Μετάβαση στο περιεχόμενο

δυο τζακια σε μια καμιναδα


xaroulak

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω τι διαδικασία ελέγχου υπάρχει για τα αυθαίρετα κτίσματα (η νομιμοποίηση αυθαιρέτων είναι μια διαδικασία κατάλληλη για μάζεμα χρημάτων σε μπανανίες) οπότε δεν μπορώ να απαντήσω. 

Πολλαπλές συνδέσεις ανοικτών εστιών σε μια καπνοδόχο ΔΕΝ επιτρέπονται από τον κανονισμό και δεν πρέπει να υπάρχουν για προφανείς λόγους. 

Υπάρχει κίνδυνος θανάτου. Πέραν του κανονισμού, δεν έχω δει σε καμμία οδηγία κατασκευαστή τζακιού  κάτι τέτοιο, αντιθέτως μόνον απαγορευτικά.
Είναι λάθος η άποψη πως ότι δεν απογορεύεται επιτρέπεται. Επιτρέπεται αυτό που αναφέρεται στον κανονισμό. Αν ο κανονισμός έχει λάθος ή ελλείψεις, ζητούμε να αλλάξει με συγκεκριμένη επιστημονική τεχνική πρόταση.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

γιατι αυτο το προβλημα εχω στο διαμερισμα μου. μπαινει ο καπνος απο το κατω τζακι(2ος) πανω (3ος) οταν εγω δεν το λειτουργω,.....

Διοικητικά,

αυτό που μπορεί να γίνει είναι συνδυασμός και εφαρμογή του άρθρου 5 παρ. 1.1.3 του "κτιριοδομικού κανονισμού" και του άρθρου  9 παρ. 1Β του ΠΔ 13-04-1929 "περί επικίνδυνων οικοδομών" (ΦΕΚ 153/Α/1929)

Link to comment
Share on other sites

μια και μιλαμε για καπνοδοχο  "κοινοχρηστη" [????]

 

δες τε αυτη  την σημαντικη αποφαση του ΑΠ..

 

 

καπνοδοχοι.docx

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 Δημήτρη για την Απόφαση.

(λίγο off topic) :

Εχεις εικόνα αν οι κρίσεις (κυρίως η πρώτη)

"Από το έτος 1959, που έγινε ο κανονισμός της άνω πολυκατοικίας, η διαβίωση των ανθρώπων έχει μεταβληθεί σημαντικά και θετικά (καλύτερος τρόπος διαβίωσης), όπως αυτό συνάγεται από τα διδάγματα της κοινής πείρας, ώστε να μην ανταποκρίνεται πλέον ο κανονισμός στις νέες συνθήκες, με αποτέλεσμα η τήρησή του να οδηγεί πρακτικά σε μεγάλο περιορισμό των ιδιοκτητών."

 

"Εκτός από την ενάγουσα, η οποία αντέδρασε μετά την ως άνω κατασκευή με καταγγελία στην Πολεοδομία, κανένας από τους λοιπούς ιδιοκτήτες και ενοίκους της πολυκατοικίας δεν προέβαλε αντίρρηση για την τοποθέτηση της καπνοδόχου, ούτε διαμαρτυρήθηκε για οποιαδήποτε ενόχληση από τη λειτουργία του τζακιού. Η ενάγουσα δεν εξαρτά σπουδαίο συμφέρον από την καθαίρεση της καπνοδόχου και την επαναφορά των πραγμάτων στην προηγούμενη κατάσταση, διότι, ενόψει του ότι το διαμέρισμα του εναγομένου βρίσκεται στον τελευταίο όροφο, η καπνοδόχος απολήγει απευθείας στο δώμα και ως εκ τούτου ουδόλως ενοχλεί την ενάγουσα, της οποίας το διαμέρισμα βρίσκεται στον πρώτο όροφο, δεν επιβαρύνει την αισθητική (εξωτερική) αρχιτεκτονική εμφάνιση της οικοδομής, ούτε δημιουργεί βλαπτικές ενέργειες για το διαμέρισμα της και τους ενοίκους (εισροή καπνού στο διαμέρισμα ή μυρωδιά καπνού)"

 

"Ενόψει αυτών, η άσκηση του δικαιώματος της ενάγουσας για επαναφορά των πραγμάτων στην προηγούμενη κατάσταση δια της απομακρύνσεως της καπνοδόχου, κατ` αντικειμενική κρίση, υπερβαίνει προφανώς τα εκ της καλής πίστεως και του κοινωνικού και οικονομικού σκοπού του δικαιώματος όρια, δοθέντος ότι, ενώ δεν ωφελείται ούτε βλάπτεται η ενάγουσα, η αιτούμενη επαναφορά των πραγμάτων έχει επαχθείς συνέπειες για τον εναγόμενο". Και υπό τις παραδοχές αυτές έκρινε απορριπτέα την κρινόμενη αγωγή, κατά το αίτημα αυτής περί καθαιρέσεως της κατασκευασθείσας από τον εναγόμενο καπνοδόχου, ως καταχρηστικώς ασκηθείσα."

 

υπάρχουν και σε άλλες αποφάσεις ?

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που παραθετεται παραπανω δεν εχει καμια σχεση με την δικη μου υποθεση.Απο το δικο μου διαμερισμα διερχεται και η καπνοδοχος του κατω οροφου με αποτελεσμα να εισερχονται καπνοι οταν δεν το λειτουργω, και οταν το λειτουργουμε συγχρονως να μην "τραβει" τον καπνο.Αρα δεν μιλαμε ουτε για θεμα αισθητικης,και εχει βλαπτικες ενεργειες για την υγεια μας προφανως. Γνωριζει κανεις εαν καλουσα εναν ενεργειακο επιθεωρητη  συβεβλημενο με το υπουργειο περιβαλλοντος θα μπορουσε να με βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Λές ότι η καπνοδόχος είναι κοινή , ενώ τώρα λες ότι διέρχεται η καπνοδόχος του κάτω ορόφου . Τι εννοείς  ? Εχεις παράλληλες καμινάδες , 1 γιά κάθε τζάκι η έχεις 1 καπνοδόχο που συμβάλλουν σε αυτή όλα τα τζάκια ? Και πως γίνεται τεχνικά αυτό ? Κόβει την καπνοδόχο και ενώνει ? Υπάρχει και η λογική του αερισμού τύπου σούντ η κάποιοι βρήκαν ένα τρόπο με καμινάδα διπλής διατομής που έχει κύρια καμινάδα και η δεύτερη είναι η προσαγωγή κάθε ορόφου .

 

Στην ταράτσα πόσες καμινάδες βγαίνουν και αν είναι μία τότε τι διαστάσεις έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η καπνοδοχος!Δεν ειμαι ειδικος να απαντησω με ορολογια,μονο μπορω να περιγραψω αυτο που μου ειπε ο τζακας που τοποθετησε το τζακι,καθως μετα τον φωναξα να μου εξηγησει γιατι μπαινει ο καπνος.Το διαμερισμα του δευτερου και τριτου οροφου μοιραζονται μια καμιναδα(καπνοδοχο) ,οπου εχουν ενωσει και τα δυο τζακια.Απο οτι καταλαβα εχει εναν πλαγιο σωληνα στον δευτερο και εναν πλαγιο σωληνα στον τριτο που καταλληγουν ομως στην ιδια καμιναδα στην ταρατσα. Ετσι οταν αναβει το κατω τζακι ο καπνος μεσω της καμιναδας αντι να παει πανω βγαινει μεσα απο το σωληνα που ειναι στην διαδρομης της καμιναδας απο το δικο μου τζακι.Η καταληξη της καμιναδας ειναι χτιστη τετραγωνη περιπου με το ματι 60Χ60(αν δεν κανω λαθος γιατι δεν την εχω μετρησει κιολας).Σε κανενα απο τα δυο διαμερισματα δεν υπαρχει κατι αλλο πανω στο τζακι(αεραγωγος) ειναι  χτιστο ολο  με γυψισανιδα, και τα δυο τζακια ειναι γνωστης εταιριας μαντεμενια.Σημερα ο ιδιοκτητης που ειπε να βαλει ενα μοτερ (δεν ξερω που τοποθετειτε αυτο σε καθε οροφο ξεχωριστα ή στην καταληξη) και οτι αυτο θα τραβαει τον καπνο και δεν θα εχω προβλημα.Πιστευετε οτι αυτο θα λειτουργησει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε χωρίς στοιχεία , ούτε να βασιστούμε στην γνώμη ενός τζακά που μάλιστα δεν τοποθέτησε ο ίδιος το τζάκι , γιατί μπορεί να ελπίζει σε δουλειά και να σου λέει διάφορα πράγματα , κάλεσε την εταιρεία που έβαλε τα τζάκια και ζήτησε μιά υπεύθυνη άποψη .

 

Λόγω της κρίσης , πολλοί μαστόροι ψάχνουν γιά δουλειές . Σε δουλειά δική μου εμφανίστηκε τζακάς και ζήτησε 300 € από νέο ζευγάρι γιά να τους ανοίξει τρύπα προσαγωγής αέρα στο τζάκι , που ήδη υπήρχε . Ρώτα υπεύθυνα και όχι τυχαία .

Link to comment
Share on other sites

O τζακας που τοποθετησε το τζακι μου ειπε:"μην περιμενεις να λειτουργησουν αυτα τα δυο μαζι". Οιδιος που το εφτιαξε ειπε οτι δεν θα λειτουργουν!και μετα ο ιδιοκτητης τον εδιωξε και που ειπε οτι θα μου φερει αλλον να μου τοποθετησει ενα μοτερ και οτι δεν θα εχω προβλημα.Επισης εχω τηλεφωνησει ηδη στην εταιρια κατασκευης του τζακιου κ εκει μου ειπαν οτι δεν γινεται να δουλευουν δυο τζακια στην ιδια καμιναδα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν χρειάζεται να σου απαντήσουμε κάτι , αφού σου απάντησε ο κατασκευαστής και η προμηθεύτρια εταιρεία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.