Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες σαρωτικές αλλαγές στο Δημόσιο-Ιδιώτες αναλαμβάνουν υπηρεσίες των ΟΤΑ


Engineer

Recommended Posts

ο ιδιωτικος τομεας λειτουργει σωστα οταν εκτος απο τον ανταωνισμο υπαρχει σωστος και επαρκης εποπτικος ελεγχος.

 

Επειδη ομως ο ελεγχος διενεργειται εξ' ορισμου απο δημοσιες υπηρεσιες, καταλαβαινετε τι γινεται.

 

ΥΓ Το συνδρομο του Ελληνα οταν ακουει για  ιδιωτικες επιχειρησεις δεν το εχω καταλαβει. Ρε μπας και το συνδρομο του ανατολικου μπλοκ που ειχαν οι (χερσαια) συνορευουσες χωρες ηταν μεταοδοτικο?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μεταδοτικότατο ήταν συνάδελφε . Σωστή επιδημία . Αν πουν σε κάποιον , θα τρουπώσεις , θα κάθεσαι , θα πληρώνεσαι περισσότερο από τον ιδιωτικό τομέα , θα έχεις τα τυχερά σου και δεύτερη δουλειά , άδειες από την Σημαία , μηδενική αξιολόγηση , εάν είχες και μία πολιτική κάλυψη οποιουδήποτε κόμματος , πλήρη ασφάλιση και περίθαλψη και εφ' άπαξ , αλλά και σύνταξη όποτε ήθελες , γιατί να ενδιαφερθεί να επιχειρήσει η να πάει στον ιδιωτικό τομέα ? 

 

Ακόμα και αυτή την στιγμή τα κανάλια έχουν χρόνο ΜΟΝΟ γιά όσους ΘΑΑΑΑΑ απολυθούν από το δημόσιο .

 

Τα 2.000.000 αποπαίδια που βιώνουν ανεργία και φτώχεια δεν απασχολούν τους βολεμένους και τους κρατικοδίαιτους .

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες BAS. Το τι έχουμε τραβήξει από τις υπηρεσίες δε λέγεται....

Επίσης το τι σφαγή έχει γίνει και συνεχίζει να γίνεται στον ιδιωτικό τομέα....

 

Όμως, παρακολουθώντας μία εκπομπή στην τηλεόραση την Κυριακή θυμήθηκα ένα ανέκδοτο:

Ήταν ένας Γερμανός, ένας Ιταλός και ένας Έλληνας και ζητούσαν από το Θεό να τους πραγματοποιήσει μία ευχή

 

-Εσύ Γερμανέ τι θέλεις? 

-Ένα άλογο (απάντησε ο Γερμανός)

 

-Εσύ Ιταλέ?

-Μία αγελάδα (απάντησε ο Ιταλός)

 

-Εσύ Έλληνα?

-Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα...

 

(Δεν το λέω πολύ καλά αλλά το πιάνετε το νόημα...)

Link to comment
Share on other sites

Panos, αν η κατσίκα του γείτονα τρέφονταν από το γάλα που αγόρασα για τα παιδιά μου, φυσικά και θα ήθελα να ψοφήσει.

Τα παράσιτα στους ΟΤΑ και οι άγαμες θυγατέρες τρέφονται από τους φόρους που πληρώνουν άνεργοι του ΙΤ.

Το παράδειγμα με την κατσίκα έχει ισχύ μόνο αν κάποιος πέτυχε κάτι με την αξία του.

Καμιά δικαιολογία δε στέκει για τον παρασιτισμό.

Όσο για το περιβόητο "ξεπούλημα" η πικρή αλήθεια είναι ότι οι ξένοι επενδυτές δε βρίσκουν και τόσο ελκυστικές τις επενδύσεις στην Ελλάδα με αποτέλεσμα οι τιμές να είναι χαμηλές.

Αυτή είναι η εντύπωση που έχω από προσωπικές συζητήσεις με Γερμανούς.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ιούλιε, φυσικά και συμφωνώ με αυτά που λες. Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι....

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως παρατηρώ συνέχεια η μία κοινωνική ομάδα να στρέφεται εναντίον της άλλης...

Ξέρεις τι λέει στην "πιάτσα" ο κόσμος για εμάς τους μηχανικούς???

Ότι "το κράτος για μας δουλεύει... Μία με τα αυθαίρετα την άλλη με τα ΠΕΑ...."

 

Επίσης εκτός από καρεκλοκένταυροι υπάρχουν και αξιόλογοι υπάλληλοι... Εξυγίανση σαφώς και χρειάζεται. Αλλά θα γίνει εξυγίανση ή ξεπούλημα?

 

(Η ΕΥΔΑΠ και η ΕΥΑΘ δεν είναι ελκυστικές? Αφού μιλάμε για ΟΤΑ) 

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Αμην και πότε αυτου του ειδους οι Υπηρεσίες να περάσουν στο ιδιωτικό τομέα για να ανασάνουμε. ΤΕΛΟΣ!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με αυτά που λες!

Και, ναι, για κάποιους είμαστε η "εγκληματική συντεχνία των μηχανικών".

Βασικά τα ίδια λέμε, απλά εγώ είμαι λιγάκι πιο κακός και δύσπιστος.

πιστεύω γενικά ότι για να πάρει μπρος αυτή η χώρα αναγκαστικά κάποιες μανούλες θα κλάψουν, δε γίνεται με το χάδι.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και καλώς να κλάψουν μερικοί Ιούλιε, συμφωνώ.

Αλλά, δεν προβληματίζεστε που ενώ γίνονται ιδιωτικοποιήσεις οι φόροι αυξάνονται? Τι οικονομικό μοντέλο είναι αυτό ακριβώς?

Εσύ Ζέφυρε πιστεύεις ότι ο ιδιώτης θα σου χαμηλώσει το κόστος στους λογαριασμούς? Ότι θα μειωθούν οι φόροι και τα "τέλη"? Πώς ακριβώς θα ανασάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για την ιδιωτικοποίηση συγκεκριμένων τομέων που θα εχουν ως αποτέλεσμα είτε την μείωση της δαπάνης είτε την βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών.

 

Αγαπητέ Panos, που τις είδες εσύ τις ιδιωτικοποιήσεις? Η ιερή αγελάδα παραμένει ανέγγιχτη,

 

Θα μπορούσα να προβάλω σαν επιχείρημα πως η φορολογία έχει πάει στο Θεό - μεταξύ αλλων -  λόγω διατηρησης του μεγέθους του κράτους και μη μείωσης των δαπανών. Εξάλλου, στην 1η φαση της εξοικονόμησης, απλά πας να μειωσεις/μηδενισεις τα ελλείματα.

 

Αν πχ για να καθαριζονται τα κτηρια ενός Δήμου η αναθεση σε ιδιώτη μειώνει την Δαπάνη, τότε είμαι φουλ υπέρ - ασυζητητί κτλ κτλ.

 

ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ Η ΑΠΟΚΟΜΙΔΗ ΑΠΟΡΡΙΜΑΤΩΝ ΝΑ ΑΝΑΤΕΘΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ! Να πληρώνω ο,τι είναι να πληρωσω, αλλα να εχω ΑΠΟΚΟΜΙΔΗ!

 

Αν είχαμε ακομα τα Δημόσια ΚΤΕΟ, θα έλεγα άμεσο κλείσιμο και λειτουργία των ΙΚΤΕΟ (τεράστια διαφορά ποιότητας!)

 

Και τα παραδειγματα μπορούν να γίνουν άπειρα.

 

Τι να κάνουμε, η καθαριστρια σε Δημο ΥΕ με βασικό μισθο 950 ευρώ θα στεναχωρηθεί. Αλλά εγώ θεωρώ πως είναι πολλά για αυτή τη χρονική περίοδο!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είσαι επιθετικός χωρίς λόγο.

Εξήγησα και προηγουμένως ότι είμαι ΥΠΕΡ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας.
Θα προτιμούσα όμως να έβλεπα και καμιά παραγώγική επιχείρηση και όχι μόνο επιχειρείν εκ του ασφαλούς με αναθέσεις συγκεκριμένων υπηρεσιών σε κρατικοδίαιτους "επιχειρηματίες".
Χορτάσαμε από εθνικούς προμηθευτές....
Κανένα προϊόν θα παράξουμε? Επίσης καταναλωτικό κοινό για να το διαθέσει ο επιχειρηματίας θα υπάρχει?

 

Υ.Γ.: Θα προτιμούσα το Πάνος από το Panos...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.