Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θέρμανση, ηλιακά, αντλίες θερμότητας κ.λ.π.


Recommended Posts

να ρωτήσω επειδή δεν ξανασχολήθηκα με Α/Θ

1. κατ'αρχας πρέπει η Α/Θ να βρίσκεται στην λίστα του υπεκα , στο ΜΗΤΡΩΟ ΑΝΤΛΙΩΝ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ για να είναι επιλέξιμη ή εφόσον καλύπτει την απόφαση <<Παροχή διευκρινήσεων σχετικά με την επιλεξιμότητα των αντλιών θερμότητας στα πλαίσια του Προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον»>> είναι επιλέξιμη??

2. η παρακάτω Α/Θ τής οποίας έχω καλύψει τα στοιχεία για λόγους διαφήμισης, είναι επιλέξιμη λόγω του υπογραμμισμένου στοιχείου στα χαρακτηριστικά, που είναι COP>3.1 ή ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

χαρακτηριστικά.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αρκεί το COP. Πρέπει να βρίσκεται στην λίστα του ΥΠΕΚΑ. Αν δεν είναι, πες στον προμηθευτή να κάνει τις απαραίτητες κινήσεις για να την προσθέσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η παραπάνω αρκεί το χαρακτηριστικό της που έχω με έντονο χρώμα, όσν αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, για να κάνει ο προμηθευτής τίς απαραίτητες ενέργειες να μπεί στην λίστα υπεκά?

κρατάει καιρό η διαδικασία? ανανεώνεται η λίστα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Η λίστα ανανεώνεται. Η πιο πρόσφατη είναι από 25-10-2013.

Δεν γνωρίζω πόσο καθυστερί και τι χαρτιά απαιτούνται. Γράφει κάποια στοιχεία στο site του προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

η παραπάνω αρκεί το χαρακτηριστικό της που έχω με έντονο χρώμα, όσν αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, για να κάνει ο προμηθευτής τίς απαραίτητες ενέργειες να μπεί στην λίστα υπεκά?

αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εχω ενα ερώτημα:

Στην περίπτωση που ο πελάτης επιθυμεί εγκ/ση αντλιας θερμοτητας ή/και ενεργειακού τζακιού νερού που θα συνδεθεί σε συλλεκτη στα πλαισια του "Εξοικονομηση κατ οικον" απαιτείται κάποιο έγγραφο για προσκομιση στη φαση του 1ου ή 2ου ΠΕΑ που να καταδεικνυει οτι ΔΕΝ θα χρησιμοποιει το κεντρικο συστημα λεβητα για θερμανση στο διαμερισμα του πια ποτε;

Χρειάζεται να γινουν και καποιες εργασιες σχετικες με τετοια προθεση (λ.χ. απενεργοποιηση/σφαργισμα βάνας του συλλέκτη;)

Δλδ. με απασχολεί πως ο Εν/κπς Επιθεωρητής μπορει να γνωριζει οτι δε θα χρησιμοποιεί τον κεντρικο λεβητα πετρελαιου για θέρμανση στο διαμέρισμα του ετα τις εργασίες...

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν θέλει Α/Θ η οποία δεν είναι ακόμα επιλέξιμη στο μητρώο του υπουργείου, αλλά θέλει να κάνει το 1ο πεα και να προχωρά η αίτηση, μέχρι να κάνει τίς διαδικασίες να γίνει επιλέξιμη, εγώ μπορώ να του προτείνω γενικά α/θ (βάζοντας π.χ cop> από αυτά που δίνει ελάχιστα το υπουργείο) και όταν με το καλό την κάνει επιλέξιμη να την βάλει? Μπορώ δηλαδή να μήν προτείνω συγκεκριμένη από το 1ο ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ένα ερωτημα: Γνωρίζει κανείς, εγκατάσταση συστήματος ηλιοθερμίας με επιλλεκτικούς συλλέκτες, δοχείο αδράνειας και πινακα αυτοματισμού μονάδας, για ΖΝΧ και θέρμανση, σε ποιά κατηγορία επιδότησης του εξοικονομώ μπαίνει; Συστήμα με κύρια χρήση ΑΠΕ ή Ηλιακά συστήματα για παροχή ΖΝΧ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.