Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διλλημα 11Kw ή 14Κw Α/Θ.


statik

Recommended Posts

Στις υψηλών θερμοκρασιών η ισχύς δεν μεταβάλλεται με την εξωτερική θερμοκρασία παρά μόνο πιο κάτω απο τους -5.

http://www.indutek.lv/files/AlthermaDATABOOK.pdf

 

σελ 13 και 25 ανάλογα αν είναι με θερμαινόμενη κάτω πλάκα ή όχι

μιλάω βέβαια για integrated τιμές που περιλαμβάνουν και κύκλους απόψυξης

σαφώς και πρέπει να επιβεβαιωθεί αν τα μοντέλα είναι τα ίδια αλλά εμένα αυτά μου είχαν προσφέρει 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε μια ολοκληρωμένη μελέτη μηχανολόγου, να σου δώσει προβλεπόμενη ισχύ και τις καταναλώσεις μην βρεθείς προ εκπλήξεων. Α/Θ 14kw υψηλών θερμοκρασίων θα έχει αυξημένη κατανάλωση για το μέγεθος του σπιτιού. Δηλαδή μην περιμένεις λιγότερο απο 30kwh την ημέρα και τις κρύες μέρες αρκετά περισσότερο.

Αν έχεις τόσο μεγάλες απώλειες μήπως πρέπει να κοιτάξεις πρώτα την μόνωση;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε statik, τα κριτηρια επιλογης αντλιας που να φτανει 70-80 βαθμους ειναι 1. η καλυτερη αποδοση που επιτυγχανουν σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος (αλλα πολυ χαμηλες, οχι το 0° της Αθηνας) και 2. η πολυ ακριβης και σωστη διαστασιολογηση των σωματων με το παλιο συστημα, δλδ για θερμοκρασιες 90/70.

 

Εγω νομιζω οτι δεν εμπιπτεις σε κανενα απο αυτα τα κριτηρια, εκτος και αν το σπιτι σου ειναι φτιαγμενο μετα το 2011, οποτε σε αυτην την περιπτωση καποιο σημαντικο λαθος εκανε ο συναδελφος και σου εβγαλε ~100 W/m² απαιτησεις. Αντιλαμβανομαι ομως, απο τον τροπο που το λες, οτι η επιλογη σου ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μια απο τις δυο αυτες ΑΘ, οποτε παρε την 11αρα για να μην πληρωσεις πολλα. Απλα να εχεις υπόψιν σου οτι υπερβαλλεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.indutek.lv/files/AlthermaDATABOOK.pdf

 

σελ 13 και 25 ανάλογα αν είναι με θερμαινόμενη κάτω πλάκα ή όχι

μιλάω βέβαια για integrated τιμές που περιλαμβάνουν και κύκλους απόψυξης

σαφώς και πρέπει να επιβεβαιωθεί αν τα μοντέλα είναι τα ίδια αλλά εμένα αυτά μου είχαν προσφέρει 

Συγνώμη,εγώ αναφερόμουν σε YUTAKI-S80 της Hitachi.Η συγκεκριμένη μέχρι τους -8 έχει σταθερή ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

και για την yutaki s80 ισχύουν το ίδια μην διαβάζεις τους πίνακες με την ισχύ αιχμής αλλά την πραγματική, η συγκεκριμένη εχει πχ στους 2οC το 85% της ισχύος αιχμής

Edited by nvel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι,μπορεί να πέφτει στο 85% της ισχύος της αλλά με υγρασία 85% που είναι πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό.Με μικρότερο ποσοστό η πτώση της ισχύος είναι πολύ μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Το αν κρατάει τη θερμοκρασία έχει εξίσου σημασία με το αν κρατάει την ισχύ.

Η συγκεκριμένη σου δίνει 80 βαθμούς μέχρι τους -20.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ήξερα ποσο ρεύμα θα καταναλώνει η αντλία που δίνει 80 βαθμούς προσαγωγη στους -20C εξωτερική.

Edited by mezzanine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.