Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση αντλίας θερμότητας και αποτελέσματα


jova

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η σωστή σειρά των εργασιών είναι πρώτα υπολογισμός απωλειών, ανάλογα την μόνωση που υπάρχει, και μετά επιλογή και εγκατάσταση Α.Θ.

 

Αφού έκανες πρώτα το δεύτερο βήμα, τώρα θα πρέπει να κάνεις και το πρώτο και αν οι απώλειες είναι πολλές θα πρέπει να ενισχύσεις τη μόνωση (ίσως στους τοίχους, ίσως στην ταράτσα)

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτό έχεις δίκιο.Μόνωση στη ταράτσα επιπλέον δεν μπορεί να γίνει γιατί υπαρχει Φ/Β.Σαν νούμερο η κατανάλωση πως την κρίνεις?

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα μπορούσες να έχεις μικρότερες καταναλώσεις, αλλά λείπουν πολλά στοιχεία για να υπολογίσει κανείς πόσο και πώς.

 

Μίλησε με κάποιο μηχανολόγο που να ασχολείται με θέρμανση, κατά προτίμηση χωρίς εμπορική δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αντλία θερμότητας LT 11 KW κοιτάει στο νότο. Λειτουργία με fan coil ,στο ένα δωμάτιο μονίμως κλειστό. Νερό αντλίας από 44-49 βαθμούς .Το νερό ανεβαίνει από τη πυλωτή που βρίσκεται η αντλία στον 3ο όροφο δεν είναι δηλαδή σε μπαλκόνι. Περιοχη Σερρών (εντός πόλεως).Σπίτι 90 τμ τελευταίος όροφος ψηλοτάβανο(3,2 μέτρα το μέγιστο ύψος) εκτεθιμένο από 3,5 μεριές κατασκευής >2010. προσανατολισμός ανατολή-δύση. Κουφώματα με διπλά τζάμια,ενεργιακα μόνο στο σαλόνι που κοιτάει ΒΔ.Μέτρηση από 7/12/13 μέχρι 7/2/13. Λειτουργία μέσος όρος 9 ώρες την ημέρα(7-9 το πρωι και 4-11 το βράδυ στο περίπου) .Υπάρχει νυχτερινό ρεύμα. Μέση θερμοκρασία Ιανουαρίου 6,1 βαθμους http://penteli.meteo.gr/stations/serres/NOAAPRMO.TXT Δεκεμβρίου 3,7 βαθμους http://penteli.meteo.gr/stations/serres/NOAAPRYR.TXT

Κατανάλωση 1476 kwh για τους 2 μήνες (768kwh  το Δεκέμβριο 7/12-7/1  και 708 kwh 8/1-7/2)

Εμένα μου φαίνονται πολλά.Εσεις σαν πιο ειδικοί τι λέτε? 

Πάντως σχεδόν με τα ίδια χαρακτηριστικά που είναι το σπίτι μου, εκτός από τα τετραγωνικά μέτρα είναι 30 μεγαλύτερο, καίω πάνω από τα διπλάσια απ' ότι εσύ!

Δεκέμβριο έφτασα 1956kwh και Ιανουάριο 1765kwh. Τεράστια η διαφορά. Έκανες καλή επιλογή διαλέγοντας χαμηλών θερμοκρασιών. Μακριά από υψηλων θερμοκρασιών εκτός αν θέλει κάποιος να αγοράσει τη δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 24ωρη λειτουργία?Αν ναι τότε 1956/30=65,2 την ημέρα.Δηλαδη 65,3/24=2,71kw/ώρα.

Εγώ τη είχα ανοικτή 9 ώρες άρα 768/30=25,6 την ημέρα.Δηλαδή 25,6/9=2,84 kw/ώρα.Αρα εγώ είχα μεγαλύτερη κατανάλωση αναλογικά ανα ώρα κι έχω πιο λίγα τετραγωνικά! :shock:Βεβαια αν δούλευε 24h θα είχα μικρότερη κατανάλωση ανά ώρα αλλα δεν ξέρω αν με συνέφερε γιατί θα ανέβαιναν πολύ και τα κιλοβατ και η ΔΕΗ παραμονεύει!! :evil:

Edited by giorgosvet
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μια ασχετη ερωτηση γιατι δε σας επιασα απο την αρχη

σωτο κ γιωργο εχει καποιος απο σας......... νυχτερινο?

Link to comment
Share on other sites

μια ασχετη ερωτηση γιατι δε σας επιασα απο την αρχη

σωτο κ γιωργο εχει καποιος απο σας......... νυχτερινο?

Ναι εγώ έχω.Το γράφω και στο αρχικό μου ποστ.

Link to comment
Share on other sites

ποσο οιλ πληρωνες την σεζον?

τι θκρασιες εχει η περιοχη γενικα τον χειμωνα?

και γιατι δε την βαζεις να ξεκηνα 5 ή 6 το πρωι να σπαει και την βραδυνη υγρασια?

3ο οροφο με εξωτερικη στο ισογειο? ή καταλαβα λαθος? ειναι καλα μονωμενα τα δικτυα? η αντλια κοβει?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω στοιχεια για πετρελαιο γιατι το σπίτι είναι καινούριο και δεν έχω δουλέψει τον λέβητα φουλ μια ολόκληρη σεζον αλλά υπολογίζω χοντρικα στα 1000 λίτρα ίσως και λίγο παραπάνω ίσως και λίγο λιγότερο .Ναι είναι στο ισόγειο η αντλία.Μόνωση έχουν οι σωλήνες αυτές που είναι ορατές στο λεβητοστάσιο τώρα τι γίνεται παραπέρα... :?: Η αντλία κόβει μόνο σε νορμάλ εξωτερικές θερμοκρασιες 11-14 βαθμους όπως αυτές τις μέρες, σε χαμηλές(Δεκέμβριο-Ιανουάριο) δουλεύει συνεχως συμπιεστής και ο κυκλοφορητής.Την αντλια την ανάβω στις 7 το πρωι μέχρι τις 9 και από τις 4 μέχρι τις 11 το βράδυ ,μπορώ να την ξεκινήσω και νωρίτερα. 

Edited by giorgosvet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.