Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς. Όποιον λογιστή ρώτησα μου είπε "έχασες". Η απάντηση του κου Θεοχάρη στο twitter ήταν: "Δεν ξέρω. Ξέρει κανείς άλλος;" Μόνο ένας λογιστής κατάλαβε το πρόβλημα και του είπε ότι πρέπει να βγει ΠΟΛ. Ίσως αν μαζευτούμε πολλοί να βρεθεί λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς. Όποιον λογιστή ρώτησα μου είπε "έχασες". Η απάντηση του κου Θεοχάρη στο twitter ήταν: "Δεν ξέρω. Ξέρει κανείς άλλος;" Μόνο ένας λογιστής κατάλαβε το πρόβλημα και του είπε ότι πρέπει να βγει ΠΟΛ. Ίσως αν μαζευτούμε πολλοί να βρεθεί λύση.

  Οι περισσότερες απ[ό τις φοροαπαλλαγές που ίσχυσαν τα τελευταία χρόνια εχουν καταργηθεί και λίγες έχουν παραμείνει και αυτές ισχνές . Για την κατηγορία των φορολογουμένων που δηλώνουν εισοδήματα από επιχειρήσεις και από ενοίκια ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ , για όσους δηλώνουν εισόδημα από μισθούς υπάρχουν ακόμη δύο-τρείς . 

Δεν το κατάλαβε μόνο ενας λογιστής , να είστε βέβαιος (η) οτι το καταλάβαμε πολλοί περισσότεροι . Το ζήτημα αυτό δεν λύνεται με εγκύκλιο (ΠΟΛ) , Δεν είναι δηλαδή ερμηνευτικό θέμα αρμοδιότητος του κ . γενικού , Ο υπάρχων φορολογικός νόμος δεν επιτρέπει τη φοροαπαλλαγή αυτή, επομένως αυτό που χρειάζεται είναι νέος νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εισόδημα μόνο από σύνταξη χηρείας, η γυναίκα του συναδέλφου από μισθωτή υπηρεσία, δεν θα έπρεπε να έχουμε απαλλαγή όπως και οι υπόλοιποι μισθωτοί/συνταξιούχοι; Η σύνδεση των εισφορών αποκλειστικά με το Ε3 μας το απαγορεύει. Εκτός κι αν μπορούμε να συμπληρώσουμε Ε3 ΜΟΝΟ για τις εισφορές. Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εισόδημα μόνο από σύνταξη χηρείας, η γυναίκα του συναδέλφου από μισθωτή υπηρεσία, δεν θα έπρεπε να έχουμε απαλλαγή όπως και οι υπόλοιποι μισθωτοί/συνταξιούχοι; Η σύνδεση των εισφορών αποκλειστικά με το Ε3 μας το απαγορεύει. Εκτός κι αν μπορούμε να συμπληρώσουμε Ε3 ΜΟΝΟ για τις εισφορές. Γίνεται;

 OXI ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος μέσα στο 2013, όμως δεν την χρησιμοποίησα ποτέ και έτσι το δεκέμβρη έκανα διακοπή. Βεβαια τσμεδε πληρωνα κανονικοτατα. Υποχρεούμαι να κάνω Ε3, πχ μηδενικό;

απο ότι καταλαβαινω τις εισφορες τσμεδε τις πηρε ο αερας, μαζι με το αντιστοιχο πεδιο στο Ε1 που εξαφανιστηκε φετος...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος μέσα στο 2013, όμως δεν την χρησιμοποίησα ποτέ και έτσι το δεκέμβρη έκανα διακοπή. Βεβαια τσμεδε πληρωνα κανονικοτατα. Υποχρεούμαι να κάνω Ε3, πχ μηδενικό;

απο ότι καταλαβαινω τις εισφορες τσμεδε τις πηρε ο αερας, μαζι με το αντιστοιχο πεδιο στο Ε1 που εξαφανιστηκε φετος...

   

Θα υποβληθεί δήλωση Ε3.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απάντηση! θα πρεπει να το ψαξω λοιπον, να δω τι και πως να συμπληρωσω.

 

Να ρωτησω και κατι ακομα, αν τυχον υπαρχει καποιος που γνωριζει.. πριν κανω εναρξη, ειχα 2 μικροσυμβασεις εργου, για τις οποιες  πληρωθηκα με αποδειξη επαγγελματικης δαπανης, τα ποσα των οποιων εχουν περαστει στο συστημα μεσω των βεβαιωσεων αποδοχων απο τους εργοδοτες με τις εξης αιτιολογιες: 1, Άρθρο 55§1 περίπτωση ε΄ν.2238/1994  και 2/ Άρθρο 48§3 ν.2238/1994 εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α΄ έως Ζ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 4. (αν κ δε ξερω μηπως επρεπε να ταν ιδια η αιτιολογηση αφου ήταν ιδιου τυπου οι συμβασεις..)

 

Η ερωτηση μου ειναι, αν ειναι λογικό, κανοντας κλικ στον κωδικο 301 (αθροισμα μισθων κλπ) να βλεπω τον πινακα με τα ποσα αυτα, αλλα στο πορτοκαλι κουτακι να μην αθροιζονται, αλλά στο κουτάκι να εμφανιζεται μόνο το ποσο των τακτικών αποδοχών. (ολα ειναι για διαφορετικες χρονικες περιοδους). Μηπως πρεπει να τα δηλωσω σε καποιο αλλο κουτακι ή παίζει κάτι άλλο που αγνοώ τελείως;

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα, αν τυχον υπαρχει καποιος που γνωριζει.. πριν κανω εναρξη, ειχα 2 μικροσυμβασεις εργου, για τις οποιες  πληρωθηκα με αποδειξη επαγγελματικης δαπανης, τα ποσα των οποιων εχουν περαστει στο συστημα μεσω των βεβαιωσεων αποδοχων απο τους εργοδοτες με τις εξης αιτιολογιες: 1, Άρθρο 55§1 περίπτωση ε΄ν.2238/1994  και 2/ Άρθρο 48§3 ν.2238/1994 εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α΄ έως Ζ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 4. (αν κ δε ξερω μηπως επρεπε να ταν ιδια η αιτιολογηση αφου ήταν ιδιου τυπου οι συμβασεις..)

 

 

Αυτό δεν το κρίνετε εσείς αλλά αυτοί που έστειλαν ηλεκτρονικά τις βεβαιώσεις  . (ουσιαστικά δεν υπάρχει καμιά διαφορά ).

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζετε σε ποιον κωδικό πρέπει να τα δηλώσω αυτά τα ποσά; στο Ε1 ή πρέπει στο Ε3;

 

Αν δε τα δηλώσω στο Ε3, γίνεται να δηλώσω μόνο το τσμεδε στο Ε3;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.