Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή w.c.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω, σε ισόγειο κατάστημα κατασκευής 1971 όπου στο σχέδιο της άδειας δεν φαίνεται τουαλέτα, ενώ υπάρχει τουαλέτα (η τουαλέτα έγινε μετα τις 28-7-2011). Στην πολεοδομία θεωρούν την τουαλέτα αυθαιρετο κτίσμα.

Μπορεί να νομιμοποιηθεί άμα βγάλει ο πελάτης μου μια άδεια μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

Τo κατάστημα αγοράσθηκε από τον πελάτη μου τον Σεπτεμβρη του 2013.Την βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών την έδωσα εγώ.

Πως μπορώ να κάνω υπαγωγή στον 4178 αφού αποδεδειγμένα πλέον, το wc δεν προυπήρχε?

Στα σχέδια της άδειας δεν φαίνεται πουθενά να υπήρχε w.c.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω, σε ισόγειο κατάστημα κατασκευής 1971 όπου στο σχέδιο της άδειας δεν φαίνεται τουαλέτα, ενώ υπάρχει τουαλέτα (η τουαλέτα έγινε μετα τις 28-7-2011). Στην πολεοδομία θεωρούν την τουαλέτα αυθαιρετο κτίσμα.

Μπορεί να νομιμοποιηθεί άμα βγάλει ο πελάτης μου μια άδεια μικρής κλίμακας?

αυτό ίσχυε με την παλιά απόφαση για Ε.Ε.Μ.Κ του 2004 (για τις εργασίες που ορίζονταν στην απόφαση), η οποία καταργήθηκε-τροποποιήθηκε. Η τότε εγκύκλιος 7646/13/12-2-04   

 έλεγε:

4. Η Απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και όπου απαιτείται η έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες. Στις περιπτώσεις αυτές μετά τη χορήγηση της έγκρισης ακυρώνεται η τυχόν συνταχθείσα έκθεση αυθαιρέτου και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Τυχόν βεβαιωθέντα πρόστιμα που έχουν εξοφληθεί δεν επιστρέφονται.

 

Από τις διατάξεις του ν. 4067 (ΝΟΚ) άρθρο 4 παρ. 1 απαιτείται άδεια δόμησης για την εκτέλεση  οποιασδήποτε εργασίας όπως...

"στ". Κατασκευή και προσθήκη οποιασδήποτε μορφής εγκατάστασης, που δεν ορίζεται με τις παρ.2 και παρ.3. 

 

ΝΟΚ άρθρο 2 παρ. 19.:

Εγκατάσταση είναι η κατασκευή ή υποδομή που προορίζεται ή απαιτείται για τη λειτουργία, εξυπηρέτηση και ασφάλεια των κτιρίων, όπως οι ανελκυστήρες, τα στοιχεία διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, κλιματισμού, δροσισμού, διανομής και εκροής ύδατος, θέρμανσης, φυσικού αερίου, τα θερμικά ηλιακά συστήματα, τα στοιχεία ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, τα στοιχεία μονάδων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (ΣΗΘΥΑ), οι καπναγωγοί, οι επιγραφές, οι κεραίες. 

 

Στη περίπτωση σου το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως θα μπορούσες να προβείς σε ενημέρωση φακέλου της άδειας?

σύμφωνα με ν. 4030 άρθρο 6 παρ 9, 

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, "ανεξάρτητα από το χρόνο"(*) ισχύος της άδειας δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις (...)

β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς. 

Διαφορετικά, συντάσσομαι με την άποψη των συναδέλφων περί νομιμοποίησης με την καταβολή προστίμου για αυθαίρετη κατασκευή w.c

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μετά από την επίσκεψη μου στην πολεοδομία σήμερα ,μάλλον θα το περάσουμε με ΕΕΜΚ.Αλλά  περιμένω να μου το εγκρίνουν,πάντως από ότι μου είπαν οι υπάλληλοι εκεί θα μου το εγκρίνουν. Ελπίζω να μην έχω κανένα απρόοπτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η βεβαίωση που έδωσες για τη μεταβίβαση έχει να κάνει με τη δόμηση ,κάλυψη και ύψος του προς μεταβίβαση χώρου και όχι για τη συνολική νομιμότητά του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

στοχος η εκδοση αδειας για  ισογεια οικοδομη(χρηση κατοικια).Ειναι απαραιτητη η εγκατασταση wc ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

στοχος η εκδοση αδειας για  ισογεια οικοδομη(χρηση κατοικια).Ειναι απαραιτητη η εγκατασταση wc ?

Αν κατάλαβα καλά, δεν θελεις να βαλεις wc στην οικοδομή?

Ειναι υποχρεωτικό από κτιριοδομικό

"3.1. Σε κάθε νέα κατοικία πρέπει να υπάρχει ένας τουλάχιστο χώρος υγιεινής και ένας χώρος

ή τµήµα χώρου παρασκευής τροφής (κουζίνα), καθώς και εγκατάσταση ύδρευσης και

εγκατάσταση αποχέτευσης λυµάτων."

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

στοχος η εκδοση αδειας για  ισογεια οικοδομη(χρηση κατοικια).Ειναι απαραιτητη η εγκατασταση wc ?

απορία.

Σπιτί χωρίς τουαλέτα θέλεις να κάνεις? Και που θα τα κάνουν? στον κήπο??

 

Και ναι, Οικία απαιτεί τουαλέτα και κουζίνα. (δεν είναι υποχρεωτικό όμως να έχουν και τοίχους διαχωρισμού)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.