Και στις 2 περιπτώσεις οι ιδιοκτήτες δεν δέχτηκαν να κάνουν τα δεόντα και προφανώς θα επιλέξουν έναν ταλιμπάνο να τους βάλει μία τζίφρα όσο όσο...

 

Ουφ!!!!!!!!!!!!!!!! Καιρό το κουβαλάω μέσα μου....

 

 

Σημέιωση: Μας έχει τύχει το πιο τρελό βρε παιδιά, να έχουμε και ενοικιαστή και ιδιοκτήτη μαζί να τους δείχνω στον πίνακα ότι γενικός-γενική και ενδεικτική να έχουν γίνει ένα, γεφυρώματα από κάτω κάρβουνο, η ιδιοκτήτρια να κράζει και να λέει φύγετε δεν ήρθατε εδώ να μου κάνετε καινούριο πίνακα, για σχέδιο ήρθατε και σας ξέρω εγώ εσάς, δούλευα σε αρχιτεκτονικό γραφείο... ο ενοικιαστής δίπλα μου να βλέπει τον πίνακα και να το βουλώνει και μέσα η κόρη του όπου θα έμενε μόνη της για σπουδές... Δεν υπάρχουν και οι δυο, ας βάλει ο θεός το χέρι του για την κοπελίτσα , δεν έχω να πω κάτι άλλο!! 

Link to comment
Share on other sites

η αποσβεση του μηχανηματος θα γινει σε 2 χρονια....δεν αξιζει.....

 

γενικα ,οι πολυτεχνιτες-Τειτζηδες  παιρνουν 60 εως 80 ευρω , οι ηλεκτρολογοι απο τεχνικα λυκεια-ιεκ 100-150 .....πολλοι πελατες πανε μονο σε ηλεκτρολογους λογο αγνοιας και ετσι εχουν οι πτυχιουχοι λιγη δουλεια....

 

τωρα ποσοι χρησιμοποιουν το μηχανημα, ποσοι κοβουν αποδειξεις, οσοι κανουμε ΠΕΑ και τυχαμε σε ηλεκτρολογο ....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο κατά την γνώμη μου είναι αυτό που είχε αναφέρει κάποιος ποιό πρίν, όποιος παίρνει τηλέφωνο για ΥΔΕ να ρωτάτε για την παλαιότητα της εγκατάστασης καθώς και αν θα επιθυμούσε να προχωρήσει σε διορθώσεις-επισκευές στην εγκατάσταση εφόσον διαπιστωθεί αυτό μετά τον έλεγχο. Αν σας πεί όχι μα μου κτλπ, απλά πείτε του να πάει σε άλλον.

Γενικά δεν λέει να τρέχει ο επαγγελματίας όλη μέρα για να κάνει την δουλειά του και στο τέλος να τον κράζει ο πελάτης να τον προσβάλλει και να μην εισπράττει και ούτε cents, εκτός από αυτό σου χαλάει και την ψυχολογία η όλη κατάσταση. Δυστυχώς είμαστε μια μπανανία χωρίς παιδεία που κοιτάμε μόνο τον κόλο μας και που έχουνε απαξιωθεί τα πάντα, δεν θα κάτσω ούτε εγώ ούτε εμείς/εσείς να αλλάξουμε αυτή την παιδεία και την νοοτροπία εισπράτοντας κράξιμο στην μάπα και την ίδια στιγμή που όλοι αγωνιούμε αν θα βγεί κανένα μεροκάματο.

 

Ένας φίλος μου σκέφτεται όταν του τηλεφωνούν για ΥΔΕ να τους λέει οτι μόνο η επίσκεψη θα κοστίσει 20-30ευρώ, αλλά δύσκολο για μένα γιατί θα πεί ο πελάτης οι άλλοι δεν το κάνουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

 

γενικα ,οι πολυτεχνιτες-Τειτζηδες  παιρνουν 60 εως 80 ευρω , οι ηλεκτρολογοι απο τεχνικα λυκεια-ιεκ 100-150 .....πολλοι πελατες πανε μονο σε ηλεκτρολογους λογο αγνοιας και ετσι εχουν οι πτυχιουχοι λιγη δουλεια...

 

  :confused: :?:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει ποτε ηλεκτρολογο να παιρνει  κατω απο 100 ευρω καθαρα.....

 

εχω δει πολλους μηχανικους  να παιρνουν απο 60 εως 80.....

 

οχι να ακουσω η να μου πουν, να δω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.