Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη ορίων οικοπέδου σε κυρωμένη Π.Ε. χωρίς γνωστές στάσεις


Recommended Posts

Καλημέρα,

Μου ζητήθηκε να χαράξω τα όρια ενός νέου οικοπέδου το οποίο προέκυψε απο Πράξη Εφαρμογής σε σύστημα συντεταγμένων ΕΜΠ 3ον Μοιρών. Πήγα ρώτησα στην αρμόδια τεχνική υπηρεσία του Δήμου να μου δώσουν στάσεις του μελετητή στην περιοχή που μ' ένδιαφέρει, εκείνοι μου απάντησαν ότι ο μελετητής δεν τους εχει δώσει τίς στάσεις αλλα μόνο τις αξονοδιασταυρώσεις. Τι να κάνω;  Έχω ηλεκτρονικα το σχέδιο της περιοχής, να πάω να χτυπήσω κοινά σημεία σε ΕΓΣΑ '87; Αλλά και πάλι πιστεύω η ακρίβεια δύσκολα θα είναι πάνω απο 10cm, τι προτείνετε;

 

Ευχαριστώ.

Edited by Nliag
Link to comment
Share on other sites

Αν και ΑΤΜ, δεν κατέχω καλά την τέχνη της τοπογραφίας και το λέω με επιφύλαξη, με το GPS κάνε στατικό υπολογισμό και δημιούργησε έτσι τουλάχιστον δύο νέες στάσεις.

Άλλη λύση αν έχεις χρόνο και διάθεση για τρεξίματα και βενζίνες βρες κάποιον συνάδελφο που να έκανε τοπογραφικό εκεί κοντά.

Προσοχή οι νέες στάσεις να είναι αρκετά εκτός του οικοπέδου και σε μέρος με καλή ορατότητα.

Πάντα δούλευε στο σύστημα συν/νων της Π.Ε.

Ίσως η γνώμη κάποιων εμπειρότερων να σε διαφωτίσει καλύτερα.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν ψάχνεις το όνομα και τα στοιχεία του μελετητή ώστε να τους ζητήσεις τις συντεταγμένες κάποιου τριγωνομετρικού που ίδρυσε εκεί κοντά ή και κάποιες στάσεις κοντά στο οικόπεδο που υπάρχουν σήμερα Όλο και κάποια σφραγίδα του θα υπάρχει στην υπηρεσία  με τηλέφωνο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

1.οι αξονοδιασταυρώσεις είναι υλοποιημένες ή απλά υπάρχει ο πίνακας συντεταγμένων τους?

2. υπάρχουν σημεία επιπεδομετρικών λεπτομερειών (γωνίες κτιρίων,σταθερές περιφράξεις) κοντά στην περιοχή που σε ενδιαφέρει και μπορείς να αποτυπώσεις?

3.υπάρχουν απο εργασίες άλλων συναδέλφων υλοποιημένα όρια των νέων οικοπέδων?

4.είπες στην υπηρεσία ότι πράξη εφαρμογής χωρίς τριγωνομετρικό,χωροσταθμικό και πολυγωνομετρικό δίκτυο είναι απαράδεκτο και έκνομο να υφίσταται? κατέθεσε και μία αίτηση για να σου απαντήσουν εγγράφως

με βάση τις απαντήσεις σου στα 1,2,3 τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Θεοχάρης τα λέει όλα πολυ σωστά.

 

Εγώ θα διάλεγα την επιλογή 2 αρχικά και έπειτα την 4 έτσι για να δουλέψουν λίγο παραπάνω όλοι όσοι δεν θέλουν να βοηθήσουν και δεν ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να μην υπάρχουν στάσεις! ( πως μπήκαν τα Κ???). Στους δήμους υπάρχουν Σίγουρα οι στάσεις και οι Εξασφαλίσεις τους ( στο σημείο 4 του Θεοχάρη θα έλεγα: "συμβατική υποχρέωση). Στην περιοχή σου δεν υπάρχουν ..παλιότεροι Τοπογράφοι?? Πάντως μη το μπερδεύεις με ΕΓΣΑ. Ότι κάνεις κατευθείαν σε ΤΜ3. Αν ο μελετητής είναι της περιοχής μίλα μαζί του. Αν δεν βρεις στοιχεία "φανέρωσε" την περιοχή σου και την περιοχή της πράξης Ε.  Ίσως έτσι έχεις μεγαλύτερη βοήθεια. Στα νέα οικόπεδα πρέπει να προσέχουμε περισσότερο γιατί είναι μέσα σε κάποιες μεγάλες, συνήθως,  ιδιοκτησίες και η οριοθέτηση πρέπει να γίνεται με καλή ακρίβεια. Τα τριγ/κα πάντως, ακόμη και της ΓΥΣ, νομίζω, μπορούν να δοθούν στον "αέρα" όταν είναι στο σύστημα ΤΜ3, επειδή είναι από επεξεργασία του μελετητή.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν

αναμένουμε τις απαντήσεις του συναδέλφου που έθεσε αρχικά το ερώτημα

θα συμφωνήσω ότι απαιτείται ακρίβεια στις χαράξεις-εφαρμογές οικοπέδων σε περιπτώσεις πράξεων εφαρμογής

αλλά όταν η μελέτη παρουσιάζει τόσο σοβαρά κενά και προβλήματα δεν είναι εφικτό. Οταν δεν υπάρχουν στοιχεία των βασικών δικτύων αναφοράς

και εξάρτησης ας σκεφθούμε τι θα γίνεται με εμβαδά,κλεισίματα οικοδομικών τετραγώνων,ερυθρά υψόμετρα κλπ

συνάδελφε nbr συμφωνούμε ότι θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το σύστημα προβολής ΤΜ3 και το πολυγωνομετρικό δίκτυο αλλά στην προκειμέμη περίπτωση

δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία ενδεχομένως λοιπόν σε ΕΓΣΑ να απλουστευθεί η εργασία πάντα βέβαια κάνοντας σωστούς μετασχηματισμούς και ελέγχους

σε ότι υπάρχει ή έχει εφαρμοσθεί απο άλλους συναδέλφους

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Nliag, σου δώσαν πολλές πληροφορίες οι αξιόλογοι συνάδελφοι παραπάνω, αν και θα έπρεπε να έχεις κάνει μια αναζήτηση στο forum , το θέμα έχει εξαντληθεί όσο δεν πάει σε άλλες κουβέντες!!

Εν πάσει περιπτώσει, θεωρώ ότι αν τους πιέσεις στην Τεχνική Υπηρεσία θα "βρουν" το τεύχος των στάσεων, απλά τους ξεβόλεψες ζητώντας το...

Επί της ουσίας, ακολουθείς όσα ορθά σου έγραψαν οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να συμπληρώσω ότι η λύση που πρότεινα με τις στάσεις από GPS είναι η τελευταία αφού έχουν εξαντληθεί όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.