Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Όλο το ζουμί είναι στο παρακάτω που αναφέρει το έγγραφο

4. Στη φορολογία εισοδήματος ισχύει η βασική αρχή της αυτοτέλειας των χρήσεων, γι’ αυτό δεν αναγνωρίζονται προς έκπτωση στην τρέχουσα χρήση δαπάνες που αφορούν προηγούμενες ή επόμενες χρήσεις έστω και αν καλύπτονται με δικαιολογητικά της τρέχουσας χρήσης, καθόσον οι δαπάνες κατά κανόνα αναγνωρίζονται στην χρήση κατά την οποία καθίστανται δεδουλευμένες και εκκαθαρισμένες, ανεξάρτητα αν έχει καταβληθεί το αντίτιμό τους ή όχι.

 

Δηλαδή μιλάει για αυτοτέλεια των χρήσεων.

Διαβάζοντάς το όμως ξανά, συμπεραίνω πως έπρεπε να περνάμε το ΤΣΜΕΔΕ στα βιβλία όταν ήταν να πληρωθεί, το πληρώναμε δεν το πληρώναμε.... :( :(

 

Μαλακίες λέει και εδώ. Η αυτοτέλεια των χρήσεων δεν ισχύει πάντοτε πχ στις 28-12-2013 εμπορικό κατάστημα ξεκινάει συνεργασία με διαφημιστική εταιρεία  για μια διαφημιστική καμπάνια που θα διαρκέσει απο 28-12-2013 έως 05-01-2015 και η διαφημιστική τιμολογεί στις 29-12-2013 το κατάστημα . Λοιπόν η δαπάνη αυτή είναι φορολογικά δαπάνη της χρήσεως 2013 άσχετα αν η χρήση 2013 συμμετέχε με 4 μόνο ημέρες στο σύνολο των ημερών διάρκειας της καμπάνιας . Επομένως γράφει μια σαχλαμάρα προκειμένου να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα δηλαδή την παντελή διαστρέβλωση του νόμου.Αν ο νόμος ήθελε να βάλει περιορισμούς και διακρίσεις θα τις έβαζε , αλλά τέτοια δεν υπάρτχουν ούτε στο νόμο, ούτε στην εισγητική έκθεση του νόμου που κατατέθηκε στη βουλή και από την οποία μπορούμε σε τελική ανάλυση να εικάσουμε την πραγματική βούληση του νομοθέτη.  Νομίζει , ο συγγραφέας του εγγράφου ,  ότι όλοι είναι άσχετοι στα φορολογικά , προφανώς  κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλότρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρουν τι γράφουν? Τη χρήση 2013 την έχω κλείσει. Έχω κάνει εκκαθαριστική ΦΠΑ και ήδη στα βιβλία έχω γράψει για το 2014. Πως θα γυρίσω πίσω να εκπέσω ασφαλιστικές εισφορές για το 2013? Εγώ αυτές τις εισφορές που πληρώθηκαν το 2014 τις έχω περάσει στη χρήση 2014. Ευχαριστούμε για τη βοήθεια!!!!!

Edited by kosbar
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη κάτι θα ξερεις παραπάνω για να το λες.

Αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο.

Έχω υποχρέωση να περάσω στα βιβλία μου εισφορές παρελθόντων ετών, που τις πληρώνω φετος;

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ σε διακανονισμό που εχω κάνει για το 2013 μου έστειλε βεβαίωση μονο για οσα εχω πληρώσει το 2013.

  

Τι να σου έστελνε δηλαδή ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Αξιώθηκα σήμερα να ξεκινήσω να διευθετήσω το φορολογικό μπάχαλο που έχω στο μυαλό μου.Μία ερώτηση θέλω να σας κάνω μόνο.Διάβασα όλες τις απόψεις στο forum αλλά δεν έχω βγάλει άκρη σε ένα θέμα.Θέλω να υποβάλλω την εκκαθαριστική ΦΠΑ και δεν ξέρω τι να κάνω με τις ασφαλιστικές εισφορές.Συγκεκριμένα δεν γνωρίζω τι να κάνω με τα πρόσθετα τέλη που έχω λόγο του γεγονότος ότι καθυστέρησα να τις πληρώσω.Το πο΄σο δεν είναι μεγάλο 20 ευρώ περίπου.Το θέμα μου είναι ότι στις παλαιότερεσ βεβαιώεις του τσμεδε τα πρόστιμα αυτά μου τα έβαζε στη βεβαίωση σαν εισφορές δεν τα ξεχώριζε.Τώρα εδώ στο forum λέτε ότι δεν μπαίνουν μέσα στις εισφορές.Το τσμεδε δεν έχει στείλει ακόμα βεβαίωση για το 2013 αλλα φοβάμαι ότι δεν θα τις ξεχωρίσει. Τελικά τι θα κάνουμε θα περιμένουμε τι θα μας στείλει το τσμδε ή θα τα αφαιρέσω αυτά τα 20 ευρώ και τηα δηλώσω τις πραγματικές εισφορές?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταλεί σε κανέναν σας η βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ για φορολογική χρήση, σχετικά με το ύψος των καταβληθεισών εισφορών για το έτος 2013;

 

Μήπως επειδή φέτος τις δηλώνουμε στα έξοδά μας δεν θα σταλεί η σχετική βεβαίωση; 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Αξιώθηκα σήμερα να ξεκινήσω να διευθετήσω το φορολογικό μπάχαλο που έχω στο μυαλό μου.Μία ερώτηση θέλω να σας κάνω μόνο.Διάβασα όλες τις απόψεις στο forum αλλά δεν έχω βγάλει άκρη σε ένα θέμα.Θέλω να υποβάλλω την εκκαθαριστική ΦΠΑ και δεν ξέρω τι να κάνω με τις ασφαλιστικές εισφορές.Συγκεκριμένα δεν γνωρίζω τι να κάνω με τα πρόσθετα τέλη που έχω λόγο του γεγονότος ότι καθυστέρησα να τις πληρώσω.Το πο΄σο δεν είναι μεγάλο 20 ευρώ περίπου.Το θέμα μου είναι ότι στις παλαιότερεσ βεβαιώεις του τσμεδε τα πρόστιμα αυτά μου τα έβαζε στη βεβαίωση σαν εισφορές δεν τα ξεχώριζε.Τώρα εδώ στο forum λέτε ότι δεν μπαίνουν μέσα στις εισφορές.Το τσμεδε δεν έχει στείλει ακόμα βεβαίωση για το 2013 αλλα φοβάμαι ότι δεν θα τις ξεχωρίσει. Τελικά τι θα κάνουμε θα περιμένουμε τι θα μας στείλει το τσμδε ή θα τα αφαιρέσω αυτά τα 20 ευρώ και τηα δηλώσω τις πραγματικές εισφορές?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

   

Διφορετική είναι στη φορολογία εισοδήματος και διαφορετικά στον ΦΠΑ .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Αξιώθηκα σήμερα να ξεκινήσω να διευθετήσω το φορολογικό μπάχαλο που έχω στο μυαλό μου.Μία ερώτηση θέλω να σας κάνω μόνο.Διάβασα όλες τις απόψεις στο forum αλλά δεν έχω βγάλει άκρη σε ένα θέμα.Θέλω να υποβάλλω την εκκαθαριστική ΦΠΑ και δεν ξέρω τι να κάνω με τις ασφαλιστικές εισφορές.Συγκεκριμένα δεν γνωρίζω τι να κάνω με τα πρόσθετα τέλη που έχω λόγο του γεγονότος ότι καθυστέρησα να τις πληρώσω.Το πο΄σο δεν είναι μεγάλο 20 ευρώ περίπου.Το θέμα μου είναι ότι στις παλαιότερεσ βεβαιώεις του τσμεδε τα πρόστιμα αυτά μου τα έβαζε στη βεβαίωση σαν εισφορές δεν τα ξεχώριζε.Τώρα εδώ στο forum λέτε ότι δεν μπαίνουν μέσα στις εισφορές.Το τσμεδε δεν έχει στείλει ακόμα βεβαίωση για το 2013 αλλα φοβάμαι ότι δεν θα τις ξεχωρίσει. Τελικά τι θα κάνουμε θα περιμένουμε τι θα μας στείλει το τσμδε ή θα τα αφαιρέσω αυτά τα 20 ευρώ και τηα δηλώσω τις πραγματικές εισφορές?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

   

Διφορετικά είναι στη φορολογία εισοδήματος και διαφορετικά στον ΦΠΑ .

Link to comment
Share on other sites

Διφορετικά είναι στη φορολογία εισοδήματος και διαφορετικά στον ΦΠΑ .

 

Ευχαριστω για την απαντηση Σωτηρη αλλα δεν σε καταλαβα.Να υπιθεσω οτι για την εκκαθαριστικη φπα θα αφαιρεσω αυτα τα 20 ευρω ενω για τη φορολογια θα περιμενω τη βεβαιωση του τσμεδε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.