Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

για να κάνεις κατάτμηση και να δημιουργηθούν άρτια τεσσάρια θα πρέπει να αποδειχτεί ότι ο αγροτικός δρόμος προϋφίσταται του 23. Αυτό προκύπτει από το Ν. 3212/2003 για προκύπτοντα από κατάτμηση γήπεδα μετά την 31-12-2003. Η μεγάλη δυσκολία λοιπόν είναι ο δρόμος. Πρακτικά τις περισσότερες φορές δεν μπορείς να το αποδείξεις και δεν γίνεται η κατάτμηση σε άρτια γήπεδα.

Προς το παρόν το μεγάλο γήπεδο φαίνεται να είναι άρτιο (σύμφωνα με όσα περιγράφεις)   αν δε συντρέχουν μεταβολές μετά το 2003. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω περιπτωση αγροτεμαχιου εκτος σχεδιου 6 στρεμματα. θελω να το κατατμησω σε 4 τμηματα του 1,5 στρεμματος. Εχω διαβασει οτι σχετικο υπαρχει.

ειμαι σε περιοχη Natura.

ΑΛΛΑ  επειδη ειναι κληρονομια θελουν να το χωρισουν και ας τους ειπα οτι χανει την οικοδομησιμοτητα του. Ειναι σε περιοχη καθαρα αγροτικη δηλαδη το αγροτεμαχιο εχει ολο ελιες . αρα οπως καλα αναφερουν συναδελφοι πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειναι ολα τα ακινητα για να οικοδομηθουν ωστε να ζηταμε αυτο που δεν απαιτειται απο τον νομο δηλ να προκυπτουν σε εκτος σχεδιου περιοχες μετα απο κατατμηση αρτια και οικοδομησιμα αγροτεμαχια.

 

Αρα λοιπον εγω κοιταζω μονο τον περιορισμο της ζωνης των 500 μ ωστε να εχω τουλαχιστον 1 στρεμμα νεο αγροτεμαχιο.

 

Natura(εχω)  και ΖΟΕ(δεν εχω) δεν με ενδιαφερουν αφου ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ (Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΔΗΛΑΔΗ) οτι θα προκυψουν μη αρτια και μη οικοδομησιμα αγροτεμαχια. οπως διαβασα το αναφερει και ο Ρωμαλιαδης στο βιβλιο του οτι αυτα τα μη αρτια ειναι καθαρα για γεωργικη εκμεταλλευση.

Ειμαι σωστος συναδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

ναι Δημητρη το εχω δει και αυτο αλλα επιμενω οτι δεν απαιτω να προκυψουν 2 αρτια και οικοδομησιμα αγροτεμαχια. αυτα ειναι εαν θελεις οικοδομησιμοτητα.

εφοσον δεν απαγορευεται η κατατμηση σε εκτος σχεδιου μη αριων αγροτεμαχιων τοτε εποιτρεπεται. οπως εχει αναφερθει.

Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι σε νατουρα

να δεις τον 3937/11 ΦΕΚ Α 60/11 αρθρ. 9

οριζει

"ελαχιστο οριο αρτιοτητας και κατάτμησης τα 10.000 τμ..."

 

και την παρεκλιση των 4000 τμ. μονον για τα υφισταμενα...

ολες οι αλλες παρεκλισεις δεν ισχυουν...

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι μπορείς να κατατμήσεις αφού δεν ενδιαφέρει η αρτιότητα παρά μόνο η γεωργική εκμετάλλευση.

Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι σε νατουρα

να δεις τον 3937/11 ΦΕΚ Α 60/11 αρθρ. 9

οριζει

"ελαχιστο οριο αρτιοτητας και κατάτμησης τα 10.000 τμ..."

 

και την παρεκλιση των 4000 τμ. μονον για τα υφισταμενα...

ολες οι αλλες παρεκλισεις δεν ισχυουν...

ολα τα παραπανω ειναι οταν θες να προκυψει αρτιο και οικοδομησιμο.

Δημητρη δηλαδη εσυ εχεις την αποψη οτι απαγορευεται να προκυψουν μη αρτια και μη οικοδομησιμα αγροτεμαχια σε εκτος οικισμου μετα απο κατατμηση?

τα ΖΟΕ, Νατουρα κτλ ειναι περιορισμοι για να προκυψουν αρτια και οικοδομησιμα αγροτεμαχια.

αφου και αυτα να μην υπαρχουν ισχυουν τα γνωστα 4 στρεμμ και προσωπο.

ετσι το ερμηνευω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι μπορείς να κατατμήσεις αφού δεν ενδιαφέρει η αρτιότητα παρά μόνο η γεωργική εκμετάλλευση.

Αυτο πιστευω και εγω Μανωλη με την μικρη μου εμπειρια. αλλα εχω διαβασει αρκετα ωστε να εχω δει οτι δεν απαγορευεται αυτο. το μονο που απαγορευεται ειναι στην ζωνη πολεων των 500 μ να μην μπορει να ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ και αρα να μην μπορει να γινει συμβολαιο αγροτεμαχιο μικροτερου του 1 στρεμματος. το αναφερει ο νομος του 1923. τοτε αυτοματα και εμεις δεν κανουμε κατατμηση τετοια γιατι ειναι αχρηστη για ολους δηλ συμβολαιογραφους και ιδιοκτητες. ομοιως και για οικοπεδα που αναφερεται ρητα οτι η κατατμηση γινεται στον κανονα .

για τα αγροτεμαχια δεν απαγορευεται κατι παρομοιο. αρα επιτρεπεται.

Link to comment
Share on other sites

παρεθεσα  τον νομο

αν ειναι θεμα ερμηνειας οτι  επιτρεπεται η κατατμηση  σε κατω απο 10 στρ. αλλα απλώς χανεις  την αρτιοτητα, η οποια δεν σε ενδιαφερει

ειναι και αυτο μια αποψη

Κατα τη ιδια αποψη θα μπορουσες να κατατμησεις και σε ΖΟΕ.....

Παντως,

εγω θεωρω οτι δεν μπορεις να κανεις κατατμηση κατω απο 10 στρ.

 

ας μας πουν και οι πιο ειδικοι την αποψη τους...

 

υγ

τωρα ειδα οτι ηδη απηντησε ο μανολης

επομενως εχεις και την αντιθετη  αποψη, η οποια υποστηριζει την δικη σου..

αρα....

 

...το σκορ ειναι... 2-1

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.