Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μανιάτης: 10.000 θέσεις εργασίας στο Εθνικό Κτηματολόγιο


Engineer

Recommended Posts

Η πρώτη μου ξαδέλφη στη Θεσσαλονίκη που απασχολήθηκε στο κτηματολόγιο, έπαιρνε 900 μικτά. Είχε όμως δουλειά...

Από αλή 10000 θέσεις είναι παραπάνω από ότι όλοι οι τοπογράφοι της Ελλάδος. Δεν απασχολούνται μόνο μηχανικοί σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....

 

Υπογράμμισε χαρακτηριστικά ότι με μια επένδυση 600 εκ. ευρώ ολοκληρώνεται το Εθνικό Κτηματολόγιο ...

 

 

10.000 θέσεις "εργασίας"...

Ας μας πει ένας μηχανικός ή ένας δικηγόρος πόσα πληρώνεται, όταν δουλεύει σε ανάδοχο Κτηματολογίου.

Κάτι έχει πάρει το αυτί μου για 800 μικτά σε μηχανικούς και 500-600 σε δικηγόρους.

 

Έστω 800 ευρώ τον μήνα Χ 12 μήνες Χ 10.000 άτομα μας κάνει 96.000.000

Να μη βγάλει και ο ανάδοχος ένα 18% ή 25%

Άρα γυρνανε οι λογαριασμοί τα 600 μύρια για 4 ή 5 χρόνια (χωρίς να συνυπολογίσουμε μίζες περί τα 10% που ήταν το καθιερωμένο).

Φυσικά τα περί επαγγελματικών δικαιωμάτων θα γίνει πάλι της πόπης ως συνήθως και άπαντες θα μπορούν τα άπαντα. Και αν δεν μπορούν άμεσα θα μπορούν έμμεσα αρκεί να χωθούν στην τραπεζαρία.

 

Πέραν αυτών το ουσιαστικό είναι αν πρέπει να γίνει το έργο, να γίνει σωστά και με προοπτική και όχι μπαλώματα και όχι να φαγωθούν τα λεφτά αλλά να μείνει μια υποδομή στην χώρα που να λειτουργήσει πολλαπλασιαστικά ως υπόβαθρο για κάθε επένδυση.

 

 

 

edit

 

.....

Από αλή 10000 θέσεις είναι παραπάνω από ότι όλοι οι τοπογράφοι της Ελλάδος. ...

 

Μη ξεχνάς ότι και οι ΠΜ έχουν όλα το δικαιώματα των ΤΜ οπότε ανεβαίνει σημαντικά ο αριθμός.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

edit

 

 

Μη ξεχνάς ότι και οι ΠΜ έχουν όλα το δικαιώματα των ΤΜ οπότε ανεβαίνει σημαντικά ο αριθμός.

 

αποσους γνωστους ΠΜ εχω αθηνα  2 ασχολουνται σε συνολο 100+ ...εννοω ΟΝΤΩΣ να κανουν τοπογραφικα γιατι αλλο ΥΠΟΓΡΑΦΩ και αλλο κανω

 

και επαρχια απο τη στιγμη που ζητανε ΕΓΣΑ μειωθηκε πολυ ο αριθμος ΠΜ που ασχολουνται με τοπογραφικα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλήθεια πρέπει να είναι και δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω.

 

Αλλά αν από την άλλη βάλεις μερικές χιλιάδες νέο αποφοιτήσαντες που παίζει η ανεργία σε ποσοστά μεγαλύτερα ακόμα κι από το 60% τότε πολλοί συνάδελφοι ΤΜ με αποκλειστικό αντικείμενο αυτά θα έχουν ανταγωνισμό, από ανθρώπους που είχαν βασικό αντικείμενο σπουδών τους κάτι άλλο.

 

Ορθά το λέω ή κάνω λάθος?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

10.000 είναι τεραστιότατο νούμερο που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Πιο πολύ για πολιτικές σκοπιμότητες χρησιμεύει, και καλά ανάπτυξη μείωση της ανεργία κτλ....

Πόσοι ΑΤΜ άντε και πόσοι ΠΜ ασχολούνται με το κτηματολόγιο? Μην ψαρώνουμε ότι όλοι αυτοί αν ισχύου τα νούμερα είναι μηχανικοί και μόνο

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει το πραγμα πολλοι μηχανικοι θα βρουν δουλεια και απο μονο του αυτο ειναι κατι το θετικο.

Το να προχωρησει και να γινει και το κτηματολογιο επισης ειναι κατι θετικοτατο, ισως απο τις μεγαλυτερες

μεταρρυθμισεις τις τελευταιες δεκαετιες.

 

ΥΓ: Απο εδω φαινεται οτι το κτηματολογιο ειναι απο τα εργα σε κινδυνο ενω απ`οτι αναφερεται εχει σαν προυπολογισμο

130 μυρια ευρω.

ΥΓ2: Φανταζομαι εκτος απο ΤΜ οι θεσεις επισης θα ειναι και για πολλους πληροφορικαριους ισως αρχειονομους κτλ κτλ.

 

http://anaptyxi.gov.gr/Priorities.aspx?mod=1&~

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλήθεια πρέπει να είναι και δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω.

 

Αλλά αν από την άλλη βάλεις μερικές χιλιάδες νέο αποφοιτήσαντες που παίζει η ανεργία σε ποσοστά μεγαλύτερα ακόμα κι από το 60% τότε πολλοί συνάδελφοι ΤΜ με αποκλειστικό αντικείμενο αυτά θα έχουν ανταγωνισμό, από ανθρώπους που είχαν βασικό αντικείμενο σπουδών τους κάτι άλλο.

 

Ορθά το λέω ή κάνω λάθος?

 

καλα τα λες....τωρα ειναι ''ειδα φως και μπηκα''

 

 

και επαρχια απο τη στιγμη που ζητανε ΕΓΣΑ μειωθηκε πολυ ο αριθμος ΠΜ που ασχολουνται με τοπογραφικα....

xaaxxa καλό...

 

 

συναδελφε εγω μιλαω για εναν κυκλο συναδελφων μου ΠΟΥ ΞΕΡΩ....

και αλλο το ΣΦΡΑΓΙΖΩ και ΑΛΛΟ  ΤΟ ΚΑΝΩ....

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω όσο ζω να δω ολοκληρωμένο εθνικό κτηματολόγιο στην πατρίδα μου τότε θα πω ότι ξεκινάει μια νέα πορεία για την Ελλάδα αλλά να πω την αλήθεια όσο υπάρχει εκκλησία , μεγάλα τζάκια - οικογένειες  και διαπλεκόμενα στην Ελλάδα αμφιβάλλω πολύ αν ποτέ θα γίνει και θα είμαι εν ζωή 

Τώρα από την εμπειρία μου όλοι στην επαρχία οι μηχανικοί που έχουν δικαίωμα σύνταξης τοπογραφικών κάνουν τοπογραφικά διαγράμματα Εγώ και μπορώ να το παινευτώ ότι με το τρόπο μου επέβαλα έμμεσα , να φτιάχνουν εξαρτημένα στην περιοχή μου αρκετοί  συνάδελφοι πριν αυτό επιβληθεί αρχικά με το δασαρχείο και μετά με το Ν4014 Και αυτό γιατί εξήγησα πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει εξαρτημένο τοπογραφικό καταρχήν για εμάς τους ίδιους τους μηχανικούς που δουλεύουμε στην περιοχή ακόμα και την εποχή που δεν είχαμε την δυνατότητα για μεγάλη ακρίβεια στο εντοπισμό καθώς και για άμεσο έλεγχό της από τις υπηρεσίες όπως σήμερα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.