Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εδώ Πολυτεχνείο


d2m

Recommended Posts

Ναι μωρέ.

Το ένα δολάριο κοστίζει 40 δρχ. Ας μην συναθροιζόμαστε πάνω από 3 άτομα.

Μου χάρισαν τα χρέη και δεν θα χάσω το χωραφάκι μου. Ας δώσω τον γιό μου που μου βγήκε Κνίτης στα ΕΑΤ ΕΣΑ.

 

Το κακό με τον Παπαδόπουλο δεν είναι ότι δεν τον άφησαν να κατέβει στις εκλογές. Το κακό είναι ότι δεν τον εκτέλεσαν και τον θρέφαμε στις φυλακές μέχρι να ψοφήσει.

 

Thodoris1982. Κάποιον που τον θάψανε το 74 θα τον έχουν ξεθάψει μέχρι τώρα οπότε οι "εξυπνάδες" που είναι θαμμένοι οι νεκροί αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

E τότε να αφήσουμε την κατάσταση όπως έχει.

Εφόσον η χούντα έκανα μόνο κακό στην χώρα καλά έκανε και έπεσε.

Τι παραπονούμαστε?

Αλλά να μην ακούω π@π@ριές ότι αν έρθει η αριστερά θα είναι καλύτερα γιατί τα ίδια και χειρότερα έκανε ο ανώμαλος ο Stalin.

Και ξύλο είχε, και εξορίες είχε, και βασανιστήρια είχε και απαγόρευση της ελευθερίας είχε...τα ίδια και χειρότερα δηλαδή...και το χειρότερο όλων...ο κόσμος είχε πεθάνει της πείνας...μόνο το κόμμα και αυτοί που περιτριγύριζαν το κόμμα έτρωγαν (και φυσικά οι χαφιέδες που κάρφωναν τον κόσμο). Οι υπόλοιποι ούτε στην κόλαση τέτοια ζωή...μια ζωή στον φόβο...γιατί έτσι διοικούσε το κόμμα...με τον φόβο !

Link to comment
Share on other sites

τώρα θυμήθηκα μια Ελληνική ταινία με το Βουτζά νομίζω Αγάπησα ένα τακς (κάτι τέτοιο) που πραγματικά μου φέρνει στο μυαλό την εικόνα της εποχής (και πάντα γελάω όταν την βλέπω ενώ η γυναίκα μου που δεν τα έχει ζήσει δεν την καταλαβαίνει)

 

από archytas

Και ξύλο είχε, και εξορίες είχε, και βασανιστήρια είχε και απαγόρευση της ελευθερίας είχε...τα ίδια και χειρότερα δηλαδή...και το χειρότερο όλων...ο κόσμος είχε πεθάνει της πείνας...μόνο το κόμμα και αυτοί που περιτριγύριζαν το κόμμα έτρωγαν (και φυσικά οι χαφιέδες που κάρφωναν τον κόσμο). Οι υπόλοιποι ούτε στην κόλαση τέτοια ζωή...μια ζωή στον φόβο...γιατί έτσι διοικούσε το κόμμα...με τον φόβο !

 

ε δεν νομίζω π.χ. ότι στην Κύπρο με το ΑΚΕΛ συμβαίνουν όλα αυτά

Link to comment
Share on other sites

ε δεν νομίζω ότι στην Κύπρο με το ΑΚΕΛ συμβαίνουν όλα αυτά

 

Νομίζεις δεν νομίζεις αυτά είναι τα γεγονότα και η ιστορία !

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες παρατηρήσεις:

 

1)Κατά τη διάρκεια της χούντας οι πράξεις αντίστασης του λαού ήταν μετρημένες στα δάχτυλα.Η πλειοψηφία του κόσμου,με εξαίρεση τους αριστερούς (που δεν πρόλαβαν να κάνουν και πολλά καθώς ήταν στα ξερονήσια) και κάποιους (λίγους) δεξιούς είχε λουφάξει είτε λόγω φόβου,είτε γιατί είχαν βολευτεί με την κατάσταση.Στο μυαλό μου έρχονται μόνο τα ονόματα του Παναγούλη (συγγενής μου) και του Καράγιωργα.Και φυσικά αντίσταση δεν έκανε ούτε η μακαρίτισσα η Μελίνα,ούτε ο μακαρίτης ο Τριανταφυλλίδης (γνωστός και ως Κωνσταντίνος Καραμανλής) από το εξωτερικό.Ολος αυτός ο λαός βρήκε άλλοθι για την απραξία και τη σιωπή του στα παιδιά του πολυτεχνείου.Και η μέγιστη ύβρις είναι η εκμετάλλευση του γεγονότος από ανθρώπους όπως ο Λαλιώτης και η Δαμανάκη,ενώ άλλοι πραγματικοί αγωνιστές παρέμειναν στην αφάνεια...

2)Μιας και αναφέρθηκαν τα "μεγαλεία" της δικτατορίας,έχει κάποιος να μας πει τίποτε για τις παρακάτω προδοτικές κινήσεις:

α)απόσυρση μεραρχίας από την Κύπρο

β)απόσυρση αρμάτων από τα σύνορα

γ)τραγελαφικές σκηνές από την επιστράτευση του 74:τα κιβώτια είχαν πάνω πάνω μια σειρά με όπλα και από κάτω πέτρες,αντί για άρβυλα περιείχαν πάπούτσια του τέννις!!! και άλλα πολλά...

3)Περί συμμετοχής Παπαδόπουλου στις εκλογές του 1975:πώς θα συμμετάσχει στις εκλογές σαν υποψήφιος άνθρωπος καταδικασμένος σε ισόβια (οι χουντικοί γλύτωσαν χαριστικά το ντουφέκι) και με στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων;Εδώ δεν μπορούσε καν να ψηφίσει,πώς θα κατέβαινε σαν υποψήφιος;Ανέκδοτα λέμε, ή θέλουμε να ξαναγράψουμε το σύνταγμα και τους νόμους της χώρας;

Link to comment
Share on other sites

μα εσύ αγαπητέ συνάδελφε archytas έγραψες για σήμερα αν έρθουν οι αριστεροί , για το τι έγινε επί Στάλιν δεν το έχω ζήσει και δεν ξέρω (το διαβάζω μόνο ιστορικά και αφουγκράζομαι κάθε γνώμη) Την χούντα όμως την έζησα και το τι διοίκηση κάνει το ΑΚΕΛ στην Κύπρο το ζω και το μαθαίνω από φιλους

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ.

Το ένα δολάριο κοστίζει 40 δρχ. Ας μην συναθροιζόμαστε πάνω από 3 άτομα.

Μου χάρισαν τα χρέη και δεν θα χάσω το χωραφάκι μου. Ας δώσω τον γιό μου που μου βγήκε Κνίτης στα ΕΑΤ ΕΣΑ.

 

Το κακό με τον Παπαδόπουλο δεν είναι ότι δεν τον άφησαν να κατέβει στις εκλογές. Το κακό είναι ότι δεν τον εκτέλεσαν και τον θρέφαμε στις φυλακές μέχρι να ψοφήσει.

 

Thodoris1982. Κάποιον που τον θάψανε το 74 θα τον έχουν ξεθάψει μέχρι τώρα οπότε οι "εξυπνάδες" που είναι θαμμένοι οι νεκροί αλλού.

 

 

Rootbreaker αυτο με τις συναθροισεις τριων ατομων ειναι απο τα μεγαλυτερα ψευδη που εχουν ακουστει ποτε. Δηλαδη δεν διασκεδαζε ο κοσμος επι Χουντας? Δεν γινονταν γαμοι?Βαφτισια?Εκδηλωσεις? Ολοι αυτοι κατεληγαν φυλακη??? Αστεια πραγματα.

 

Το οτι ηθελες τον Παπαδοπουλο που δεν εκλεψε ουτε μιση δραχμη εκτελεσμενο τοτε για τον Παπανδρεου που καταχρεαωσε την Ελλαδα και τα τρωγε με τις γκομενες και για να δινει διαζυγια των 150 εκατομμυριων $ πως θα τον ηθελες?

Link to comment
Share on other sites

εδώ κάνεις λάθος θοδωρή , επί επταετίας υπήρχε πολύς φόβος στο λαό Για παράδειγμα θυμάμαι το πατέρα μου λογιστή σε μεγάλη εταιρεία που είχε σχέσεις με την χούντα λόγω συγγένειας καποιων στελεχών . Οταν διαπίστωνε τις ρεμούλες και τα χρήματα που έφευγαν στο εξωτερικό κάτω από το φαινομενικά ευημερεύον προφίλ της εταιρείας, φοβόταν να τα αποκαλύψει μην βρεθεί σε κανένα χαντάκι όπως μου έλεγε για να μην αναφέρω τι γινόταν όταν απευθύνονταν σε υπουργό εισαγωγικά της εποχής εκείνης για εργασιακά θέματα τι απαντήσεις έπερναν (και οπατέρας μου ήταν γιος χωροφύλακα καρα-δεξιός) Αυτά εγώ τα έζησα και τα θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας: Τα μηνύματα του Πολυτεχνείου είναι επίκαιρα:

1) Ψωμί - παιδεία - Ελευθερία

2) Έξω οι ΗΠΑ - Έξω το ΝΑΤΟ

3) Εθνική ανεξαρτησία...

 

Τι από τα παραπάνω έχουμε "λύσει" σήμερα; Για τα ίδια δεν παλεύουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ούστ ρε άρρωστα ****** που κάθομαι και συζητώ μαζί σας.

Μονό εσείς έχετε ελευθερία και τα υπόλοιπα ενοχλούν.

Να σβηστούν τα δικά σας μηνύματα αφού το θέλετε έτσι.

 

Και αυτοί οι αγράμματοι είναι η αιτία που μιλάς και αναπνέεις...

 

Ο άνθρωπος το μόνο που ξέρει είναι να πετάει είναι ατάκες για τον Στάλιν και τους κομμουνιστές... διαλύοντας την όποια πολιτική συζήτηση έχει ανοίξει μέχρι τώρα στο φόρουμ...

 

Tι πολιτική συζήτηση...μας δουλεύετε ρε ? Το μόνο που δεν κάναμε είναι να καταθέσουμε στεφάνι στον Stalin...

Δεν είναι εορτή κομμουνιστών !!! Πάρτε το χαμπάρι !!!

Όσο και να θέλετε δεν θα το καταφέρετε ποτέ !!!

Ο λαός ολόκληρος έφερε αντίσταση και όχι τα ****** !!!

Αιντε γιατί μας έχετε ζαλίσει επιτέλους.

 

Εδώ φτύνετε τους αγωνιστές του 21...για τι μιλάμε τώρα...μήπως είστε ανθέλληνες ???

 

Παρατήρηση: Να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον κανόνα υπ' αριθμό 7.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.